بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بندر سینیز (امام حسن)
بندر سینیز (امام حسن)

بندر سینیز (امام حسن)

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بندر سینیز (امام حسن)

به گذشته‌های دور بازمی گردیم. کشتی‌ها بر کرانه بندر سینیز پهلو گرفته‌اند و تجاری از روم، مصر، چین و هند در حال داد و ستد با تاجران این شهرند. پنبه مصری می‌دهند در قبالش بذر کتان، بافته‌های نرم و روغن چراغ می‌ستانند. جاشوهای تازه نفس در انتظارند تا به جای جاشوهای بیمار به کار گمارده شوند. کتابخانه بزرگ شهر نیز پر رونق است و دانشمندان و سیاحان از این فضای علمی استفاده می‌کنند.

برای دیدن بندر سینیز راهی جنوب کشور می شویم. در شمال بوشهر و در کنار دریای نیلگون خلیج فارس بندر زیبای دیلم با ساحل ماسه‌ای و بازارهای رنگارنگ خود جا خوش کرده است.

در میانه دو بندر مهروبان و گناوه در بندر دیلم محوطه تاریخی و دیدنی بندر سینیز قرار دارد. این بندر که از آن با نام شینیز یاد شده است یکی از آثار تاریخی عصر ساسانیان بود که در بخش امام حسن کنونی قرار گرفته است.

همانگونه که ذکر آن رفت سینیز در گذشته‌های دور بندری آباد و پر رونق بود که با شورش قرمطیان در سال ۳۲۱ ویران شد و دیگر نتوانست به دوران اوج خود بازگردد.

اگر در این بندر تاریخی قدم بزنیم با بقایای در هم تنیده ای از حصار خانه‌ها، سنگ‌های دریایی، آب انبار و چاه‌هایی مواجه می شویم که گذشته پرشکوه این منطقه را برایمان تداعی می‌کند.

پی عمارات هنوز مستحکم و پابرجاست و دقت و تبحر سازندگان را به ما یادآوری می‌کند. از این محوطه باستانی سفال‌هایی به دست آمده که در آن دانه‌های گیاهی یافت شده است.

در مورد ریشه نام سینیز اطلاعات دقیقی در دست نیست. برخی از اهالی بر این باورند که سی نیز در اصل شینیز بوده که تغییر شکل یافته نام شی ناز است که روزگاری حاکم این منطقه بوده است. شونوز و شهنواز از دیگر نامهای تاریخی این منطقه است. بعدها یکی از نوادگان امام موسی کاظم در زمان خلافت خلفای عباسی تحت تعقیب قرار گرفته و به این منطقه پناه می‌آورد. آرامگاه وی امروزه یکی از جاذبه‌های مذهبی است و نام امام حسن نیز از نام ایشان گرفته شده است.

سینیز در گذشته یکی از مراکز علمی بوده و بزرگانی را در دامان خود پرورده است. پارچه‌های سینیزی از شهرت بالایی برخوردار بوده و به نقاط مختلف صادر می‌شد. امروزه در گوشه و کنار بندر امام حسن بقایایی از این محوطه تاریخی را می‌توان دید که بخش زیادی از آن در دل خاک نهفته است.

برنامه سفرهای مرتبط با بندر سینیز (امام حسن)

برنامه سفر بوشهر به اهواز

برنامه سفر بوشهر به اهواز

2 روز
10 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: