بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن

ایران‌پلنر | انیمیشن هتل ترانسیلوانیا (Hotel Transylvania) ساخته گندی تارتاکوفسکی، از سال‌ 2012 تا امروز، یکی از زبانزدترین انیمیشن‌ها بوده‌است. این شهرت نه به‌دلیل داستان تکراری رویارویی هیولا و انسان، که بیش‌ از همه به‌دلیل نام این انیمیشن است، نامی که ریشه در داستان‌ها، افسانه‌ها و قلعه‌های هراسناک رومانی دارد. با دیدن این انیمیشن و شنیدن افسانه‌های مردمی رومانی شاید شما هم مانند ما به این فکر افتاده باشید که آیا داخل مرزهای ایران نیز قلعه‌ها یا بناهایی تاریخی را می‌توان یافت که افسانه‌ها و باورهای مردمی درباره حضور شخصیت‌های ترسناکی مانند آل، جن، دیو و جادوگر را بتوان در آن‌ها بازسازی کرد؟ با ایران‌پلنر همراه باشید.

 

درباره انیمیشن

کنت دراکولا هتل بزرگ و مرموزی دارد به نام ترانسیلوانیا.  او این هتل را جایی دوردست و در ارتفاع، با دیوارهای بلند، سخت، ترسناک و شبیه به معماری گوتیک ساخته، تا دست هیچ انسانی به آن نرسد؛ خصوصا آن‌که در یک سمت قلعه جنگل ارواح و در سمت دیگرش قبرستانی در اشغال زامبی‌هاست.

ترانسیلوانیا آرمان‌شهر کنت دراک است؛ جایی برای همه دراکولاها، هیولاها و اشرار. دراک 100 سال پیش به دخترش میویس، وقتی خیلی کوچک بود، اطمینان داد ترانسیلوانیا را خواهد ساخت تا دیگر هیچ انسانِ نفرت‌انگیزی به زندگی دراکولاها و به خصور میویس راه پیدا نکند، چرا که انسان‌ها همسر کنت را سال‌ها پیش کشته بودند. آرمان‌شهر کنت اما دیری نمی‌پاید. دخترش میویس عاشق یک انسان می‌شود که توانسته به قلعه ترانسیلوانیا راه پیدا کند و از همین‌جا داستانی رمانتیک از ارتباط هیولا و انسان شکل می‌گیرد.

هتل ترانسیلوانیا که شانزدهمین فیلم پرفروش دنیا در سال 2012 شد، به یک انیمیشن ختم نشد، شماره 2 و 3 آن نیز ساخته شدند تا داستان ارتباط میان هیولاها و انسان‌ها را با روایتی جدید تکرار کند. داستان هتل ترانسیلوانیا اما با همه روایت‌های تکراری‌اش؛ تفاوت‌هایی داشت که باعث شد نامش همه‌جا بر سرِ زبان‌ها بیفتد.

یکی از ویژگی‌های خاص این انیمیشن آن است که تلاش کرده تمام کاراکترهای انیمیشن‌های سابق را در داستانش جا دهد، همچون فرانکنشتاین، مورای مومیایی و مرد نامرئی. اما ویژگی مهم‌ترِ آن، فضای هتل ترانسیلوانیاست که تا مدت‌ها بسیاری گمان می‌کردند این فضای انیمیشنی، در واقعیت، یکی از هتل‌های شهر ترانسیلوانیای رومانی است. این شائبه آن‌قدر دست‌به دست شد که سایت معروف tripadvisor که سامانه‌ای برای رزو هتل‌های مختلف در دنیاست درباره آن واکنش  نشان داد و به طنز نوشت: "سعی نکنید اینجا هتل بگیرید!"

در هر حال، این چیزی از ردپاهای هتل ترانسیلوانیا در واقعیت کم نمی‌کند. پس بیایید با هم این ردپاها را دنبال کنیم.

 

رومانی شهر افسانه‌های دراکولا در قلعه‌های استوار

ترانسیلوانیا در واقعیت نام منطقه‌ای زیبا و البته تاریخی در مرکز کشور رومانی است. "قلعه بران" که میراثی جهانی در این منطقه است، شباهت‌های زیادی به قلعه انیمیشن هتل ترانسیلوانیا دارد؛ قلعه‌ای که اتفاقا در باورهای مردم رومانی دراکولاها در آن‌جا زندگی می‌کنند. قلعه بران درواقع همان قلعه‌ایست که ساختن و پرداختن اولین داستان‌های هراسناک از آنجا شروع شد.

بد نیست بدانیم، دراکولا در تاریخ اروپا از ابتدا شخصیتی خیالی نبوده‌است؛ همانگونه که اکثر شخصیت‌های ترسناکِ فرهنگ شرقی. در تاریخ کشور رومانی شخصیتی به‌نام کنت دراکولا وجود داشت که نامش در جان همه مردم رعب و وحشت می‌انداخت چراکه کنت دراکولا به وحشتناک‌ترین شکل ممکن بردگان و مردم بی‌گناه را شکنجه می‌داده‌است. آزار و کشتار بیرحمانه مردم و زیردستان توسط دراکولا، کم‌کم و در گذر زمان تبدیل به داستان‌های بی‌شماری شد که با سایه‌ای از افسانه و باور تکمیل می‌شدند. پس دور از ذهن نیست اگر در هر گوشه رومانی و به‌خصوص ترانسیلوانیا با معماری خاص که دارد، افسانه‌های مردمی جاری باشد که معتقدند در این قلعه‌ها دراکولا زندگی می‌کند.

شهرت دراکولا اما به رومانی محدود نشد و در طول تاریخ ابتدا اروپا و بعد همه جهان با این شخصیت وهم‌آلودِ ترسناک آشنا شدند و آن را دستمایه داستان‌ها و فیلم‌های زیادی کردند، همچون برام استوکر (Bram Stoker) نویسنده معروف ایرلندی که در کتابش با نام دراکولا از همین افسانه محلی سود برده است.

هرچند که قلعه معروف در انیمیشن هتل سیوانیا شباهت زیادی به قلعه بران رومانی دارد، اما وجود قلعه‌های متعدد دیگر در رومانی که در قرن 12 میلادی و برای مقابله با دشمنان ساخته شده، ما را با لایه‌های در هم تنیده بیش‌تری از واقعیت و خیال درباره زندگی دراکولا روبرو می‌کند. مردم اروپا سالیان سال است که ترانسلوانیا را با نامِ شهر خون‌آشام‌ها می‌شناسند و این شهر یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری در اروپاست.

 

هتل ترانسیلوانیایِ ایران کجاست؟

حال نوبت آن رسیده که به سراغ آن دست از بناهای تاریخی و به‌خصوص قلعه‌های کشور خودمان برویم که با تلفیقی از تاریخ و افسانه قابلیت آن را دارند که جاذبه‌هایی با مضمون ترسناک باشند و بتوان از آن‌ها به‌‌عنوان لوکیشن‌هایی برای ساخت فیلم و انیمیشن استفاده کرد. در ادامه برخی از فضاهایی که این ویژگی‌ها را دارند نام می‌بریم.

 

دودکش جن و تخت دیو در زنجان

دودکش جن و قلعه بهستان دو جاذبه وهم‌آلود و عجیب شهر ماهنشان زنجان‌اند. دودکش جن ستون‌هایی از جنس خاک رس فشرده هستند که بر اثر فرسایش طولانی‌مدت و در پدیده‌ای زمین‌شناسی به‌نام هودو به وجود آمده‌اند.

آن‌سو تر از این دودکش‌ها که به دلیل دور از دسترسِ انسان بودنشان، در باور عامه به جن‌ها نسبت داده می‌شدند، قلعه‌ای نیز به نام قلعه بهستان یا تخت دیو قرار دارد که باز هم از افسانه‌های محلی تخت دیو و پری نشات گرفته است. تخت دیو، بنایی منسوب به دوره ساسانی، نمایی بیرونی از دیواره‌هایی است که دودکش‌های به‌ هم پیوسته هستند و فضایی مرموز را ایجاد کرده‌اند؛ تصویری منحصر به فرد که زمانی مردم بومی تخت‌سنگ‌های مسطح بالای ستون‌هایش را جایگاهی برای استراحت دیوها می‌دانستند.

این دو فضا می‌توانند با توجه‌هایی بیش‌تر به لوکیشن‌هایی خوب برای فیلم، تصویرسازی و عکاسی بدل شوند.

 

قلعه جنیان در کیش

در مسیر رسیدن به کشتی یونانی در کیش، دیوارها و ساختمانی با دیوارهای کاهگلی وجود دارد که روزگارانی حکم قلعه را برای بومیان جزیره کیش داشته است، اما پس از سال‌های زیاد با اتفاقاتی این قلعه، قلعه جنی یا جنیان نام گرفت.

مردم کیش می‌گویند قلعه جنی متعلق به ژاندارمری وقت بوده است اما از دهه 40 به بعد، پس از دیدن جن‌ها در آن این مکان تخلیه شد.

دوروایت درباره حضور جن‌ها در این قلعه وجود دارد؛ یکی از روایت‌ها مربوط به شبی در دورانیست که این فضا ژاندامری بوده‌است. مردم می‌گویند در شب معروف، دو سرباز که در محوطه بوده‌اند ناگهان صورتشان سیاه می‌شود و می‌میرند. روایت دیگر به نقل از راننده تاکسی‌ای است که در این قلعه شبِ عروسی جن‌ها را می‌بیند.

باور مردم این جزیره مبنی بر اینکه از این قلعه و اطراف آن صدای همهمه و خش‌خش شنیده می‌شود، بر رازآلودی و جذابیت این فضا افزوده‌است.

 

هرچند تعداد قلعه‌ها، دژها و یا بناهایی به این شکل که بتوان ردپایی از افسانه‌ها و باورهای عامه درباره نیروهای ماوراءطبیعه و وحشتناک را در آن‌ها جستجو کرد، به تعداد انگشتان دست نیز نمی‌رسند اما بیراه نخواهد بود اگر قلعه رودخان، قلعه بابک، قلعه قهقه، قلعه مورچه‌خورت و غیره را نیز بتوان در آینده نه چندان دور به لوکیشن‌هایی افسانه‌ای تبدیل کرد؛ شاید شبیه روایتی که در فیلم "اژدها وارد می‌شود" دیده‌ایم.

شاید هنوز برای رسیدن به ساخت انیمیشنی همچون هتل ترانسیلوانیا فاصله زیادی داشته باشیم، اما در آینده با پیشرفت تکنولوژی این راه می‌تواند یکی از قدم‌های ما برای گردشگری ایران در ژانر وحشت باشد.

از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن
از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن
از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن
از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن
از دراکولای ترانسیلوانیا تا دیوهای تخت جن
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: