بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خانه مسعودی
خانه مسعودی

خانه مسعودی

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه
هزینه ورودی: 2,000 تومان

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره خانه مسعودی

درمیان آثار تاریخی شهر زیبای تویسرکان، خانه قدیمی و زیبایی قرار گرفته که یادگاری است از دوره قاجار. این خانه بقایایی از محله ای تاریخی است که روزگاری نوادگان قجری در آن زندگی می کردند.

 با ورود به این خانه تاریخی که از آن با نام خانه مسعودی یاد می شود با حیاط بزرگی روبرو می شویم که دیواره های آن با طاق نماهای زیادی  تزئین شده و ساختمانی دو طبقه در میانه آن جا خوش کرده است.

هر طبقه از این ساختمان شامل یک اتاق اصلی بوده که پیرامون آن  اتاق های فرعی متعددی قرار گرفته است. وارد شاه نشین می شویم که در طبقه همکف قرار دارد. این اتاق مهمترین بخش این بناست که آجرکاری زیبایی در سردر آن به چشم می خورد و دیوارهای آن بسیار ماهرانه با هنر گچبری، آینه کاری و نقوش رنگ و روغن آراسته شده اند.  

در فضای اتاق که قدم می زنیم تصاویر پادشاهانی از دوره باستان تا عصر قاجار را می بینیم که با شیوه گراور در حاشیه فوقانی دیوارهای اتاق و در بین قابهایی با نقوش گچبری محو تماشای ما هستند. تصویری از شاهزاده قجری با نامه خسروان در دست یکی از آثار زیبای این بناست و نام جلال پور فتحعلیشاه به عنوان گردآورنده این داستان در بالای تصویر به چشم می خورد.

 در این بنا کتیبه ای وجود دارد که تاریخ 1290 هجری قمری بر روی آن حک شده است. خانه مسعودی با مساحتی حدود 1300 متر مربع و باعمری بیش از 100 سال، یکی از نمونه های جالبی است که تقابل سنت و مدرنیته و فرنگی مآبی در معماری و تزئینات آن جلوه گر شده و در حال حاضر در خیابان انقلاب به عنوان موزه تاریخ و فرهنگ تویسرکان در آن به روی علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ گشوده است.

برنامه سفرهای مرتبط با خانه مسعودی

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: