بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

هشترود
هشترود

هشترود

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: متوسط
طول بازدید: 240 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره هشترود

شهرستان هشترود در سال ۱۳۲۱ دهکده ای بود در دامنه آفتابگیر رودخانه سراسکندرود. این دهکده ۱۰ آسیاب آبی و چند کارخانه روغن گیری داشت. در همین سال سراسکند به مرکزیت منطقه هشترود تبدیل شد و تا سال ۱۳۳۷ این بخش را از آن خود کرد و به کوشش حسن آقا افتخار هشترودی به فرمانداری مبدل شد.

در زمان قدیم پادشاهی خونخوار به نام ضوهنگ zohang (ضحاک) در این مکان حکم می‌رانده است که به جادوی یک جادوگر، دو مار بر روی دوش‌هایش پدیدار می‌گردند . غذای مارها مغز انسان بوده و شهر فعلی در آن زمان کشتارگاه آن پادشاه بود که انسان‌ها را از روستاها می‌آوردند و آنجا سر از تنشان جدا می‌کردند و مغزهای آنان را به ضحاک می‌فرستادند. روزی از روزها در روستای خورجستان آهنگری بوده که ۵ فرزند داشته است که چهار تا از آن‌ها را سر بریده‌اند و مغزهایشان را به مارهای ضحاک داده بودند. وقتی نوبت به فرزند پنجم می‌رسد او درفشش را بر می‌دارد تا پسرش را آزاد کند. وی به سوی قزوین می‌رود تا فریدون را بیاورد و ضحاک را سرنگون کرده و از تخت سلطنت پایین بیاورد و فریدون را بجای او به تخت کرسی بنشاند و فرزندش را آزاد کند. خلاصه فریدون را می‌آورد و ضحاک را به کمک مردم سرکوب می‌کنند و فریدون را به تخت می‌رسانند.

هشترود در زمان‌های قدیم از لحاظ کشاورزی و باغات و دام‌ها غنی بوده به طوری که در سال ۱۳۴۱ هشترود به عنوان انبار غله استان محسوب می‌شده است؛ یعنی در این زمان کشاورزی تا این حد پیشرفت و رونق داشته است. در این شهرستان باغ‌ها و چمنزارهای وسیعی بوده که حتی وقتی که بعد از عهدنامه ترکمن‌چای عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه قاجار در روستای سراسکند با لشگریان خود در این محل اردو نمودند و در این مکان پسر عباس میرزا با پسر حسین خان ارباب آن زمان هشترود مبارزه می‌کنند و در این مسابقه شمشیر بازی پسر عباس میزا کشته می‌شود. عباس میرزا می‌گرید و حسین خان از ترس به پای عباس میرزا می‌افتد ولی عباس میرزابا کمال شهامت گفت‌: من برای پسرم نمی‌گریم بلکه متاسفم از اینکه چرا چنین جوان‌هایی در اینجا نگه داشته‌اید و ما در مقابل دشمن شکست خوردیم.

در سال ۱۳۳۷ این منطقه از تبریز جدا شد. همچنین با جدا شدن بخش چارایماق از مراغه و پیوستن این بخش به هشترود فرمانداری در هشترود تاسیس شد. البته تبدیل بخش سراسکند به فرمانداری در سایه تلاش‌های مرحوم حسن آقا افتخار هشترودی بوده است. وی گزارشات و نامه‌های مکرر و فراوان مظلومیت و محرومیت و همچنین نیروها و استعدادهای بالقوه این منطقه را بگوش مسئولان رساند

هشترود در سال ۱۳۳۷ با سه بخش سراسکند‌، چاراویماق و قوری چای با جمعیت ۱۵۰ هزار نفر شهرستان هشترود نامیده شد. همچنین در سال ۱۳۳۸ حکم شهرداری در این محل اعلام شد. در تبدیل شدن هشترود به شهرستان، عواملی از قبیل قرار گرفتن در مسیر راه آهن و جاده تبریز قره چمن تاثیر داشته اند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: