بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای گیسک
روستای گیسک

روستای گیسک

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای گیسک

در دامنه کوه قرار گرفته و چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکرش آن را به یکی از دیدنی ترین مناطق کرمان تبدیل کرده است. اکوموزه ای روستایی که با رنگ قرمز غالب و ساختار معماری متفاوتش هارمونی چشم نوازی ایجاد کرده است.

روستای گیسک یکی از زیبا‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستاهای شهر کرمان است که در ۱۰ کیلومتری شمال شهر و در محور زرند به راور واقع شده است. طبق تحقیقات دکتر چوبک تاریخ این روستا به احتمال زیاد به دوره سلجوقی و ایلخانی باز می‌گردد و وجه تسمیه آن نیز به معنای موی بافته شده ایست که احتمالاً برگرفته از شغل بافندگی مردم روستا بوده است.

وارد روستا که می شویم مجموعه‌ای از خانه‌های خشتی سرخ رنگ با طاق‌هایی هلالی پیش چشمانمان خود نمایی می‌کند. اگرچه دست قهار طبیعت این روستای زیبا را رو به ویرانی کشاند اما هنوز بقایای به جای مانده از روستا حکایت از دوران پرشکوه آن دارد.

در یکی از شب های تابستان در سال ۵۶ زمین لرزه‌ای شدید این روستا را چون گهواره ای تکان داد و بند بند خانه‌های آن چون آوار بر سر ساکنینش فرو ریخت. این اتفاق خانواده‌های بسیاری را داغدار و افراد بسیاری را بی خانمان کرد. پس از این حادثه تلخ، روستا خالی از سکنه و به تدریج متروکه شد. با این وجود از جاذبه‌های روستا کاسته نشد و پس از سال‌ها امروزه با حفظ همان شمایل به یکی از مناطق گردشگر پذیر استان تبدیل شده است. بافت زیبای روستا، وجود بازارچه‌ها و دالانهای زیرزمینی در اعماق صخره‌ها و وجود قناتی که روستا را سیراب می‌کند از جاذبه‌هایی است که توانسته این روستا را به یکی از اهداف گردشگران تبدیل کند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای گیسک

برنامه سفر کرمان به بافق

برنامه سفر کرمان به بافق

2 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: