بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

واقعیت افزوده و سفر

تحول در سفر با تکنولوژی Augmented Reality

بازی پوکمون گو(Pokemon Go) را خیلی از ما می‌شناسیم. بازی‌ای که شخصیت‌های محبوب انیمیشنی دهه1990 را با یک تکنولوژی به‌روز و پیشرفته بازسازی کرد. وقتی که پوکمون گو به گوشی‌های هوشمند مردم راه پیدا کرد، میلیون‌ها نفر جذبش شدند و صدها مطلب درباره آن نوشته شد. کاراکترهای خیالی در مدت کوتاهی در تمام فضاهای واقعی جهان، مردم زیادی را مشغول خود کرد، تا جایی‌که خیلی زود به خیابان‌های تهران، حتی محلات قدیمی آن نیز رسید. اما ویژگی خیرکننده این بازی چه بود؟ پوکمون گو درواقع شخصیت‌های بازی‌اش را درست در فضایی واقعی که بازیکن در آن قرار داشت، منتها در قاب گوشی تلفن، حاضر می‌کرد؛ به طوری‌که دائم باید با این کاراکترها ارتباط برقرار می‌کرد.

هرچند سخن گفتن از این بازی هنوز هم جذاب است اما قصد نداریم درباره پوکمون گو حرف بزنیم، پوکمون‌گو مثالی است برای تکنولوژی پرکاربرد و جذابی به نام واقعیتِ افزوده (Augmented Reality) یا به طور خلاصه AR.

واقعیت افزوده امروز یکی از مباحث مهم دنیای تکنولوژی است تا با استفاده از آن تحولات زیادی در دنیای واقعی و مجازی ایجاد کرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این تکنولوژی، کاربرد آن در گردشگری است. اما بهتر است پیش از اینکه بخواهیم به ارتباط میان این دو وارد شویم، واقعیت‌افزوده را بهتر بشناسیم.

واقعیت افزوده از کجا آمد؟

اولین‌بار توماس کارل کارمند شرکت بوئینگ بود که ایده واقعیت افزوده را مطرح کرد. ایده او تحولات زیادی را برای دنیای مجازی به دنبال داشت. اگر درباره دنیای مجازی بگوییم که این دنیا به طور کامل اطلاعاتی مصنوعی و مجازی را در اختیار مخاطب یا کاربر می‌گذارد، در واقعیت افزوده اما مخاطب هم دنیای مجازی را پیش رو دارد و هم دنیای واقعی را. بد نیست بدانیم واقعیت افزوده نیز در ابتدا با اهدافی نظامی شکل گرفت، درست همانند نقطه شکل‌گیری دنیای مجازی.

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده را می‌توان به طور خلاصه چنین تعریف کرد: ادغام پیشرفته فضای مجازی و فضای واقعی. این تکنولوژی درواقع یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیر مستقیم در تعامل با کاربر است که عناصر مجازی را به این نما اضافه می‌کند. به زبان دیگر می‌توانیم واقعیت افزوده را ارائه اطلاعاتی مرتبط با دنیای واقعی به کاربر به صورت دیجیتالی معرفی کنیم؛ درنتیجه در این تکنولوژی چیزی کم نمی‌شود، بلکه فقط اضافه می‌شود که این این نقطه برتری آن به فضای مجازی است.

عناصر مجازی در واقعیت افزوده توسط کامپیوتر تولید می‌شوند. این عناصر از راه دریافت و پردازش داده‌ها با توسل به ورودی‌های همچون صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی و داده‌های GPS به وجود می‌آیند. استفاده از این اطلاعات در تکنولوژی واقعیت مجازی به این صورت است که اهدافی مانند اشیاء، ساختمان‌ها و موجودات واقعی را داریم که اطلاعات آن‌ها را کامل می‌کنند. مثلا با این تکنولوژی دوربین موبایل ساختمانی را هدف را قرار می‌دهد و اطلاعاتی درباره این ساختمان همزمان روی صفحه نمایش کاربر ظاهر می‌شود.

کاربری که از واقعیت افزوده استفاده می‌کند باید از یک واسطه که گوشی هوشمند، هدست، عینک و برخی دیگر از گجت‌هاست استفاده کند. این تکنولوژی مورد توجه شرکت‌های بزرگ است چنانچه شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل و آیفون از ابتدا تلاش کردند تا گجت‌های آن را تولید کنند.

واقعیت افزوده و گردشگری

این تکنولوژی جدید و کاربردی اما امروزه یکی از مباحث اصلی برای پیشرفت‌هایی است که می‌توان در حوزه سفر و گردشگری داشت. واقعیت افزوده به گردشگران این امکان را می‌دهد تا بتوانند به کمک این فناوری اطلاعاتی اضافی را درباره محیط‌های مختلف کسب کنند و امکان حرمت مجازی را در مکان‌های باستانی و دیدنی و شرکت در موزه‌های مجازی داشته باشند.

گستره استفاده از AR در گردشگری گسترده از این‌ حرف‌هاست. برنامه‌ریزی برای سفر، رزرو هتل با داشتن تمام اطلاعات تصویری درباره آن، ترجمه‌های نشانه‌ها و اطلاعات در سفر، به دست آوردن اطلاعات مکان‌های گردشگری، پیش‌بینی آب‌وهوا، راهنمایی سفر از طریق اسکن نشانه‌ها و ترجمه آن‌ها به زبان مادری کاربر، دریافت اطلاعات بیش‌تر درباره تاریخ و فرهنگ یک فضا، ایجاد یک محیط آموزشی قدرتمند در گردشگری و غیره از دیگر کاربردهای این تکنولوژی برای صنعت گردشگری است. در جدول زیر برخی از کارکردهای اصلی واقعیت افزوده در گردشگری را می‌بینیم.

 

 

AR چه کارهایی می‌کند؟

تکامل بناهای تاریخی

راهنمایی مسافران

برگزاری تورهای شهری

دادن زمان واقعی سفر

 

 

 

 

 

 

 

شرکت مسافرتی جهانی توماس کوک(Thomas Cook) که یک مجموعه بریتانیایی و گروه توماس کوک است یکی از بهترین مثال‌ها درباره استفاده از واقعیت افزوده است. توماس کوک از اولین شرکت‌های جهان بود که از واقعیت افزوده در گردشگری آن‌هم به صورت رایگان استفاده کرد که نتایج بسیار خوبی برایش داشت.

مثال‌ خوب دیگر در این‌باره استفاده موزه‌ها از واقعیت افزوده است. موزه‌ها امروز فهمیده‌اند که از این تکنولوژی به نحو احسنت می‌توانند به نفع خودشان استفاده کنند. در ادامه نام 5 موزه را که نمونه‌های خوبی در استفاده از AR هستند می‌آوریم.

1. موزه طبیعی سنگاپور(National Museum of Singapore)؛ این موزه نقاشی‌های غول‌پیکر مجموعه تاریخ طبیعی ویلیام فاروکار را با تکنولوژی واقعیت افزوده به مخاطبانش به زیبایی تصویرسازی کرده‌است. بازدیدکنندگان موزه می‌توانند در میان طبیعت بازسازی شده ایننقاشی‌ها قدم بزنند، شکار کنند و تصاویر و اطلاعات زیادی را ببینند.

2. موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن(Smithsonian National Museum of Natural History)؛  یکی از کاربردهای AR در این موزه این است که می‌توان اسکلت‌های حیوانات را به تجسمی کامل از آن حیوان تبدیل کرد.

3. مرکز فضایی کندی(Kennedy Space Center)؛ این مرکز بازدیدکننده‌ها را با تکنولوژی واقعیت افزوده به فضا می‌برد و تصاویر فضا و کهکشان‌ها را برای آن‌ها زنده می‌کند.

4. موزه سایت جینشا(Jinsha Site Museum)؛ تمدن Shu در چین با شگفتی‌های فرهنگی و هنری بسیاری موضوع این موزه است که توانسته با بهره‌گیری از AR نحوه زندگی مردم این تمدن، آثارش، ساختمان‌هاش و غیره را به بازدیدکننده‌ها آموزش دهد.

5. شهرهای تاریخی انگلستان(England’s Historic Cities)؛ شهرهای تاریخی انگلستان که نام یک برنامه جدید در انگلیس است از واقعیت افزوده برای تعامل گردشگران با فضاهای تاریخی و فرهنگی استفاده می‌کند. این مجموعه گردشگری از شخصیت‌های مشهور تاریخی که در تصویر گجت‌ها ساخته و پرداخته شده‌اند برای اینکار استفاده می‌کند.

با این توضیحات و مثال‌ها به نظر می‌رسد که واقیعت افزوده زندگی آینده مردم کره زمین را در اختیار خواهد گرفت. هرچند که این تکنولوژی هنوز به رشد واقعی خودش نرسیده، اما به نظر نمی‎‌رسد آن زمان که همه بتوانند با هزینه‌ای اندک از این تکنولوژی استفاده کنند خیلی دور باشد. در سال‌های آینده شناخت از جهان با صنعت گردشگری و به کمک ویژه AR گسترش زیادی خواهد داشت.

هرچند که تکنولوژی واقعیت افزوده تاکنون در ایران جز یک نام، نمود دیگری نداشته یا اگر داشته به استفاده عموم مردم درنیامده، اما زمانی را تصور کنید که پا به هرکجای ایران که بگذارید بتوانید با گوشی هوشمندتان همه آن‌چه که وجود داشته و حالا تخریب شده را ببینید و اطلاعات وسیعی به دست بیاورید. شاید آن روز گردشگری ایران پیش از گذشته برای همه جهان شگفتی‌آفرین باشد.

واقعیت افزوده و سفر
واقعیت افزوده و سفر
واقعیت افزوده و سفر
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: