بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

موزه مردم شناسی بروجرد
موزه مردم شناسی بروجرد

موزه مردم شناسی بروجرد

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره موزه مردم شناسی بروجرد

اسناد ارزشمندی از تاریخ و فرهنگ مردم بروجرد درخانه ای قدیمی متعلق به حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی گرد هم آمدند تا راوی خاطرات فراموش شده ای از هنر و تمدن مردم این سرزمین باشند.

با ورود به این خانه تاریخی با  بنای زیبای سه طبقه ای روبه رو می شویم که  چون دیگر خانه های سنتی از بخش های مختلف اندرونی و بیرونی تشکیل شده است و گویای احترام به حریم خانواده است. تزئینات آجرکاری، کاشیکاری، پنج دری، ارسی، شبستان و فضای شاه نشین به همراه نقاشیهای زیبا مجموعه ارزنده ای از یک خانه کهنسال قجری را به وجود آورده است. خانه ای که  طی سالهای عمرش از آسیب دور نمانده و دست مرمتگران، علاوه بر بازسازی تغییراتی نیز در شکل اصلی آن به وجود آورده است.

این خانه که امروزه به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده از بخش های مختلفی تشکیل شده است. با گشتی در فضای موزه صدها گونه اشیاء گوناگون نگاهمان را مجذوب خود می کند. مجموعه ای از سماورهای دست ساز بروجرد در کنار آثاری دیگری از این دست چون تنگ، سینی، سرویس چای خوری و آفتابه و لگنهایی از جنس مس ما را با ضروری ترین لوازم زندگی خانواده های بروجردی در گذشته آشنا می کند. از دیگر بخش های این موزه لباسهای سنتی ایلات و عشایر است که با طرحها و رنگهای گوناگون برای هر سن و طبقه ای جذاب است. پوشش های سنتی و شکیل که متاسفانه رو به فراموشی است و جای خود را به لباسهای مدرن امروزی سپرده است. هنوز محو لباس های سنتی مردم این خطه ایم که زیورآلاتی شکیل چون دستبند و پابند و گردنبندهای گوناگون که زینت بانوان بوده نگاهمان را می دزد و ظرافت هنر دستان مردم بروجرد را به رخمان می کشد. این موزه مملو از آثار دیدنی است. عکسهایی قدیمی از شهر بروجرد، درهای چوبی، اسناد ونسخ خطی، قفلهای فولادی و انواع ظروف سفالی و خمره های گوناگون برای نگهداری ترشی و حبوبات، همه و همه مجموعه کم نظیری را به وجود آورده که حکایت از فرهنگ غنی ساکنین این منطقه دارد.

 این مجموعه زیبا در خیابان صفا واقع شده و با دیدن بافت تاریخی این خانه در کنار اشیائی که درون آن به معرض نمایش درآمده می توانیم برای ساعاتی از حال و هوای زندگی امروز رها شده و پیوندی با زندگی پربار نیاکانمان برقرار نماییم.

برنامه سفرهای مرتبط با موزه مردم شناسی بروجرد

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: