بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پل قلعه حاتم
پل قلعه حاتم

پل قلعه حاتم

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 20 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره پل قلعه حاتم

سر منشاء حیات از دل کوه جاری می شود و فرش زیبای طبیعت در مسیر این میهمان حیات بخش گسترده می شود. چشمه سار جاری برای رسیدن به  روستا مسیر زیادی در پیش دارد. از میان سنگها راه خود را پیدا می کند و پیش می رود. در مسیرش دره ای قرار دارد که رودی در آن جاریست پس با دستان توانمند معماران، راهی از سنگ و آجر بر فراز دره ساخته می شود تا رود بتواند بدون مزاحمت  به مسیرش ادامه دهد.

پل ها از دیرباز به منظورهای مختلفی بر روی مسیرهای صعب العبور ساخته می شدند. اما همیشه برای عبور و مرور انسان نبودند و گاهی  به منظور هموار کردن مسیر آب احداث می شدند.  یکی از این سازه های زیبا پل قلعه حاتم بروجرد است که از نوع پل های آبرو بوده و در اوائل دوره پهلوی بر روی رودخانه گرمابه احداث شده و آب نهر ماء شاه را به بروجرد می برده است.

با نگاهی به پل 14 طاق چشمه آجری می بینیم که با طرح جناغی و تیزی نامحسوس نمای زیبایی به پل بخشیده اند. پایه ها، سطح گذر و بین طاقها به صورت سنگ چین بوده و با سنگهای آهکی چینه ای و قرمز رنگ ساخته شده که از منطقه ای به نام ورکوه استخراج شده اند. روی پل که می رویم، جوی آبی می بینیم که برای عبور آب از سنگ و ملات آهک ساخته شده است. موج شکنهایی به شکل مثلثی و بیضوی در جهت مخالف رودخانه بر روی پایه های پل تعبیه شده اند که چون نگهبانی مهربان از این پل محافظت می کنند. پل قلعه حاتم که دارای طولی حدود 261 متر و عرض 2/5 متر بوده امروزه به گذرگاهی برای عبور کشاورزان تبدیل شده است. این پل تاریخی نیاز به توجه ویژه ای دارد تا به عنوان یکی از مقاصد بکر گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

برنامه سفرهای مرتبط با پل قلعه حاتم

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: