بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای جرجافک
روستای جرجافک

روستای جرجافک

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای جرجافک

گرگ‌علی و قوچ‌علی و شاه‌علی، به دنبال مرتع و علف تازه، به منطقه‌ای سرسبز و خرم با آب فراوان رسیدند و دام‌هایشان را آنجا رها کردند تا چرا کنند.

این سه برادر، هر کدام به سویی رفته و مستقر ‌شدند. گرگ‌علی در کنار رودخانه‌ای خروشان و زیبا اتراق کرد و آنجا را گرگاک ‌نامید. شاه‌علی پایین‌تر از رودخانه، قناتی حفر کرد و آنجا را آباد نمود و آن منطقه را ده شاه‌علی یا ده شالی ‌نامید. قوچ‌علی هم، چشمه‌ای با آبی باریک دید و آنجا دامداری کرد و به علت اینکه آبی مثل نخ باریک از کوه جاری بود، آن مکان را خیط نامید که بعدها به خویت معروف شد. این سه آبادی، در کنار یکدیگر جرجافک قدیم را تشکیل می‌دادند. البته عده‌ای بر این باورند که این منطقه، آب و هوایی شبیه به شهر گرگان دارد و به همین دلیل، آن را گرگانک یعنی گرگان کوچک نامیده‌اند.

گرگانک، جرجانک، جرجافک، گیلان کوچک و یا گرگاک، همه نام روستای ییلاقی زیبا و کهنی است که در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان زرند استان کرمان و در دامنه رشته‌کوه‌های سر تخت و داوران قرار دارد.

اهالی جرجافک، بسیار خونگرم و میهمان‌نوازند و کشاورزی، باغداری و دامداری می‌کنند. جرجافک، یکی از تأمین‌کنندگان سبزی و میوه شهرستان زرند است و انواع سبزی، سیب‌زمینی، پیاز، سیر و میوه‌هایی مثل شلیل، هلو، خرمالو و قیسی، با طعمی بی‌نظیر در آن کشت می‌شوند.

بانوان سختکوش روستا نیز، با تولید صنایعی چون پته‌دوزی، گلدوزی، قالیبافی و آماده‌ کردن سبزی‌های خشک و لبنیات محلی، در کنار مردان فعالیت می‌‌کنند. روستای جرجافک، زمستان‌هایی سرد همراه با وزش باد دارد، اما بهار و تابستان‌های معتدل و مرطوبش، گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای جرجافک

برنامه سفر کرمان به بافق

برنامه سفر کرمان به بافق

2 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: