بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

گورستان خضر
گورستان خضر

گورستان خضر

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 20 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره گورستان خضر

در روزگار گذشته باغی بزرگ بوده با درختان سر به آسمان ساییده و سروهای کشیده که کم کم امانتدار جسم بی جان آدمیان می شود و گورستانی را در زیر سایه قلعه فلک الافلاک شکل می دهد.

گورستان قدیمی خضر در مسیر جاده چگنی در خرم آباد واقع شده و بیش از 600 سال قدمت دارد. نخست جمال الدین خضر فرزند تاج الدین یکی از اتابکان لرستان و والیان لر کوچک که در زمان حمله سپاهیان مغول با شورش سپاهیانش کشته شد، در آنجا دفن می شود و این گورستان به دلیل وجود آن، خضر نام می گیرد. وسط پیچ قبرستان، جاده را که به سمت بالا برویم، آرامگاه چهار گوش وی، خود را به ما نشان می دهد.

بارها این مقبره توسط سارقین آسیب دیده و مورد سرقت قرار گرفته و دو بار به وسیله باستان شناسان کاوش شده است. طی کاوش های انجام شده لوح سنگی در آن کشف شده که اشعاری در مضمون تضرع به درگاه خدا دارد.  

قدیمی ترین سنگ قبر تاریخ دار یافته شده در این گورستان تاریخ 1125 قمری را بر تن خود حک کرده است. قطعا با توجه به قدمت گورستان، سنگ قبر هایی کهن تر از این سنگ وجود داشته که در طی زمان از بین رفته است. می گویند در گذشته این قبرستان متولی داشته است و طبق اصول خاصی تصمیم می گرفت که چه کسی در کجا دفن شود.

در سال 1352 گورستان زید بن علی یکی دیگر از گورستان های خرم آباد تخریب و بقاياي استخوان‌ها و مقابر عده‌اي از اموات توسط بازماندگانشان به گورستان خضر منتقل می شود.

هنوز در قسمت غربی این گورستان، درختان بازمانده از آن باغ قدیمی وجود دارد و مردم محلی امثال و باورهایی در مورد آن دارند. مثلا می گویند فلانی همسن کلنگ است که به قدمت آن فرد تاکید و اشاره به درخت کلنگ قدیمی گورستان خضر دارد و یا به باور مردم لرستان هر کسی درختی بکارد روانش با آن درخت یکی می شود؛ بدین ترتیب روایت می کنند دو سرو در آن باغ قدیمی توسط دو دوست کاشته شده بود و طبق این باور آن دو دوست با دیدن سرو ها از حال یکدیگر با خبر می شدند. پیران منطقه شبی ناله ای شنیده و صبح گاه یکی از درختان را بریده می یابند.

برنامه سفرهای مرتبط با گورستان خضر

برنامه سفر ایلام به خرم آباد

برنامه سفر ایلام به خرم آباد

3 روز
20 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر شهرکرد به خرم آباد

برنامه سفر شهرکرد به خرم آباد

4 روز
20 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: