بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آب بندان زرین کلا
آب بندان زرین کلا

آب بندان زرین کلا

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آب بندان زرین کلا

جوجه ها دهان خود را باز کرده اند و پرستوی سفید دریایی در حال غذا دادن به آنهاست. بوتیمار از لابه لای نیزارها  سرک می کشد و کشیم کوچک در میان گیاهان کم پشت دریاچه به دنبال فضای مناسبی برای تخم گذاری است. صنوبرها با وزش نسیم پیچ و تاب می خورند و نیلوفرهای دریایی ایستاده در میانه آب محو تماشای این همه زیبایی اند. این مناظر طبیعی زیبا بخش کوچکی از جریان زندگی در آب بندان هاست. نمونه های  با ارزشی از دانش بومی که برای استفاده بهینه از آب ایجاد شده اند.

تعدادی از این آب بندانهای دائمی در روستای زرین کلای شهرستان جویبار در استان مازندران قرار گرفته اند. اگراز جویبار حدود 13 کیلومتر به سمت شمال شرق  برویم به روستای زرین کلا می رسیم. پس از سه الی چهار دقیقه پیاده روی در روستا با مناظر بکر و زیبایی رو به رو می شویم که محصول وجود آب است. آب بندانهایی وسیع  که با درختان بلند قامت صنوبر احاطه شده و  پرندگان و آبزیان گوناگون  در آن زندگی می کنند.  این آب بندانها جزئی از حوزه آبریز تجن است و به سه دسته، پایین آب بندان، بالا آب بندان و نو آب بندان دسته بندی می شوند. آب بندانهای زرین کلا حدود 490 هکتار از شالیزارهای اطراف را تحت پوشش خود قرار داده و مالکیت آن به صورت مشاع می باشد. این آب بندانها توسط مردم بومی اداره می شود و آب آنها از باران، هرزآبها و رودخانه ها تامین می شود.

اگر به دنبال فضایی بکر و و بدور از هیاهوی زندگی شهری هستید این روستای سرسبز و آب بندانهای زیبای آن یکی از بهترین گزینه های پیش روست.

برنامه سفرهای مرتبط با آب بندان زرین کلا

برنامه سفر کرج به ساری

برنامه سفر کرج به ساری

3 روز
12 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: