بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تهران روی دوش پهلوانان

تهران روی دوش پهلوانان

در گیرودار روزمرگی‌های خیابان انقلاب، در میان دود و ترافیکی که از صبح تا شب در این خیابان  جریان دارد و در زمینه خاکستری رنگِ  تکرارِ آسفالت و دیوارهای کهنه ، گوشه‌ دنجی چند پهلوان تمام همّ‌وغم‌اشان این است که بار سنگین روزمرگی‌ها و تکرارها را بر دوش بگیرند. آن‌ها با سبیل‌های پرپُشت، لباس‌های رنگارنگ پهلوانی و دستانی تنومند پایه‌های پل کالج را گرفته‌اند تا مبادا روزی از راه برسد و این نمادِ تهران مدرن فرو بریزد. پهلوانان پل کالج چندوقتی هست به زیر پل کالج آمده‌اند اما با عکس Giuseppe Pasetto عکاس ایتالیایی از این نقاشی دیواری، بار دیگر اهمیت هنر دیواری در ایران و ارتباط آن با گردشگری برای ما تکرار شد.

گرافیتی یا دیوارنگاری که امروز شاخه هنری پرطرفداری در دنیاست، بخشی از عناصر فرهنگ هیپ‌هاپ‌ها بود. البته دیوارنگاری تنها هنری مختص تاریخ معاصر نیست. این هنر را که حالا خیابانی شده، می‌توان در امتداد هنری آورد که روزگارانی دیوار غارها و کتیبه‌های باستانی را پر می‌کرد. هنر گرافیتی حالا جشنواره دارد و برنده و امضاء. جشنواره شهرت (Fame Festival) در گروتاگلی ایتالیا و جشنواره  سالانه نامحدود (No Limit Festival) تنها دو رویدادی هستند که بهترین گرافیتی‌ها را به دیگر کشورها معرفی می‌کنند.

در ایران نیز گرافیتی را نمی‌توان هنری کاملا جدید دانست. دیوارنگاری در شهر تهران در دوره پهلوی شگل گرفت، هرچند با رویکردی تزیینی. به‌مرور محتوای گرافیتی‌های شهری در ایران تغییر کرد و پس از انقلاب این هنر گسترش چشمگیری، هرچند بدون توجه به هماهنگی دیوارنگاری با محیط اطراف، داشت. از دهه 80  به بعد گرافیتی در ایران رشد بیش‌تر و اصولی‌تری را داشت. شهرهایی مانند اصفهان، کاشان، تبریز، شیراز و مشهد از اولین شهرهای ایرانی بودند که دیوارهایشان گرافیتی را به خود دید.

گرافیتی با این‌حال در چندسال اخیر است که به طور رسمی توسط نهادهای اجتماعی پذیرفته شده‌است. شهرداری تهران یکی از سازمان‌هایی است که تلاش کرد تا این هنر خیابانی را سازمان‌دهی کند. دومین دوسالانه هنرهای شهر بهارستان رویدادی بود که منجر شد تا اثر معروف پهلوان‌های پل کالج خلق شود. بهارستان مسابقه سالانه هنری‌ای است که به مناسبت نوروز توسط شهرداری تهران با آثاری از گرافیتی برپا می‌شود.

دیوارنگاریِ پهلوانان را مهدی بادیه زیر پل کالج ماندگار کرده‌است. این دیوارنگری مردان پهلوانی را به قالب پهلوانان قدیم تهران که در میادین و زورخانه شهر دیده می‌شدند به نمایش گذاشته‌است، پهلوانانی که بنابر خصائل اخلاقی‌اشان وظیفه نجات و دفاع از مردم را داشته‌اند و حالا گرافیتی مهدی بادیه همین حس را القا می‌کند؛ پهلوانانی که پل کالج تهران را از فرو ریختن نجات داده‌اند.

این معنا همان‌چیزی است که می‌توان با آن به فرهنگ گردشگری نیز کمک کرد. عکسGiuseppe Pasetto از گرافیتی مهدی بادیه‌پیما همین را یادآور شد. گرافیتی‌های خیابانی حالا یکی از گزینه‌های جذب گردشگر در جهان‌اند و بسیاری از شهرهای دنیا امروز گردشگرانی را به همین منظور جذب می‌کند.

این اتفاقی است که می‌تواند در ایران نیز بیفتد؛ خصوصا در قالب گرافیتی‌هایی با انتقادهای اجتماعی و فرهنگی. از آنجا که تنوع و پیچیدگی‌های فرهنگی در ایران زیاد است، گرافیتی می‌تواند روند رو به رشدی داشته باشد؛ روندی که فرهنگ گذشته و امروز و آینده را به هم پیوند بدهد و خیابان را فضایی برای تامل در این فرهنگ کند.

پهلوانان پل کالج تنها نمونه‌ای از موفقیت هنر گرافیتی هستند. آن‌ها آمده‌اند تا بگویند فرهنگ پهلوانانی مثل رستم، کیخسرو، پوریای ولی، غلامرضا تختی و دیگران زنده است و پهلوانان نمی‌میرند؛ حتی اگر بنا باشد تا همیشه پایه‌های پلی را نگه دارند.

 

تهران روی دوش پهلوانان
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: