بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت

پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت

ایران‌پلنر | شاید به نظر بیاید که تهران همچون قدیم، آن‌زمان که هر طرفش باغی بود و بوستانی، دیگر طبیعت بکری برای کنجکاوی‌ ندارد. شاید وقتی به طبیعت‌گردی در تهران فکر می‌کنیم، با خودمان بگوییم "کدام طبیعت؟!" وقتی تمام فضاهای طبیعی به حصرِ سیمان و آهن و آجر درآمده‌اند. اما خیلی هم نباید بدبین بود! هنوز هم وقتی پاییز از راه برسد می‌شود شال و کلاه کنیم و بزنیم به دل همین طبیعت باقی‌مانده در شهر و رد سُهره و توکا و قرقی را در دل باغ‌ها، پارک‌ها و کوه‌ها بگیریم. پس با ایران‌پلنر همراه شوید.

تماشای پرندگان یا در اصطلاح علمی‌ و رسمی آن پرنده‌نگری(Birdwatching)، هم رفتار تازه و هم شاخه‌ای تازه در بوم‌گردی و طبیعت‌گردی ایران است و البته در همه‌جای جهان شاخه‌ای رو به رشد است. خصوصا آن‌که پرنده‌ها رشد خوبی در طبیعت دارند.

پرنده‌نگری هم نوعی سرگرمی است و هم نوعی شکار؛ شکار یک پرنده اما فقط به قصد تماشا. پرنده‌نگری را دست کم هم نباید گرفت. این شاخه علاوه بر کمک به علمِ پرنده‌شناسی برای روح هم فایده‌هایی دارد، مثلا آن‌که به مدد حضور در طبیعت و برقراری ارتباط ویژه‌تر با آن، به گفته برخی متخصصان برای آرامش روان خوب است. بنابراین اگر از علاقمندان به طبیعت‌گردی هستیم، پرنده‌نگری را نیز نباید فراموش کنیم.

شاید بد نباشد شما نیز همراهِ ایران‌پلنر، یک دوربین، چندکتاب و مقداری حوصله، در یک آخر هفته بردارید و به دل طبیعت تهران بروید. برای آن‌که بدانیم در پاییز تهران، در کجا می‌توان پرنده‌ها را دید و شناسایی کرد با پرویز بختیاری گفتگو کردیم؛ طبیعت‌گردی که سال‌هاست سعی در شناسایی پرندگان ایران دارد.

از سُهره تا بحری

پرویز بختیاری که تا کنون تور پرنده‌نگری جذابی نیز در پارک شهر تهران برپا کرده درباره پرنده‌نگری پاییزی به ایران‌پلنر می‌گوید: تماشای تنوع زیادی از پرنده‌ها مستلزم آن است که زیستگاه‌های مختلفی را ببینیم. برای این‌کار برخی زیستگاه‌های کوهستانی را انتخاب می‌کنند، برخی زیستگاه‌های تالابی و برخی دیگر نیز زیستگاه‌های ماهوری.

این مدرس گردشگری همچنین با تقسیم‌بندی کلی پرنده‌نگری در تهران می‌گوید "در پاییز تهران ما به طور کلی دو دسته پرنده می‌توانیم ببینیم؛ یکی پرندگان مهاجر عبوری که برخی از آن‌ها در عبور از تهران حتی به آفریقا نیز می‌رسند؛ بوتیمار و بوتیمار کوچک از این‌گونه پرندگان هستند. برای تماشای بوتیمار در فصل سرما ما تنها فرصتی دو-سه هفته‌ای داریم. دسته دوم پرندگان مهاجری که پاییز و زمستان به تهران می‌آیند؛ همچون سهره جنگلی، توکای گلوسرخ و توکای گلوسیاه".

پرویز بختیاری در پاسخ به این سئوال که اما در تهران بهترن مکان‌های برای پرنده‌نگری پاییزی چیست؟ چند فضا را نام می‌برد:

کوهپایه‌های شمال تهران: اگر وقت داشته باشید، کوهپایه‌های شمال تهران که به البرز منتهی می‌شوند یکی از بهترین مکان‌هاست. پارک جمشیدیه مثال خوبی برای این‌ نمونه از مکان‌هاست. این پارک از سمت شمال به کوه می‌رسد و محل خوبی برای پیدا کردن و ثبت پرندگان پاییزی است".

پارک شهر: پرنده‌های پارک شهر نیز سال‌هاست که ثبت می‌شوند و ما در فصول مختلف پارک شهر توانستیم بیش از 50 پرنده را ثبت کنیم.

دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس: این مکان نیز از جمله جاذبه‌های گردشگری است که تعداد زیادی از پرنده‌های آبزی را می‌توان در آن‌جا دید.

پارک قیطریه: این پارک نیز از جمله فضاهای دیگر تهران برای پرنده‌نگری در فصل پاییز است. این پارک با موقعیت ویژه‌اش، یعنی قرارگیری آن در میان ساختمان‌ها ماننده جزیره‌ای مامن پرندگان پاییز شده است.

از این‌ها گذشته به گفته پرویز بختیاری که پایه‌گذار دوره‌ها و تورهای پرنده‌نگری است، بد نیست بدانیم فصل پاییز و زمستان در تهران برای پرنده‌نگری جذابیت دیگری نیز دارد و آن حضور پرندگان شکاری‌ای همچون قرقی، بالابان، بحری و غیره نیز هست که به این شهر مهاجرت می‌کنند.

این متخصص تنوع زیستی همچنین برای آن‌که پرنده‌نگری بهتری را تجربه کنیم توصیه می‌کند که دوربین و کتاب‌هایی همچون راهنمای "پرندگان شهر تهران"، "پرندگان پارک شهر" و "پرندگان ایران" را همراه داشته باشیم.

 

با این توضیحات بد نیست شما نیز از آن جمله طبیعت دوستانی باشید که دوست دارند بدانند در پاییز و فصل‌ها دیگر چه برو و بیایی در فضاهای سبز و درختان تهران برپاست.

پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت
پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت
پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت
پیش به سوی تماشای پرنده‌های پاییزی پایتخت
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: