بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)

مطالب مرتبط

پاییز تهران هرسال که از راه می‌رسد، دستانش پر است؛ برای قدم زدن، تماشا، قرارها و دیدارها، خاطره‌سازی و خاطره‌بازی. دهه‌هاست که نسل‌های مختلف خاطرات مشترکی را در فضاهای پاییزی تهران تجربه کرده و می‌کنند. تجربه مشترک پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، پدران و مادران و حالا خودِ ما از طبیعت پاییزی پایتخت، همان‎‌جایی است که هویت و خاطره‌ جمعی تهرانی‌ها یا شاید هم ایرانی‌ها در طول سالیان دراز در آن ساخته شده و شکل گرفته است.

پاییز تهران، این خاطره مشترک، در ادب و هنر ایرانی هم به‌خوبی نقش بسته است. کافی است سری به اشعاری شعرای معاصر و یا رمان‌های ایرانی بزنیم و این خاطره را لمس کنیم. عکاسی پاییزی از تهران نیز لطف خودش را دارد. احتمالا شما هم در این فصل مردمِ دوربین به دست زیادی را دیده باشید که در باغ‌ها و عمارت‌های قدیمی، خیابان‌ها و پارک‌ها به دنبال شکار زیباترین قاب‌ها هستند.

برای این‌کار، تهران فضاهای زیادی دارد که شناخت بهترین موارد آن به ما کمک می‌کند تا پاییزگردی‌ و یا تهران‌گردی بهتری را تجربه کنیم. پس برای تجربه بهتر پاییز آن هم با لنز دوربینتان، با ایران پلنر همراه باشید.

 

1. پارک ملی  سرخه حصار

پس از آن‌که تهران پایتخت شود بخشی از طبیعت شرق تهران با نام منطقه قرق یا شکارگاه سلطنتی مورد توجه ویژ‌ه شاهان قاجار قرار گرفت. این منطقه از همان ابتدا تبدیل به منطقه‌ای حفاظت‌شده شد و یکی از قدیمی‌ترینِ این مناطق.  شکارگاه سلطنتی جایی نیست جز پارک ملی سرخه حصار امروز در منطقه 13.

پاییز در سرخه‌حصار تهران، پاییزی ویژه و دیدنی خواهد بود. این را نه فقط قدمت این منطقه، که اکوسیستم ویژه آن به وجود آورده است. سرخه حصار منطقه‌ای کوهستانی با پوشش گیاهی متنوع است که تنوعی از رنگ‌ها را نیز در پاییز تصویر می‌کند.

 

2. روستای کن

همین که بگوییم "کَن"، سولقان هم کنارش می‌نشیند و کن سولقان نامِ آشنایی است برای وقتی که هوس گشت‌وگذاری طبیعی به سرمان بزند. کَن و سولقان البته دو منطقه جدا از هم‌اند. کَنِ دیروز  کَنِ امروز دیگر آن کَن قدیم نیست و تبدیل شده به یک زیبایی محصور شده در میان اتوبان‌های طول و دراز تهران. با این‌حال این روستا که کمی هم باید در روستا بودنش تردید کنیم، هنوز هم یکی از زیباترین پاییزانه‌های تهران است؛ با باغ‌ها و کوچه‌باغ‌هایی که ساعت‌ها می‌توان در آن‌ها عکاسی کرد.

 

3. پارک طالقانی

پارک‌ طالقانی که به پارک عباس‌آباد هم معروف است، از آن دست پارک‌های تهران است که نباید زیبایی‌های پاییزه آن را از دست داد. قرار گرفتن این پارک روی تپه‌های عباس‌آباد، با نمایی از شهر تهران چارچوب‌های زیادی برای عکس‌برداری به شما خواهد داد؛ چارچوب‌هایی که شهر و طبیعت را با یکدیگر تلفیق می‌کند. خصوصا در دو سه سال اخیر که وصل شدن این پارک به بوستان آب و آتش آن‌هم با پل طبیعت جلوه‌های ویژه‌تری به عکاسان داده‌ است.

بد نیست بدانیم پارک طالقانی در گذشته زمین کشاورزی بود که بعدها در سال 1350 طرح نوسازی آن تصویب شد و مهندس لوئیس دیویس انگلیسی طراحی و فضاسازی آن را به عهده گرفت؛ کاری در 1360 تمام شد و از این پارک یک‌ساله بعدش رونمایی شد.

 

4. باغ فردوس

اگر دوست دارید عکس‌هایی داشته باشید که هم طبیعت خزان شمیرانات را در خود داشته باشد و هم نمایی از عمارت باشکوهی تاریخی باغ فردوس را از دست ندهید. باغ فردوس با عمارت زیبای قاجاری‌اش یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی پایتخت است. این باغ در دو طبقه، با سراشیبی، سنگ‌چین‌ها و استخری زیبا با فواره‌های متعدد، شما را دست خالی از یک گردش عکاسانه برنخواهد گرداند.

 

5. باغ نگارستان

در مرکز شهر تهران، جایی میان کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی، عمارت و باغی وجود دارد به نامِ نگارستان که بی‌شک اگر پاییز آن‌جا باشید و بر حسب اتفاق نمِ بارانی هم بزند، چنان از خود بی‌‌خود می‌شوید که شاید هوس عکاسی هم از سرتان بیفتد! اما شک نکنید که باغ نگارستان یکی از بهترین فضاهای عکاسی پاییزی در تهران است. باغ نگارستان با آب‌راه‌ها، حوض‌ها و حافظیه کوچکی که در دلش دارد به دستور فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد. یادگار این شاه قاجار را حتما در لیست تصویربردای‌های پاییزه خود بگذارید.

 

6. آبشار دوقلوی شیرپلا

برای آن‌که آبشار دوقلوی شیرپلا را در لنز دوربین‌اتان ثبت کنید یا باید کوهنورد باشید و یا باید آمادگی طی مسیری طولانی در کوه‌ها دربند را داشته باشید. هرچند که آبشار دوقلوی شیرپلا که در پایین دست پناهگاه شیرپلا قرار گرفته خودش به تنهایی جذابیت‌های لازم را برای عکس‌برداری دارد، اما مسیر رسیدن به آن نیز کم از آن ندارد. شاید بد نباشید پیش از عکاسی از این طبیعت، تابلوی نقاشی کمال‌الملک را درباره این آبشار ببینید.

 

7. کوچه‌پس کوچه‌های دارآباد

دارآباد امروز تهران، هم محله‌ای قدیمی است، هم کوهی سبز و پرآب و هم جایی برای تهران‌گردی‌های چهارفصل. این محله که از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است، پیش‌تر روستا بود. داراباد از شمال به توچال، از جنوب به اقدسیه می‌رسد. کوچه‌ پس‌کوچه‌های این محله با دارو درخت‌های بی‌نظیر و پرندگانش یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید در یک روز پاییزی دوربینتان را بردارید و به سراغش بروید.

 

8. کاخ-موزه سعدآباد

درختان کهن سیپدار که در کنار جاده‌هایی باریک و منهنی به ردیف ایستاده‌اند و اول و آخرشان عمارت یا عمارت‌هایی زیبا سرپاست، یکی از اولین سوژه‌های عکس‌برداری برای هر عکاس است. کاخ سعدآباد تهران در تمام چهار فصل زیباست، اما زیبایی پاییزی آن لطف ویژه‌ای دارد. این فضا که نمونه خوبی از باغ-دره ایرانی است پوشش چمنی گسترده، رودخانه، جنگل‌های طبیعی و انواع درخت و درختچه‌هایی را در دلش جا داده که دست‌ کم دو سه ساعتی زمان برای ثبت قاب‌های عکاسی نیاز دارد. سعدآباد یکی از بیش‌ترین لوکیشن‌های عکس‌برداری در پاییز است که ردپایش را در شبکه‌های اجتماعی می‌توان به خوبی دنبال کرد.

 

ادامه در بخش دوم...
https://iranplanner.com/blog?id=37820

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (1)
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: