بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)

مطالب مرتبط

در بخش اول این مطلب 8 مکان را برای عکس‌برداری پاییزی معرفی کردیم، که در این مطلب 12 مکان دیگر را نیز معرفی می‌کنیم. با ایران پلنر همراه باشید.

 

9. پارک شهر

کمتر کسی پارک شهر تهران را نمی‌شناسد. پارکی که سال 1339 در اراضی محله سنگلج با 25 هکتار تاسیس شد و امروز یکی از فضاهای گردشگری مردم جنوب تهران است. قدمت پارک شهر و معماری ویژه‌ای که دارد آن را به یکی از شلوغ‌ترین پارک‌های تهران تبدیل کرده است. در این پارک می‌توان انواع مضامین عکاسی را با تمی پاییزی ثبت کرد.

 

10. پارک قیطریه

اقاقیا، بلوط، نارون، گردو، افرا، توت، بید مجنون، صنوبر و چنار، بخشی از طبیعت رنگارنگ پارک قیطریه در پاییز هستند که نباید ما را برای عکاسی از این پارک به تردید بیاندازند. از سویی پارک قیطریه را زیستگاه پرندگان نیز می‌دانند که خود سوژه جذابی برای هدف ماست. بد نیست بدانیم این انتخاب پاییزی ما پیش از اینکه فضایی عمومی شود، باغی شخصی بوده که در 1372 به طور کامل به شهر اضافه می‌شود.

 

11. روستای آهار

در انتهای جاده فشم تهران به روستایی می‌رسیم که از زیباترین مناطق طبیعی شمیرانات است. آهار نام شناخته شده این منطقه و در 23 کیلومتری شمال غرب گلندوک و در میان باغ‌هایی بزر گ قرار دارد و با درختانی همچون سیب و آلبالو احاطه شده است. این منطقه خوش آب و هوا انتخاب بسیاری از تهرانی‌ها برای آخر هفته‌هاست. چه عکاسان حرفه‌ای و چه عکاسان غیر حرفه‌ای در فصل‌های مختلف آهار را به عنوان یکی از مقاصد عکاسی‌اشان برمی‌گزینند، که پاییز یکی از پرلطف‌ترین فصل‌ها برای آن‌ها خواهد بود.

 

12. پارگ جنگلی لویزان

شاید در ابتدا از انتخاب پارک جنگلی لویزان به عنوان جاذبه‌ای که می‌توان در آن پاییز را عکاسی کرد متعجب شویم، چرا که این پارک را به دلیل درختان کاجش، پارک همیشه سبز شمال شرق تهران می‌گویند. اماواقعیت آن است که پارک جنگلی لویزان با 1100 هکتار وسعت، هرچند که بیش از همه با درختان کاج پوشانده شده است، اما دیگر درختان و طبیعت آن که در پاییز به رنگ زرد و نارنجی درمی‌آیند، وقتی در کنار این کاج‌های تنومند قرار می‌گیرند قاب‌های منحصر به فردی برای عکس‌برداری می‌سازند. این پارک جنگلی اوایل دهه 1340 بود که به صورت مصنوعی و برای جلوگیری از پیشرفت بافت شهری ساخته شد، اما حالا تفرجگاهی زیبا برای مردم تهران است.

 

13. باغ ملی گیاهشناسی

سال 1347 باغ موزه گیاه‌شناسی در اتوبان تهران-کرج افتتاح شد تا فضایی باشد برا تحقیق و تفحصات علمی. این باغ زیبا سال‌ها فضایی اختصاصی بود، اما حالا و پس از 42 سال بدل به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری شده‌است و البته یکی از پرطرفدارترین جاهایی که عکاسان را به خودش جلب می‌کند. این باغ با سه هزار گونه متنوع از گیاهان و درختان هر بیننده را جذب خودش می‌کند، خصوصا آن‌که قرار باشد پاییز را از پس دریاچه‌ها، باغ‌های ایرانی، ژاپنی، آمریکایی یا اروپایی آن تماشا کنید.

 

14. پارک نهج‌البلاغه

بخش بزرگی از دره فرحزاد، جایی میان بزرگراه‌های نیایش، همت و غرب بوستانی پلکانی با 35 هکتار در کنار یک رود وجود دارد که چندسالی است با نام بوستان نهج‌البلاغه جمعیت زیادی را به خودش جلب کرده است. بوستان نهج‌البلاغه نیز یکی از فضاهای زیبای دره‌ای در تهران است که قابلیت عکاسی پاییزی را دارد.

 

15. باغ موزه مقدم

باغ موزه مقدم یادگاری است از دوره قاجار و یکی از بهترین بناهای باقی‌مانده از آن دوره. این موزه که در خیابان امام خمینی و بین دو خیابان شیخ هادی و ولیعصر قرار گرفته از آن دست فضاهایی است که می‌توان پاییز را در آن، در کنار حوض و آبراه زیبا و آبی، پنجره‌هایی با چارچوب چوبی و درختانی با قدمتی طولانی عکاسی کرد. باغ موزه مقدم تهران که خانه محسن مقدم کلکسیونر تمبر و اشیای با ارزش ایرانی بود، از خانه‌های گران‌قیمت دوره قاجار است که ظرافت‌های معماری در آن طبیعت آن را نیز زیباتر کرده است.

 

16. خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر تهران را همه می‌شناسند؛ خیابانی که بلندترین خیابان تهران و حتی خاورمیانه است. این خیابان 18 کیلومتری که از میدان تجریش در شمالی‌ترین نقطه شهر تا میدان راه‌آهن در جنوب شهر کشیده شده، بی‌شک خیابانی برای فرهنگ و هنر نیز بوده و هست. کافی است دوربینی بردارید و به هر سمت این خیابان بروید و لانه کردن پاییز در درختان کهن، تنومند و زیبای چنا را عکس بگیرید. لذت عکاسی از این خیابان وقتی بیش‌تر می‌شود که بدانیم ساخت این خیابان از 1300 شمسی بود که آغاز شد و از همان موقع نیز طبیعت زیبای آن کاشته و آبیاری شد.

 

17. پارک ملت

نه اینکه پارک ملت در تمام فصل‌های تهران زیبا نباشد اما پاییز آن چیز دیگری است. بی‌شک گشت‌وگذار، قدم زدن و عکاسی در این پارک یکی از بهترین‌ انتخاب‌ها برای فصل پاییز است. ساخت این پارک که در دوره پهلوی دوم کلید خورد، توسط ایرج اعتصام و به سبکِ پارک‌های انگلیس طراحی شد. پارک ملت با درختانِ سدروس، صنوبر، چنار، نارون، اقاقیا، بیدمجنون، سرو، زبان گنجشک، ارغوان، برگ بود و غیره، تنوع بی‌نظیری دارد که در پاییز به دنیایی از رنگ‌ها تبدیل می‌شوند. همچنین پارک ملت جلوه‌های هنری زیادی هم دارد که زمینه‌ای برای قاب عکس‌های ما خواهند بود.

 

18. پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر که در حواشی غربی ایران و در سال 1345 توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع ساخته شده است نیز یکی دیگر از پارک‌های جنگلی در تهران است که می‌توان در آن عکس‌های خوبی از پاییز گرفت. هرچند که بخش زیادی از پوشش این پارک را درختان کاج و برگ سوزنی تشکیل داده‌اند، اما درختانی هم‌چون زبان گنجشک، افرا، نارون، ارغوان و غیره نیز در اراضی بزرگ این پارک هستند که می‌توانند قاب‌های پاییزی زیبایی بسازند.

 

19. کاخ نیاوران

خش‌خشِ برگ‌های پاییزی در محوطه‌ای بزرگ و سرسبز در زیرپایمان، یکی از بهترین توصیف‌ها برای پاییز کاخ نیاوران است. این کاخ که در 1337 و به دستور محمدرضا پهلوی ساخته شد، پیش‌تر محل کاخی در دوره فتحعلی شاه قاجار بود که در دوره پهلوی ویران شد تا در 1346 با چهره‌ای جدید ظاهر شود. کاخ نیاوران که آن را کاخ اختصاصی خانواده پهلوی می‌دانند، با درختان سر به فلک کشیده و پرندگانی که در آن این سو و آن سو می‌برند و با نمایی از کاشی‌کاری‌های رنگی، دیوارهای سنگی و ساختمان‌های تاریخی از فضاهای خوب شمال شهر تهران برای آن است که دوبینتان را بردارید و به سراغش بروید.

 

20. بوستان باغ ایرانی

در قدم آخر پاییزی به بوستان باغ ایرانی می‌رسیم؛ باغی در ده‌ونک قدیم تهران و در میان کوچه‌پس‌کوچه‌هایی که رنگ‌وبویی از تهران نوستالژیک دارند. بوستان باغ ایرانی، باغی است با مشخصات باغی و معماری که از قدیم خاصِ ایرانی‌ها بوده‌است. این باغ چیزی از مشخصات باغ ایرانی کم ندارد و آن را زیباترین باغ تهران می‌نامند. جز کوشک مرکزی این باغ با معماری‌ای در خور نامِ معماری ایرانی، دیوار بلند اطراف، درختان بلندبالا و کهن‌سال، فواره‌های بسیار در میان آبراهه باغ و حوض‌های آن و درختان کاج، سرو سیمین و چنار همگی فضایی جذاب ساخته‌اند تا بدون درنگ بوستان باغ ایرانی را به‌ یکی از انتخاب‌هایتان برای عکس‌برداری پاییزی تبدیل کنید.

 

برای خواندن بخش اول مطلب به این آدرس بروید:
https://iranplanner.com/blog?id=37810

 

بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
بیست قدم برای ثبت پاییز تهران در لنز عکاسی (2)
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: