بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای یوش
روستای یوش

روستای یوش

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای یوش

روستایی است که چهار طایفه را در خود جای داده و برای هر کدام داستانی جداگانه را سر می دهد. اسفندیاری ها نسب خود را به اسفندیار روئین تن می رسانند. کریمی ها به کریمخان زند، جمشیدی ها به جمشید پادشاه ایران و داوودی ها که در زمان فتحعلیشاه به ایران آمدند، نسب گرجی دارند. با این حال آن را به دو روایت یوش نامیدند. نخست آنکه می گویند یوشی ها از نسل قباد ساسانی و دو پسرش به نام های انوش و کیایوش هستند و در جنگی بین این دو کیایوش کشته و خانواده او به این منطقه کوچانده شدند به همین دلیل آن را یوش نامیدند و دوم آنکه نام قدیم آن یواش بوده و مامورین حکومتی کسانی را که برای نخستین بار وارد ده می شدند آهسته و آرام وارد ده می کردند که بعد ها به یوش تغییر نام داد.

روستای یوش از توابع بخش بلده شهرستان نور استان مازندران و در 105 کیلومتری جنوب آمل قرار گرفته است. این روستا زادگاه و آرامگاه پدر شعر فارسی نیما یوشیج است و از خوش آب و هواترین مناطق ایران زمین محسوب می شود. طبیعت سرسبز و بکر، جنگل های مه گرفته، کوههای سر به فلک کشیده، رودهای پرآب و خروشان، چشمه هایی جوشان و درختان میوه همه این زیبایی ها در ذهن نیما قد کشیده اند و به توصیف در آمده اند.

تابستان های گرم و زمستان های سرد درختانی چون سپیدار، اوجا و تبریزی و گیاهانی چون اسپند، خاکشیر و پونه را به ارمغان آورده است و اهالی را به کشاورزی و باغداری واداشته است. در محدوده روستا بز کوهی، شغال، گربه وحشی و... دیده می شود. غیر از طبیعت زیبا آثار تاریخی آن قابل توجه است از جمله آنها گنبد کیاداوود، اسب زین، باغ شاه و خانه نیما و...  

مردمان یوش به گویش مازندرانی و لهجه یوشی صحبت می کنند و عطر غذاهایی چون فلِوه اشكنه، ماتِنجِن و كَئی پلا و... از خانه هایشان بر فراز است. خانه های باصفایشان نیز پذیرای گردشگران است. جاده هراز و چالوس مسیر های مناسبی برای سفر به این روستای زیبا هستند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای یوش

برنامه سفر ساری به کرج

برنامه سفر ساری به کرج

3 روز
17 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر ساری به تهران

برنامه سفر ساری به تهران

4 روز
22 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر ساری به قزوین

برنامه سفر ساری به قزوین

4 روز
20 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: