بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

معدن بایچه باغ
معدن بایچه باغ

معدن بایچه باغ

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 120 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره معدن بایچه باغ

در حدود ۱۴۴ کیلومتری شمال غرب استان زنجان در شهرستان ماهنشان و در ۱۲۵ کیلومتری جنوب غربی میانه، معدنی متروکه وجود دارد که امروزه به منطقه‌ای گردشگری و دیدنی تبدیل شده است.

معدن مس بایچه باغ سال‌ها پیش به منظور استخراج مس در اختیار معدن کاران آلمانی قرار داشته و روس‌ها نیز اقدامات و بهره برداری‌هایی در آن انجام دادند و برای آنکه مردم بومی به آن دست پیدا نکنند به آن شهر ارواح می‌گفتند.

این منطقه پر از جذابیت‌های طبیعی چون کوه‌های آهکی و معدنی است اما آنچه آن را منحصر به فرد کرده است، ساخت و سازهای تاریخی غربیان و حال و هوای اروپایی اش است که جلوه‌ای خاص به این منطقه داده است. هزاران کارگر و پرسنل در معدن بایچه باغ مشغول به کار بودند. این معدن ۱۸ هزار متر در داخل کوه حفاری شده و بیش از ۴۰ تونل قدیمی دارد و بعضی از تونل‌هایش ریل گذاری شده است. در محوطه این معدن علاوه بر ماشین آلات بزرگ معدن کاری و پمپاژ هوا، امکانات تفریحی چون سینما وجود داشته است که قبل از ورود سینما به زنجان شروع به کار کرده بود.

در سال ۱۳۴۰ وقتی قیمت جهانی مس کاهش پیدا کرد فعالیت این معدن نیز کم و سپس رها شد.

معدن بایچه باغ در زون البرز-آذربایجان در انتهای ضلع غربی روستای ارزه خوران قرار گرفته و سه گروه اصلی سنگ را در خود جای داده است. سنگ‌های آتشفشانی، آذرآواری و دگرگونی از این نوع سنگ‌ها محسوب می‌شوند. این معدن استعداد و توانایی خوبی در جهت گردشگری معدنی دارد و قرار است به دانشگاه زنجان واگذار شود تا مطالعات و ظرفیت‌های گردشگری آن مورد بررسی قرار گیرد.

برای دسترسی به این معدن دیدنی کافیست وارد جاده ماهنشان شوید و به سمت روستای مهرآباد حرکت می‌کنید. پس از گذر از چند روستا به دره آغ دوغموش می‌رسید که شما را به دیدن معدن بایچه باغ راهنمایی می‌کند. 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: