بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

لوکیشن فیلم: شهرزاد
مطالب مرتبط

"شهرزاد" سریال محبوب ایرانی، یک درام عاشقانه است که داستان وقایعش در دوره حکومت رضاشاه پهلوی می‌گذرد. داستان این سریال که سری اول و دوم آن از شبکه نمایش خانگی توزیع شده‌است، روایتی رمانتیک، جنایی و تاریخی درباره یکی از خاندان‎‌های بزرگ تهران در دوره پهلوی اول است که که زندگی چند خانواده را دستخوش تغییر و تحولاتی اساسی می‌کند که عشق نقطه اوج این تغییرات سات.

حسن فتحی که هم کارگردان این اثر است و هم نویسنده آن، تلاش کرده با تصویرسازی دقیقی از فضاهای تاریخی در این سریال، روایتش را به واقعیت نزدیک‌تر کند. این فضاها یکی از نقاط قوت سریال این کارگردان به حساب می‌آیند که لوکیشن‌ آن‌ها عموما در شهرک سینمایی غزالی می‌گذرد و به طور خاص خانه بزرگ‌آقا خانه‌ای تاریخی با قدمتی 100 ساله و به‌نام "وثوق الدوله" است که در باغی دو هکتاری در محله پیروزی ایران واقع شده‌است.

لوکیش‌های زیادی به سری دوم شهرزاد افزوده نشده‌اند اما یکی از جالب توجه‌ترین لوکیشن‌ها در این سری، لوکیشنی مربوط به قسمت‌هایی از سریال بود که شیرین دختر بزرگ‌آقا، پس از فراری ‌داده‌شدن در یک روستا پناه داده و پنهان شد. بد نیست بدانیم این روستا که در سریال نیز فضاهای زیبایی را تصویر می‌کند کجاست؟

روستای نیوَشت

اين روستا در ٢٥ كيلومتري غرب ساوه قرار دارد و از جمله روستاهاي كوهپايه‌اي واقع در بخش مركزي اين شهرستان به حساب می‌آید كه در دامنه كوه شاه‌پسند -بلندترين قله استان مركزي- قرار دارد.

روستای نیوَشت در گذشته به "نِي دشت" معروف بود كه با گذر زمان به نيوَشت تغيير نام داد. دليل اين نام‌گذاري وجود نيزارهاي مجاور درياچه‌اي كه در مكان ساوه فعلي قرار داشته بوده‌است.

در مركز روستا يك بناي آرامگاهي با معماري دوران سلجوقي وجود دارد كه گفته مي‌شود مقبره دختر مرداويج به نام فاطمه بوده است و در آن صندوقي وجود داشته كه روي آن نوشته شده بوده: "هذا قبر فاطمه بنت مرداويج" كه البته از دست سودجويان در امان نمانده است.

دامنه هاي مشرف به باغات روستا نیز پوشيده از درختان بادام كوهي است كه به "ارجين" معروف‌اند و خاصيت دارويي و درماني دارد.

همچنين روستا داراي يك حمام خيلي قديمي و يك درخت چنار با تنه‌اي بسيار قطور كه گفته مي‌شود عمر آن به ١٢٠٠ سال ميرسد است كه از جاذبه هاي روستا به شمار مي‌رود.

درباره روستا در بين اهالي داستان‌ها و روايت‌هاي عجيبي وجود دارد كه صحت و سقم آن نياز به تحقيقات فراوان دارد. مثلا اينكه اهالي معتقدند كه "سورنا" سردار رشيد ايراني كه "كراسوسِ" يوناني را شكست داده بود به همراه ٥٠ تن از وفادارترين افرادش در اين منطقه مدفون شده‌اند.

معماري خانه‌هاي روستا بر فراز تپ،ه شباهت زيادي به ماسوله دارد و تعدادي برج‌ ديده‌باني در آن استوارند.

بافت قديمي روستا، وجود برج و بارو، خانه‌هاي بكر و دست‌نخورده و داشتن تاريخ چند هزار ساله ابن روستا را بسيار متمايز كرده و شايد اين تمايز يكي از دلايل انتخاب روستا براي يكي از لوكيشن هاي سريال شهرزاد بوده است.

متاسفانه به تازگي با ساخت‌و‌سازهاي به ظاهر مدرن و ناآگاهانه بافت تاريخي روستا دچار آسيب شده است. بد نیست پیش از از بین رفتن بافت واقعی روستایی سری به آن بزنیم.

لوکیشن فیلم: شهرزاد
لوکیشن فیلم: شهرزاد
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: