بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کاروانسرای قصر بهرام
کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای قصر بهرام

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 180 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای شاه عباسی یا قصر بهرام، کاروانسرایی است که در شمال سیاه کوه مشرف به تپه‌های دامنه در حدود ۷۰ کیلومتری گرمسار واقع گردیده است.

این کاروانسرا بر سر راهی که از یک طرف از کاشان به گرمسار می‌رود و از طرف دیگر به ورامین و تهران می‌رود، قرار گرفته و این درست همان راهی است که از کنار سیاه کوه می‌گذرد و کویر را قطع می‌کند. این راه پیش از جاده تهران به قم حکم شاهراهی را داشته و محل تردد کاروان‌ها محسوب می شده است.

این بنا برخلاف نامش کاروانسرا نبوده بلکه ساختمان شکاری سلاطین صفوی بوده است. وجود شاه نشین در ضلع غربی و آبراه سنگی برای انتقال آب از چشمه شاهی سیاه کوه به این قصر و نیز دو کاروانسرای دیگر که به عنوان حرمخانه و قوشخانه و محل اقامت رعایا مورد استفاده قرار می گرفته، گواه بر این مدعی است که این بنا مخصوص مسافرت‌های شکار پادشاهان صفوی بوده است. ظاهراً بهرام پادشاه ساسانی در همین نواحی به شکار رفته و دیگر بازنگشته و در دل باتلاق‌های کویری فرو کشیده شده است به همین علت آن را قصر بهرام نامیدند.

کاروانسرای قصر بهرام از سنگ سپید و آهک ساخته شده و سنگ‌های آن را از کوه‌های دور دست حمل کرده‌اند. آبی را که در آب انبار این کاروانسرا ذخیره می‌کردند به وسیله جوی سنگی که از یک کیلومتری ساخته شده بود از چشمه شاه می‌آوردند. سنگ‌های این جوی همه سنگ‌های بلند سفیدی است که در میان آنها ممری ایجاد کرده بودند تا چیزی از آب به هدر نرود. هنوز آثار بعضی سنگ‌ها در آنجا به خوبی نمایان است.

نمای بیرونی کاروانسرای قصر بهرام از سنگ‌های صاف تراش داده شده و صورتی رنگ است و دو ورودی یکی رو به شمال و دیگری رو به جنوب دارد. این بنا با کاروانسراهای زمان قدیم کمی تفاوت دارد.

دروازه ورودی آن پوشیده است و در دو طرف آن دو سکو با دو اطاق قرار دارد و پس از آن حیاط بزرگی است که دورادور آن را اتاق‌های کوچک فرا گرفته است. سقف اتاق‌ها نیز آجر ضربی است.

در بدنه غربی حیاط یک تالار با شاه نشین و طاقچه‌هایی در اطراف و ایوانی در جلو ساخته شده و در زیر تالار زیرزمین بزرگی است. در پشت اتاق‌ها طویله‌های سراسری با آخورهای متعدد و کنار هر آخور سکویی برای استراحت چهارپا دار و اجاقی برای طبخ وجود دارد.

اکنون این بنا به عنوان مهمانسرای پاسگاه شکاربانی در پارک ملی کویر است و با توجه به نبود آلودگی نوری و وجود هوای پاک، در زمینه رصد ستارگان نیز مورد استفاده بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان است.

به تازگی با توجه به مرمت‌های صورت گرفته و تجهیز امکانات رفاهی، مسافران و گردشگران بسیاری در این مکان تاریخی اقامت می‌کنند و پذیرایی می‌شوند.

برنامه سفرهای مرتبط با کاروانسرای قصر بهرام

برنامه سفر گرمسار گردی

برنامه سفر گرمسار گردی

1 روز
4 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: