بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بقعه امامزاده شاه محمد زید
بقعه امامزاده شاه محمد زید

بقعه امامزاده شاه محمد زید

نوع جاذبه: مذهبی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بقعه امامزاده شاه محمد زید

بنایی مقدس در ۱۲ کیلومتری حومه لاسجرد سمنان و در روستای جوین قرار دارد که نزد ساکنین این منطقه از تقرب بالایی برخوردار است و به دلیل قرار گرفتن در مکانی سبز و زیبا خصوصاً در فصل تابستان میزبان زائران بسیاری از نقاط مختلف کشور است.

این بقعه متعلق به امامزاده محمد زید از نوادگان امام حسن مجتبی است که به دست خاندان بنی امیه به درجه رفیع شهادت نائل آمد. مسیر رفتن به این مکان زیارتی راهی فرعی است که از محور سرخه به لاسجرد منشعب می‌شود و بعد از عبور از روستاهایی چون برکیان، دو روان و آل دره می‌توان به آن رسید.

در خصوص این امامزاده روایت است که فردی به نام درویش حسین که جد تولیت فعلی امامزاده است در خواب می بیند که امامزاده محمد زید به مکان فعلی آرامگاهش می‌آید و پیکر مطهر را در این مکان دفن می‌نماید. همزمان با وی فردی از تجار اصفهان به نام میر محمد خانی نیز خواب نما شده و هر دو با هم به مکان فعلی امامزاده می آیند و بنای امامزاده را بنیان می‌گذارند.

این بنا از بخش‌های مختلفی چون بقعه، سرسرای مجاور بقعه و مسجد تشکیل شده است. فرم بنا هشت ضلعی منظمی است که بر روی آن گنبدی دو پوسته قرار گرفته است. تزئینات گچبری زیبایی با نقوش اسلیمی زینت بخش ورودی بقعه است. قبر با پارچه‌ای سبز رنگ پوشیده شده و ضریح چوبی مشبکی بر روی آن به چشم می‌خورد. آستان مقدس امامزاده از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است و به عنوان یک اثر تاریخی نام آن در فهرست آثار ملی ایران دیده می‌شود.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: