بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان)
قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان)

قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان)

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان)

قرار بود قراردادهایی تجاری میان خوانین بختیاری و تاجران انگلیسی برقرار شود، از این رو برای نظارت بر حسن اجرای این قراردادها کاخ یا قلعه‌ای بر روی بقایای خانه‌ای ساختند که بر سر گذرگاهی قرار داشت.

این قلعه که به سبک کاخ‌های اروپایی قرن نوزده است، با هماهنگی امین السلطان، صدر اعظم ناصر الدین شاه قاجار توسط سردار اسعد دوم بختیاری ساخته شد.

پس از آنکه حسین قلی خان ایلخانی و عمویش کلب علی خان در جونقان استان چهار محال و بختیاری به قدرت سیاسی رسیدند؛ مجذوب شجاعت و دلاوری مردم جونقان شدند و دشت‌های کشاورزی پر برکت آنجا چشمهایشان را خیره کرد، بنابراین این شهر را مرکزی برای خود قرار دادند. مدت‌ها بعد علی قلی خان سردار اسعد در اواخر دوره قاجار بر روی بقایای منزل پدری خویش کاخی افسانه‌ای بنیاد نهاد که مرکزی برای تصمیم گیر‌ی های مهم شد.

مردم سلحشور جونقان و بختیاری‌ها، در این کاخ اجتماعی برای مشروطه تشکیل دادند و قیامی پر قدرت و فتحی پیروزمندانه به دست آوردند و اصفهان و تهران را گشودند.

این قلعه که به کاخ سردار اسعد بختیاری نیز مشهور است، در داخل شهر جونقان قرار گرفته و زیبایی افسون کننده‌اش بسیاری از ایرانشناسان اروپایی را متحیر کرده است و در دوران شکوه خود باغ‌های بزرگ و استخری در میان، سر دری مجلل و تزئینات قابل توجهی چون آئینه کاری و نقاشی‌های دیواری داشته است اما امروزه از آن محوطه بزرگ تنها سر در و شاه نشین آن در دو طبقه باقی مانده است.

طبقه بالایی این کاخ قاجاری ایوانی با ستون‌های سنگی و آجر کاری‌های زیبا دارد. طبقه زیرین که انبار و مورد استفاده خدمتکاران بوده با گچبری های ساده تزئین شده است. نمای بیرونی حجاری‌های جذابی چون نقوش اسلیمی و گل و بته دارد که بر آن نقش بسته است. درها معرق کاری شده‌اند و گل و بته های فلزی بر آن دلبری می‌کنند. سر ستون‌ها منقوش است و زیر ستون‌ها با گل چند پر و نیلوفر تزئین شده است. گچبری و آجرکاری نیز در این شاه نشین تماشایی به وفور دیده می‌شود. در قسمت شرق محوطه نیز سر در بلندی با سقفی هلالی قرار گرفته که دیده بانی و نگهبانی از آنجا صورت می گرفته است.

می‌گویند این کاخ اولین مکانی بوده که به موتور برق و الکتریسیته مجهز شده و بسیاری از پناهندگان سیاسی را در طی جنگ جهانی اول در خود جای داده است.

سالانه بسیاری از گردشگران و علاقمندان از این اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، بازدید می‌کنند. 

برنامه سفرهای مرتبط با قلعه سردار اسعد بختیاری (جونقان)

برنامه سفر یاسوج به شهرکرد

برنامه سفر یاسوج به شهرکرد

5 روز
28 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: