بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آب انبار بیرون دژ
آب انبار بیرون دژ

آب انبار بیرون دژ

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 15 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آب انبار بیرون دژ

بی آبی ارمغانی بود که کویر برای مردمانش به همراه آورده بود. اما دست دوستی انسان با طبیعت ورق را بر گرداند و تعاملی مهر انگیز با آن برقرار کرد. آب انبار ها نتیجه این تعامل پر مهر هستند، به گونه ای که مردمان، آب را در زمستان ها جمع آوری، ذخیره و نگهداری می کردند و در تابستان ها مورد استفاده قرار می دادند.  

یکی از این آب انبارها، آب انبار بیرون دژ است که در محله ای به همین نام در خیابان عاشورا، جنب مسجد شهدا در شهر سرخه استان سمنان قرار گرفته و در منطقه ای کویری نعمتی بی بدیل محسوب می شود.

آب انبار قاجاری بیرون دژ بزرگترین و قدیمی ترین آب انبار سرخه است که توسط حاکم سرخه ای خود حاج حشمت یا حشمت اللشکر ساخته شد و مدت ها بعد به وسیله پسرش مورد مرمت قرار گرفت.

این آب انبار گنبد مخروطی شکل و عظیمی دارد که پله هایی دایره وار بر آن تعبیه شده است و در نهایت به بادگیر کوچکی بر سر منتهی می شود. مخزن اصلی نیز زیر گنبد قرار گرفته و به وسیله بادگیر، هوا در آن جریان پیدا کرده و آب ذخیره شده خنک می شود.

شمال سرخه، چشمه ای وجود دارد که آب این بنا را تامین می کرده و آذرماه به وسیله جوی ها وارد این آب انبار می شده است. هنگام سفر به سرخه دیدن این آب انبار را که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، از دست ندهید.   

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: