بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آرامگاه حیقوق نبی
آرامگاه حیقوق نبی

آرامگاه حیقوق نبی

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آرامگاه حیقوق نبی

حیقوق نبی یکی از پیامبران بزرگ الهی است که در مورد او اطلاعات دقیقی در دست نیست. مطابق آنچه از کتابش دریافت می شود دوره نبوت او همزمان با سقوط پایتخت آشوریان و پیروزی بابلیها بوده است. داستانهایی از او برجای مانده که بیشتر به افسانه نزدیک است تا واقعیت. وی از انبیاء دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی(ع) است.

در مورد آرامگاه وی روایات گوناگونی وجود دارد.آرامگاهی منسوب به وی در جنوب غربی شهر تویسرکان قرار دارد که طبق شواهد متعلق به دوره سلجوقیان بوده و از معماری زیبایی برخوردار است و با آجرکاریهای زیبایی آراسته شده است. بنا دارای گنبد دو پوسته مخروطی شکلی بوده که از 16 ترک آجری فیتیله پیچ تشکیل شده و بر روی پلانی هشت وجهی بنا شده است. هشت دیوار آجری بر هشت وجه پلان قرار گرفته اند که هر کدام از دیوارها، دارای قاب مستطیل شکلی بوده و طاق نماهایی درون آنها جای گرفته که با نقوشی به شکل ستاره داوود آذین شده است. درون بنا نیزسنگ قبری به چشم می خورد که روی آن صندوقی چوبی قرار گرفته و تاریخچه ای از حیقوق نبی بر روی آن نگاشته شده است. آرامگاه دارای سردابه ایست که در ارتفاع  2 متری از کف مقبره قرار دارد و سقف آن کاملا مسدود شده است.

 گنبد بنا در طول تاریخ دچار آسیبهای زیادی شد که در سال 1352 توسط هادی کهزادی تویسرکانی مرمت شد. این بنا نمونه با ارزشی از آثار معماری قدیمی ایران است که  به ابنیه آرامگاهی معروف است. این آرامگاه از معماری مقاومی برخوردار بوده و سالهاست در مقابل عوامل محیطی پابرجا مانده است. حیقوق نبی از شأن و مقام خاصی نزد پیروان دین یهود و مسلمانان برخوردار بوده و نام وی در کتاب عهد عتیق ذکر شده است. هنگام سفر به تویسرکان ملاقات حیقوق نبی را در برنامه سفرخود قرار دهید.

برنامه سفرهای مرتبط با آرامگاه حیقوق نبی

برنامه سفر خرم آباد به همدان

برنامه سفر خرم آباد به همدان

5 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: