بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه و چهار برج شاهرخ خان
قلعه و چهار برج شاهرخ خان

قلعه و چهار برج شاهرخ خان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه و چهار برج شاهرخ خان

خاطرات بسیاری در حافظه تاریخی قلعه‌ای کهن نهفته است. دژی که اگر به زبان آید می‌تواند راوی نبردها، پایداری‌ها و ماجراجویی‌های بسیاری باشد که برای حفاظت از اهالی به جان خریده است.

این دژ قدیمی و چهار برج سر به فلک کشیده آن در کرمان جا خوش کرده‌اند. برای تماشای این اثر زیبا راهی زرند می شویم. در فاصله ۱۸ کیلومتری زرند در شمال یزدانشهر، قلعه‌ای زیبا با معماری سنتی و برج‌هایی در چهار گوشه آن نگاهمان را مجذوب خود می‌کند. گچبری های ظریف و مقرنس کاری‌های استادانه در سقف و حاشیه اتاق‌ها همگی نشان از مهارت و توانمندی استادکاران دارد. استفاده از بهترین نوع چوب موجب شده درهای این عمارت پس از سال‌ها همچنان سالم و پابرجا باقی بماند.

به گفته بومیان محلی ابتدا ساختمان قلعه ساخته شد و اهالی با خیال راحت و امنیت خاطر زندگی می‌کردند تا اینکه خبر حمله و غارت عده‌ای از راهزنان در حوالی شیراز به گوش اهالی روستا رسید. شاهرخ خان از مالکین بزرگ یزدان شهر برای حفاظت از خانواده و اهالی، دستور ساخت چهار برج در چهارسوی قلعه را می‌دهد و برای این کار از معماران برجسته سنتی کار چون مرحوم سلمان فرزند علی و پسرش مرحوم کربلایی غلامحسین برهانی زرندی یاری می‌جوید. طی ۵۰ روز این چهار برج ساخته می‌شود و دیده بانهایی از بلندای برج اوضاع را رصد می‌کردند تا منطقه در امنیت کامل باشد.

به عقیده گذشتگان این برج حدود دو قرن قدمت داشته و استحکام بالای آن موجب شده حوادث طبیعی و زلزله های پیاپی طی سال‌ها نتواند آسیبی به آن وارد کند. تولیت این برج سال‌ها به عهده فردی به نام حاج عزت اله خان سیف الدینی بوده و همه ساله در آن مراسم محرم به شکل باشکوهی برگزار می‌شود.

برج‌های دیگری چون برج حبیب الله خان نیز در این منطقه وجود دارد که در کنار دیدن این بنای باشکوه می‌توان از آنها نیز دیدن نمود.

برنامه سفرهای مرتبط با قلعه و چهار برج شاهرخ خان

برنامه سفر کرمان به بافق

برنامه سفر کرمان به بافق

2 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: