بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

مدرسه گلستان
مدرسه گلستان

مدرسه گلستان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره مدرسه گلستان

میان بافت قدیمی شهر زیبای بوشهر در جنوب ایران مدرسه‌ای با نام گلستان قرار گرفته که از دوران شکل گیری خود تا به امروز با تغییر کاربری‌های فراوان به دست ما رسیده و امروزه با بازدید از آن می‌توانیم با قسمت کوچکی از تاریخ و معماری بوشهر که با همه تأثیر پذیری از دیگر مناطق همچنان نشان از فرهنگ غنی ساحل نشینان این خطه دارد آشنا شویم.

مدرسه گلستان با عمری حدود ۲۰۰ سال از بناهای دوره قاجار است که توانسته جایگاه خود را در فهرست یکی از بناهای به جای مانده در بافت قدیم بوشهر تثببت کند.

برای دیدن این بنا راهی محله دهدشتی بوشهر می شویم. با تحقیق و پرس و جود در مورد پیشینه مدرسه متوجه می شویم که این بنا به دستور انگلیسی‌ها ساخته شده و شیخ نصر از آن به عنوان ارگ حکومتی استفاده می‌کرد. بعدها این ساختمان وظیفه جا به جایی مرسولات پستی را به عهده می‌گیرد و جای خود را به اداره پست و تلگراف می‌دهد.این بنا تا مدتها متروکه می‌ماند تا اینکه در سال ۱۳۲۲ مدرسه گلستان به این مکان منتقل می‌شود.

هنگام ورود به مدرسه با در بزرگ و زیبایی از جنس ساج رو به رو می شویم که پس از گذشت سال‌ها هنوز سالم و پابرجاست. پس از ورود به حیاط مدرسه، عمارتی دو طبقه می‌بینیم که دست زمانه تغییرات زیادی در ظاهر آن ایجاد کرده است. هر طبقه از اتاق های متعددی تشکیل شده که ورودی طاقی شکلی دارند.

مصالح بنا چون دیگر بناهای بافت قدیم شهر از سنگ، ملاط گچ و بوریا ساخته شده و چوب‌هایی از جنس ساج در ساختن درها و پنجره‌های آن استفاده شده است. شیشه‌های رنگی در بالای درها زیبایی ویژه ای به این عمارت قدیمی بخشیده است.

این بنا که روزگاری صدای شور و شوق دانش آموزان از آن به گوش می‌رسید امروزه آرام و بی صدا در گوشه‌ای از شهر منتظر گردشگران است تا با حضور خود رونق و تکاپو را به این بنا بازگردانند.

برنامه سفرهای مرتبط با مدرسه گلستان

برنامه سفر یاسوج به بوشهر

برنامه سفر یاسوج به بوشهر

4 روز
27 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر اهواز به بوشهر

برنامه سفر اهواز به بوشهر

4 روز
27 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: