بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

لوکیشن دو فیلم در حال اکران

لوکیشن دو فیلم در حال اکران "زرد" و "نگار "

فیلم زرد/ لوکیشن: سد طالقان

چند روزی از اکران "زرد" می‌گذرد. فیلمی که تنها در سه روز اول اکرانش در سینماها نیم میلیارد فروخت و صدرنشین جدول هفتگی فروش شد. خوش‌ساختی، روایت زندگی جوان‌ها و فیلم‌بردای‌های جذاب آن در مناطقی از تهران و طالقان را از دلایل پر‌فروش بودن آن می‌دانند. بیراه نرفته‌ایم اگر با تماشای این فیلم فضاهایی از گشت‌وگذارهای جوانانه در ذهنمان نقش ببندد؛ سد طالقان یکی از همین فضاهاست.

فیلم زرد (1395) را مصطفی تقی‌زاده، به‌عنوان اولین تجربه سینمایی‌اش کارگردانی کرده‌است. بهرام رادان، ساره‌ بیات، مهرداد صدیقیان، بهاره کیان‌افشار، شهرام حقیقت‌دوست و آناهیتا درگاهی نیز بیش‌ترین نقش‌ها را در آن ایفا کرده‌اند.

درباره زرد هنوز چیزهای زیادی گفته و شنیده نشده‌است، اما می‌دانیم در مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم هنر روسیه جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه را گرفته و در جشنواره شانگهای جایزه بزرگ هیات داوران و بهترین بازیگر زن را از آن خود کرده‌است.

عوامل فیلم خودشان داستان آن را این‌طور خلاصه کرده‌اند که "آدم‌های عجیبی هستیم... امروزمون با فردا خیلی فرق می‌کنه." با این‌حال بد نیست بدانیم این آدم‌های عجیب فیلم در واقع تلاش می‌کنند تا داستانی منحصر به فرد از داستان زندگی و دوستی چند جوان که به نوعی زندگی‌اشان با یکدیگر گره خورده را روایت کنند. مخاطبان، به شکلی پراکنده درباره بازی‌های فیلم نوشته‌اند: "بهرام رادان با حالت‌هایی از عصبانیت می کوشد در امواج بحران‌های پی درپی که بعد از خوشی‌های زودگذر سر می‌رسد غرق نشود و ساره بیات تلاش می‌کند تا با چهره‌اش نقش زنی جوان در این بحران‌ها را به بهترین شکل نشان دهد".

داستان اجتماعی این فیلم در فضاهایی شهری به تصویر کشیده می‌شوند که می‌توان آن‌ها را فضاهای هویت‌سازی برای نسل و قشری از جوان‌ها، به خصوص جوان‌های تهرانی، دانست.

از آن‌دست لوکیشن‌های فیلم که در شهر تهران فیلم‌برداری شده که بگذریم، لوکیشن سد طالقان شاید از جذابیت‌های بیشتر سینمایی، بصری و گردشگری برخوردار باشد.

سد طالقان

سد طالقان یکی از اصلی‌ترین مناطق توریستی و گردشگری دره طالقان است. این سد که صحبت‌ها بر سر احداثش به دهه 1330 برمی‌گردد، ساختش در 1385 به پایان‌ ‌رسید. جذابیت‌های گردشگری سد طالقان بیش از همه به دره طالقان برمی‌گردد؛ دره‌ای که در میان کوه‌های سرسبز محصور شده‌است و رود طالقان به دریاچه سبزرنگی می‌ریزد کناره‌هایش از طریق محوطه لات فشندک و زیدشت قابل دسترس است. این کناره‌ها به صورت خلیج‌های کوچکی در آمده که فضای مناسبی برای زیست ماهی‌های بسیار نیز هست.

شهر طالقان و این سد زمانی یکی از شهرستان‌های حومه تهران بود، اما حالا جزیی از استان البرز به حساب می‌آید. نزدیکی سد طالقان به تهران و کرج، امروز آن‌را به قطبی گردشگری برای مردم این دو شهر بدل ساخته‌است.

انتخاب سد طالقان به عنوان بخشی از کوکیشن‌ فیلم سینمایی زرد نیز بر جذابیت‌های این مقصد گردشگری تاکید دارد.

 

فیلم نگار/ لوکیشن: باغ-موزه گیاه‌شناسی

"نگار" رامبد جوان از همان روزهایی که ساختش شروع شد، سروصدای زیادی به پا کرد. وارد شدن این کارگردان به عرصه فیلم‌سازی جنایی، اکشن و سورئال که تجربه‌ای جدید بود و بازی نگار جواهریان در این فیلم از دلایلی است که "نگار" را از همان ابتدا بر سر زبان‌ها انداخت.

نگار داستان تلاش‌های دختری جوان از خانواده‌ای نیمه‌مرفه و اصیل است که به دنبال معمایی می‌گردد و آن معما مرگِ پدرش است. پلیس می‎‌گوید پدر نگار چون در یک معامله اقتصادی شکست خورده بود خودکشی کرد، روایتی که این دختر آن را نمی‌پذیرد و تلاش می‌کند واقعیت را بفهمد؛ حتی اگر قرار باشد دست به خشونت بزند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: "ما به ته‌سیگار رژ لبی مشکوکیم؛ اما این به ما کمکی نمی‌کنه!" خلاصه‌ای که شاید کمک زیادی به ما نکند اما می‌تواند ما را به فضای فیلم ببرد.

تلاش برای رسیدن به واقعیت توسط نگار در فضایی عینی و ذهنی، وهم‌آلود و درام اتفاق می‌افتد؛ فضایی که تلاش می‌کند تا پیچیدگی‌های به فیلم بدهد تا مشخص نباشد تصاویر خواب‌اند یا خیال، حال این خواب و خیال با حسی از انتقام همراه باشد یا عشق.

رامبد جوان برای القای چنین حس‌وحالی لوکیشن‌های مختلفی در فیلمش دارد؛ خانه، خیابان و آن‌جا که می‌خواهد با بازی‌گرفتن از بازیگران در میان درختان حال‌وهوایی خاص به فیلمش بدهد.

جنگل‌های پارک چیتگر انتخاب تیم فیلم نگار برای این‌کار است تا با درختان انبوهی که دارد به کارگردان برای رسیدن به نتیجه مطلوبش کمک کند. از همین رو بد نیست صحنه‌های فیلم نگار را بهانه‌ای کنیم برای شناخت بیش‌تر از پارک چیتگر.

جنگل پارک چیتگر

پارک جنگلی چیتگر با درختانی که در گستره‌ای 950 هکتاری قرار گرفته‌اند، مقصد تفریح مردم زیادی در همه فصل‌های سال است. پارک  چیتگر که در لیست بزرگترین‌ بوستان‌های جنگلی شهر تهران قرار دارد، از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج، از غرب به آزادشهر و از شرق نیز به خرگوش دره می‌رسد. دریاچه چیتگر این پارک نیز به خودی خود یکی از جذابیت‌های تهران است.

اما نگار لوکیشن معروف دیگری نیز دارد و آن لوکیشنی نزدیک به همان پارک چیتگر یعنی باغ ملی گیاه‌شناسی است. این‌جا همان‌جایی است که تصاویر تیزر فیلم نگار را در آن می‌بینیم.

باغ گیاه‌شناسی در 1347 افتتاح شد و با مساحتی نزدیک به 145 هکتار با آب‌وهوایی نیمه‌خشک برای تبدیل‌شدن به منطقه‌ای گردشگری آماده شد و حالا یکی از فضاهای خوب برای عکاسی و فیلم‌بردای و کمک به گردشگری در سینماست.

لوکیشن دو فیلم در حال اکران
لوکیشن دو فیلم در حال اکران
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: