بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باغ پهلوان پور
باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره باغ پهلوان پور

پای به درون باغ پهلوان پور یزد که می گذاریم گرمای کویر از یادمان می رود. آبی زلال از میان باغ جاریست و درختان تنومند و سالخورده چنار در دو سوی آن صف کشیده اند.  این باغ زیبا که در میان شهر مهریز یزد قرار گرفته باغی ایرانی است که  نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد.

باغ پهلوان پور در گذشته متعلق به فردی به نام حسن ملارضا بوده که پس از او به دامادش علی پهلوان یکی از تجار یزد می رسد.

 این باغ زیبا که در اواخر دوره قاجار  ساخته شد بناهای زیبایی را در میان خود جای داده است.  مجموعه ورودی، ساختمان شربت خانه یا کوشک، بنای سرایداری، بنای زمستان خانه، آشپزخانه و حمام از بخش های مختلف این باغ زیباست. آب این باغ مصفا از قنات حسن آباد تامین می شود.

معماری بنا شامل باغی مرکزی است که کوشکی اصلی در میانه آن قرار گرفته است. برج اصطبل و کاهدان، بخش هایی است که در مجموعه ورودی جای دارد.

بنای کوشک یا شربت خانه زیباترین بخش باغ را به خود اختصاص داده است. این بنا که در دوره قاجار ساخته شده بنای زیبایی است که بیرون آن با کاهگل اندود شده و در سه سطح ساخته شده است. آب قنات پس از عبور از میان کوشک در دیگر مناطق باغ جاری می شود. آشپزخانه، حمام و انباری از دیگر بخش های کوشک است که طی حفاریهای انجام شده از دل خاک خارج شدند.

پس از آن به دیدن بنای زمستانخانه می رویم. این بنای یک طبقه از الحاقات دوره پهلوی است و از آن جهت به آن زمستانخانه می گویند که معماری آن به گونه ای بود که در زمستان از آن استفاده می شد. پستو، طنبی، مطبخ و اتاقهای نشیمن از بخشهای مختلف زمستان خانه است.

 این باغ در هر چهار فصل سال زیباست و وجود باغی پر گل و درختان تنومند و آب روان آن را به یکی تفرجگاههای دلپذیر تبدیل کرده است. 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: