بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

امامزاده شکرآب
امامزاده شکرآب

امامزاده شکرآب

نوع جاذبه: مذهبی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 20 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره امامزاده شکرآب

در میان روستای زیبای آهار و در کنار آبشار باشکوه شکرآب، آستان مقدس امامزادگانی وجود دارد که علاوه بر اقامتگاهی مناسب برای زائران، استراحتگاهی دنج برای گردشگرانی است که به قصد استفاده از آبشار زیبای شکرآب به این منطقه سفر می‌کنند.

آستان مقدس امامزادگان سید طاهر و زاهد در شهرستان شمیرانات، بخش لواسان و در روستای آهار قرار داد. این دو امامزاده از نوادگان زید پسر امام سجاد (ع) می‌باشند. ریشه سادات این روستا نیز به ذریه این دو امامزاده بزرگوار باز می‌گردد.

برای زیارت این امامزادگان وارد روستای آهار می شویم پس از طی مسافتی از میان روستا، رودخانه و باغ‌های زیبا به امامزاده شکراب می رسیم. وارد محوطه بنا که می شویم دسته‌ها و گروه های مختلف گردشگری در گوشه و کنار فضای باز محوطه به استراحت مشغولند.

اصل بنا به دوره صفوی بازمی گردد اما شکل امروزی آن متعلق به دوره قاجار است. با وجود اینکه بنای این دو امامزاده در مکان ماشین رویی قرار ندارد و در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته اما طبق آمار اداره اوقاف این امامزادگان در ماه نزدیک به سه هزار نفر زائر دارند.

بنای این دو عزیز از آرامگاهی ساده و بی پیرایه تشکیل شده که حدود ۴۰ متر مربع زیر بنا دارد و محوطه اطراف آن چیزی در حدود سه هزار متر مربع است. بنا دارای گنبد دو پوشه‌ای است که از درون به صورت عرقچین و از بیرون به صورت گنبد است. سقف بنا به صورت شیروانی است و بدنه بنا از سنگ ساخته شده است. در بخشی از محوطه نیز بنای کوچکی وجود دارد که به آن خرابه پیر می‌گویند و ظاهراً سرپناه درویشی بوده که در کنار امامزادگان منزل کرده بود. در این بنا در حال حاضر بسته است و به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود.

با سفر به آهار در کنار سیر و سیاحت، از زیارت آرامگاه این دو امامزاده نیز بهره مند شوید.

برنامه سفرهای مرتبط با امامزاده شکرآب

برنامه سفر تهران به آهار

برنامه سفر تهران به آهار

1 روز
4 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: