بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای کرکیخان
روستای کرکیخان

روستای کرکیخان

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای کرکیخان

در منطقه‌ای ییلاقی و کوهستانی، تخته‌سنگ‌های رسوبی‌آهکی به رنگ قهوه‌ای تیره، بر زمین نشسته‌اند. هر کدام را که نگاه کنیم، حرفی برای گفتن دارند. بیشتر آنها، نقش بز کوهی بر تن دارند و برخی هم، نقش پرنده و حیوانات درنده و چرندگان. صحنه‌های شکار و جدال‌های پهلوانی نیز، از دیگر نقش‌های دیدنی است. اما نقش بعضی از سنگ‌ها که شامل علامت‌هایی خاص می‌شود، بسیار مرموز است. تمام این سنگ‌نگاره‌های ۳ تا ۵ سانتیمتری، مانند موزه‌ای طبیعی، در دل زاگرس و در حوالی روستای کرکیخان قرار گرفته و برای هر رهگذری، پیام خاصی دارند.

روستای کرکیخان، از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان است که در حدود ۵ کیلومتری جاده بروجرد به ملایر قرار دارد. این روستا، از شمال با روستای گلچهران، از جنوب با روستای شیخ‌میری کلهر و از غرب با روستای برکت‌آباد همسایه است.

کرکیخان، علاوه بر داشتن آثار باستانی و تاریخی، به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ کوهستانی و داشتنِ آب فراوان و خاک حاصلخیز، باغ‌ها و کشتزارها و بیشه‌های پر باری دارد که آب و هوای بی‌نظیری را برای اهالی روستا به ارمغان آورده‌اند.

این روستا، ابتدا روی تپه‌ای بوده و سپس، به سمت رودخانه کشیده شده و امروزه، در کنار جاده اصلی قرار دارد. ساخت جدیدترین بناهای مستحکم در کرکیخان، به اوایل انقلاب اسلامی بر می‌گردد و چون در گذشته محل تفریح خان‌ها بوده، کرکیتخان نام گرفته و یا به نام معروف‌ترین خانش، گرگین‌خان نامیده شده که به مرور، به کرکیخان تغییر نام داده است.

حلوا‌ پاولا، از شیرینی‌های محلی معروف این روستا است و شال دورکی، مراسم سنتی کرکیخانی‌هاست که در شب عید نوروز، همچنان برگزار می‌شود.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای کرکیخان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: