بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تَش‌کوه؛ آتش همیشه روشن رامهرمز

تَش‌کوه؛ آتش همیشه روشن رامهرمز

ایران پلنر | در نزدیکی خوزستان، در اقلیمی خشک و گرم کوهی قرار دارد که نه آبادی‌ای نزدیکش وجود دارد، نه رودی و چشمه‌ای و نه حتی بنایی باستانی. شاید اگر این‌ها بودند کمتر از دیدن کوهی که دائم در حال سوختن و آتش‌گرفتن است متحیر می‌شدیم؛ آن‌هم آتشی که هیچگاه خاموش نمی‌شود. روشنایی 1000 ساله این آتش اما ما را به یاد تقدس آتش در ایران باستان نیز می‌اندازد و روزگارانی را به ما یادآور می‌شود که مردمان ایرانیريال آتش را جز لاینفکی از تقدس طبیعت می‌پنداشته‌اند. برای آن‌که با این کوه سوزان آشنا شوید، با ایران‌پلنر همراه باشید.

این کوه همیشه سوزان جایی نیست جز تَش‌کوه رامهرمز. تَش‌کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبدلران واقع شده‌است، اثری ژئوتوریسمی که هر گردشگری را به تعجب وا می‌دارد؛ آتشی تکه‌تکه که بر سطح این کوه روشن‌اند. اما باید بدانیم چه چیزی در سازوکار است که تَش‌کوه خارق‌العاده می‌سوزاند.

داستان به‌وجود آمدن تَش کوه چیست؟

تَش‌کوه رامهرمز با بیش از 1000 سال روشنایی، امروز یک اثر ثبت‌شده در فهرست میراث ملی است. قدمت رامهرمز نیز کم از این اثر ملی ندارد. این شهر که در 95 کیلومتری خوزستان قرار دارد، با 5 هزار سال قدمت، جغرافیایی است روایت‌گرِ تاریخ دوره‌های مختلف ایران. شهرت این منطقه از گذشته تا امروز اما بیش از هرچیز مدیون نفت و گاز فراوان این سرزمین است. پس با این سرنخ اولیه دلیل وجود رازآلود تش‌کوه را نیز می‌شود حدس زد؛ نفت و گاز.

تَش‌کوه، که باید آن را در اصل جاذبه‌ای زمین‌شناسی دانست، به دلیل گوگردهای موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح آن به وجود آمده‌است. گازهای هیدروکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی که وجود داشته باشد به شکل شعله آتش بیرون می‌جهند. چه بسی که زمین‌لرزه‌ای که مدت‌ها پیش در رامهرمز اتفاق افتاد و شکافی که در پی آن دل تش‌کوه به وجود آمد منجر شد تا آتش بیش‌تری از کوه بیرون بیاید.

همچنین با توجه به ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی، در مجاورت تَش‌کوه نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد، چراکه گازهای متصاعد شده در هوا اجازه این کار را نمی‌دهند.

بیرون آمدن آتش از دل کوه، تَش‌کوه را در شب‌هنگام بیش از هر زمان دیگری دیدنی کرده‌است، تصور کنید بر روی زمین در حرکت باشید و ناگهان نوری زرد و نارنجی پدیدار ‌شود، این نور ناخودآگاه شما را مجذوب خود می‌کند.

اما اینکه ویژگی‌های خاص زمین چطور تِش‌کوه را به وجود آورده تمام ماجرایی نیست که باید درباره آن بدانیم.

آتش تَش‌کوه سالیان سال است که خاموش نشده و آتش در ایران باستان عنصر مقدس و حیات بخشی بوده‌است؛ تقدسی که بنا بر باورهای کهن ایرانی می‌توان آن را به این کوه همیشه روشن نیز نسبت داد،

زرتشتیان کهن آتش را اخورایشنیک می‌نامیدند و جز در منابع نوشتاری، این تقدس را می‌توان در نقش‌برجسته‌های ایلامی کورانگون، ایذه یا نقش‌برجسته‌های گوردخمه‌های پادشاهان مادی و هخامنشی دید. پس پر بیراه نخواهد بود که هنوز هم در هر منطقه تاریخی، با دیدن آتشی خاموش یا روشن به یاد تقدس آن در ایران کهن بیفتیم.

ویژگی‌های خاص طبیعت که این کوه را به وجود آورده و باورهای ایرانیان باستان درباره آتش و تقدس آن در زندگی مردم تَش‌کوه را بیش از هر زمان دیگر به میراث ارزشمند طبیعی تبدیل کرده که تماشایش را نباید از دست داد.

تَش‌کوه؛ آتش همیشه روشن رامهرمز
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: