بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

امامزاده علی صالح
امامزاده علی صالح

امامزاده علی صالح

نوع جاذبه: مذهبی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره امامزاده علی صالح

شیر علی با گله گوسفندانش به شهر می‌آید اما از طالع بد پول حاصل از فروش گوسفندانش را ربوده‌اند و او دست خالی و بی پناه در دیار غربت سرگردان شده است. درمانده و مستأصل به بارگاه امامزاده علی صالح می‌رود و از او طلب کمک می‌کند. شب هنگام امامزاده علی صالح به خواب سارق آمده و به او نهیب می‌زند که اگر اموال شیرعلی را بازنگرداند به عقوبتی سخت دچار می‌شود. صبح فردا سارق شیرعلی را پیدا کرده و اموالش را به او بازمی گرداند. این داستان معروف تنها یکی از کرامات امامزاده علی صالح می‌باشد که هنوز پس از سال‌ها از زبان کهنسالان روایت می‌شود.

امامزاده علی صالح یکی از امامزادگان مشهور ایلام است که نزد مردم استان ایلام از جایگاه رفیعی برخوردار است و اهالی غرب کشور خصوصاً مهران ارادت ویژه ای به ایشان دارند. برای زیارت مرقد مطهر امامزاده علی اگر حدود بیست و پنج کیلومتر از ایلام به سمت مهران برویم در منطقه‌ای به نام صالح آباد و بر روی تپه‌ای گنبد طلایی و گلدسته‌های رفیعش را خواهیم دید. این امامزاده مقرب که نزد مردم ایلام به خاص علی شهره است نبیره حضرت زین العابدین (ع) امام چهارم شیعیان بوده‌اند. کنیه ایشان ابوالحسن و لقب او صالح است. آیه الله مرعشی ایشان را از صحابه خاص امام صادق دانسته و برخی منابع نیز وی را از یاران موسی بن جعفر (ع) و امام رضا (ع) ذکر کرده‌اند.

گفته می‌شود در زمان هلاکوخان مغول برخی از عشایر مهاجر که برای چرای دام به منطقه صالح آباد می آیند با قبر این بزرگوار رو به رو شده و بنایی بر گرد آن می‌سازند. بنای امامزاده از عصر صفویه آغاز و تا عصر قاجار ادامه می‌یابد. بنای فعلی در سال ۱۳۶۲ ساخته شده و حدود یک هزار متر مربع مساحت آن است. بنا دارای گنبدی دو پوش بوده که بر روی یک چهارطاقی ساخته شده و شبستانی با ۸ گنبد کوچک اطراف ان را احاطه کرده‌اند. زیر گنبد مزین به آئینه کاری‌های زیبایی بوده و قبر نیز درست در زیر گنبد قرار گرفته است. در ضلع جنوبی بنا محراب زیبایی به چشم می‌خورد که با نقوشی از گل و بته و آیاتی از قران کریم آراسته شده است. ورودی اصلی امامزاده در ضلع شمالی قرار دارد و دو مناره بزرگ در دو سوی آن شکوه ویژه ای به این بنا بخشیده است. اگر برای زیارت به این امامزاده رفتید و به دنبال مکانی برای اقامت هستید می‌توانید از زائر سرای این مکان که برای رفاه حال مسافران ساخته شده استفاده کنید.

برنامه سفرهای مرتبط با امامزاده علی صالح

برنامه سفر ایلام به اهواز

برنامه سفر ایلام به اهواز

6 روز
34 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: