بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

جاده سنگفرش ابریشم
جاده سنگفرش ابریشم

جاده سنگفرش ابریشم

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره جاده سنگفرش ابریشم

با گسترش ساخت و سازها، روابط و داد و ستدهای میان شهری، نیاز به راه نیز گسترش پیدا کرد و در دوره صفویه جاده و راه‌های مختلفی ساخته شد.

یکی از این راه‌ها، راهی است که در جنوب شرق گرمسار قرار گرفته است که پس از عبور از روستای ساروزن بالا و پایین و کهک در مقابل خود می‌بینیم. اگر جاده را در جهت جنوب غرب ادامه دهیم، به قصر بهرام و کاروانسرای شاه عباسی می رسیم و اگر به سمت شمال شرق برویم، پس از عبور از روستای رشمه به کاروانسرای ده نمک می رسیم.

اهالی این جاده را جاده سنگفرش، سنگ و جاده ابریشم می‌نامند؛ زیرا که بر این باورند جاده ابریشم از این راه یا از کنارش عبور می کرده است.

این جاده در پارک ملی کویر جای گرفته و عرضش به ۳ متر می‌رسد. قلوه سنگ‌های قهوه‌ای مایل به سیاه که از ارتفاعات سیاه کوه استخراج شده است با ساروج مخلوط شده و کف جاده را پوشانده است. قسمت میانی آن برجسته است و به طرفین شیب دارد و اثر فشار و سائیدگی چرخ‌ها و کاروان‌ها به وضوح در آن مشاهده می‌شود.

آگاهی به مسائل معماری و فنی در آن زمان باعث شده که جاده به خوبی زیرسازی شود و در بخش‌هایی از جاده که مشرف به آبراهه‌های باریک بوده برای جلوگیری از نفوذ آب و تخریب جاده سکو سازی شده است. آب گذرها نیز جهت هدایت آب باران ساخته شده بود که در نهایت به رودخانه کویری منتهی می‌شد. همچنین بقایای پل رودخانه سفید و سیاه از دیگر اقدامات معماران و هنرمندان دوره صفوی برای حفظ جاده بود.

این جاده جهت رفاه حال کاروانیان که به سمت گرمسار رهسپار می‌شدند ساخته شد. مردم برای گذر از این منطقه در شوره زارهای کویر و زمین‌های گل آلود فرو می‌رفتند و پس از ساخت این جاده سنگفرش به راحتی رفت و آمد می‌کردند. آثار کاروانسراهای تخریب شده و میل راهنما نیز در این مسیر به چشم می‌خورد.

غیر از گذشت زمان، اثر نمک بر سطح جاده، حفاری‌های غیر مجاز و واگذاری اراضی اطراف جاده به کشاورزان در تخریب و از بین بردن آن نقش داشته است. حتی عبور دام‌ها از این مسیر نیز از عوامل تخریب آن محسوب می‌شود.

امروزه از این جاده تاریخی تقریباً ۳۰ کیلومتر باقی مانده و گردشگران بسیاری در بهار و تابستان از آن بازدید می‌کنند. 

برنامه سفرهای مرتبط با جاده سنگفرش ابریشم

برنامه سفر گرمسار گردی

برنامه سفر گرمسار گردی

1 روز
4 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: