بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

دریای نور، غنیمت نادر

هندوستان سرزمین عجایب، شگفتی ها و افسانه ها، خزائن و جواهراتی حیرت آور در دل خود داشت، جواهراتی که تکه ای از آن سر از موزه جواهرات ملی ایران در آورد و قطعه ای از آن تاج ملکه الیزابت انگلیسی ها را مزین کرد.   

با لطفی که نادر شاه در حق محمد شاه گورکانی روا داشت، تمام گنجینه های سلطنتی در راهش سرازیر شد، اما درست 7 سال پس از آن، بد خلقی های نادر شاه تمام آنچه به غنیمت گرفته بود، از او گرفت و برای بازماندگانش به جا گذاشت.

روز سه شنبه 15 ذی القعده سال 1151 قمری بود که نادر شاه افشار به هندوستان قشون کشید و سپاه محمد شاه گورکانی را در شمال دهلی در جنگ کرنال شکست داد.

پس از آن در روز جمعه نهم ذی الحجه نادر شاه امان خواهی هندوان را پذیرفت و با لطف و مرحمت خود وارد دهلی شد و دوباره سلطنت هندوستان را به محمد شاه گورکانی ارزانی داشت. از این رو محمد شاه، کلید خزانه سلطنتی هند را در اختیار نادر قرار داد و تمامی گنجینه ها، جواهر، میراث پادشاهان گذشته را که در دستگاه سلطنت وی موجود بود، بر روی نادر گشود و عرضه کرد.

یکی از آن الماس ها و جواهرات، الماس دریای نور بود که تلالو و گیرایی عجیبی داشت.

درباره این سنگ می گویند وقتی نادر قصد گرفتن هندوستان را می کند محمد شاه این گوهر را در کلاه خود مخفی و از چشم شاه دور نگه می دارد. نادر شاه افشار متوجه شده و زیرکانه کلاه خود را با کلاه محمد شاه عوض کرده و گوهر را به دست می آورد.

پس از قتل نادر، دریای نور به دست شاهرخ، نوه پسری وی می افتد. سپس امیر اعلم خان خزیمه، نگهداری این الماس را بر عهده گرفته و پس از آن در تصرف لطفعلی خان زند درآمد و در نهایت در گنجینه جواهرات قاجاریان قرار گرفت.

ناصر الدین شاه شیفته این گوهر گرانبها بود و از فرط علاقه، روزی آن را بر کلاه خود می زد، گاهی بر بند ساعت خود قرار می داد و زمانی بر سینه خود نصب می کرد. اشتیاق او به دریای نور به گونه ای بود که تولیت دریای نور را منصب مخصوصی قرار داده و این کار را به بزرگان و سردمداران مملکت محول کرده بود و معتقد بود این سنگ از آن کوروش کبیر پادشاه ایران زمین است. به طور مثال در سال 1296 تولیت دریای نور به حاجی محمد رحیم خان خازن الملک محول شده بود.

در سال 1326 محمد علی میرزا به سفارت روسیه پناه برد و تمام جواهرات سلطنتی و خصوصا دریای نور، این الماس گرانبها را با خود همراه برد و ادعا کرد سنگ مزبور ملک شخصی اوست و کم مانده بود الماس را تقدیم روس ها کند که همت ملت مانع آن شد. پس از آن دریای نور وارد موزه دولتی شد و اکنون زینت بخش خزانه جواهرات ملی ایران است.

دریای نور که در میان فرنگی ها به مغول بزرگ معروف است از معادن گلکنده در جنوب هندوستان به دست آمده و در قرن دهم پیدا شده است. این سنگ 280 قیراط وزن دارد و رنگ صورتی خیره کننده ای آن از کم یاب ترین رنگ های الماس جهان محسوب می شود. قطع آن چهار پهلوی تخت و صافی و روشنی آن باور نکردنی است. می گویند قبل از تراش 780 قیراط وزن آن بوده است.

این الماس، قیمتی بی بها داشت اما فتحعلی شاه با حک کردن نام خود بر روی آن قیمت واقعی آن را تقلیل داد و هر از چند گاهی وقتی قصد گردش و تفریح در شهر می کرد، خود را با تمام جواهرات و زیورآلات خصوصا دریای نور می آراست و در کوی و برزن حرکت می کرد.

دریای نور بر زِبر تاج بر زده                   از ریش تا به خُصیه خود سیم و زر زده

نگشوده کشوری به دلیری و قلدری              آن گوهر خزینه نادر بسر زده

پس از آن فریاد چاپلوسان شاهی همه جا را پر می کرد: دور باشید! کور باشید!        

دریای نور خواهری دارد به نام کوه نور که اگرچه نام هایی مشابه دارند، اما از نظر تراش و رنگ هیچ وجه اشتراکی با هم ندارند.

کوه نور نیز پس از قتل نادر شاه، دست به دست چرخید و به دست کمپانی هند شرقی افتاد و سپس نصیب انگلیس ها شد و در نهایت به ملکه ویکتوریا هدیه داده شد. هم اکنون کوه نور در تاج ملکه الیزابت مادر ملکه فعلی انگلستان نصب است و تلالو اش چشم جهانیان را خیره می کند.

نادر 7 سال پس از فتح هندوستان به قتل رسید و پس از مرگ وی افغان ها به ایران حمله کردند و قسمتی از دارایی خود را که نادر به غنیمت برده بود، پس گرفتند.

اگر قصد گشت زدن در پایتخت ایران زمین، تهران را دارید، حتما سری به موزه جواهرات ملی بزنید و از نزدیک، از دریای نور، غنیمت منحصر به فرد نادر شاه افشار دیدن کنید.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: