بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بازار تاریخی بروجرد
بازار تاریخی بروجرد

بازار تاریخی بروجرد

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بازار تاریخی بروجرد

در حجره ای گیوه می دوزند و در حجره ای دیگر جوراب می بافند. در قسمتی پشم می فروشند و در قسمت دیگر مایحتاج روزانه عرضه می شود. مسگرها برای خود راسته جداگانه ای دارند و صدای کوبیدن پتکشان به گوش می رسد. یهودی ها هم راسته ای مربوط به خود دارند که بیشتر به عمده فروشی و پارچه فروشی می گذرد. ورشو سازی نیز در آن رونق دارد.

بازار بروجرد یکی از کهن ترین بازار های ایران است که به دلیل موقعیت شهر بروجرد از بازار های مهم منطقه ای و تجاری محسوب شده و یکی از نفیس ترین مجموعه های مردم شناسی را در دل خود جای داده است. این بازار که در هسته مرکزی بافت قدیم شهر قرار گرفته، از دو راسته اصلی تشکیل شده است. بزرگترین راسته بازار آن راسا نامیده می شود که ساده شده واژه راستا و یا راسته است و گاهی به اسم بازار بزرگ یا راسته بازار نیز شناخته می شود. هر راسته به یک صنف اختصاص دارد که به کار و فعالیت خاص خود مشغولند و در تعیین نرخ و کیفیت خدمات با هم هماهنگ هستند.

ساختار فعلی بازار قدیمی بروجرد در دوره قاجار طراحی شده است و حداقل ده کاروانسرا، دو مسجد بزرگ در شرق و غرب بازار، چهارسوق، حمام، چای خانه و زورخانه داشته است که تعدای بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و عده ای تبدیل به پاساژ شده اند. مصالح بازار قدیم خشت و چوب بوده است و امروزه آجر و آهن نیز به آن اضافه شده است. در راسته بازار بر بالا و نبش کوچه سه راهی، سنگ نوشته ای وجود دارد که تاریخ 1209 هجری دارد و شش سطر را شامل می شود و علاوه بر بافت تاریخی بازار جاذبه قابل توجهی برای گردشگران محسوب می شود.

برنامه سفرهای مرتبط با بازار تاریخی بروجرد

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: