بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

هالووین آن‌ها، چهارشنبه‌سوری ما

هالووین آن‌ها، چهارشنبه‌سوری ما

ابعد از مراسم‌ها، جشن‌ها و آیین‌های مختلف، نوبتی هم که باشد، نوبت هالووین(Halloween) است؛ جشنی که چندسالی است آبان‌ماه هرسال در ایران با وجود ممنوعیت‌ها، این‌سو و آن‌سو برگزار می‌شود و حالا هم مدتی است برخی بر این باورند که شباهت‌هایی جالب میان جشن هالووین و چهارشنبه‌سوری برقرار است. با ایران‌پلنر همراه باشید تا ببینیم شباهتی که از آن سخن گفته می‌شود کجاست.

 

هالووین از کجا شروع شد؟

هالووین که غروب 31 اکتبر برگزار می‌شود، ریشه‌های عمیقی دارد که بنابر گفته تاریخ‌شناس‌ها به آیینی در میان مردم اقوام سلتیک غرب اروپا می‌رسد. سلتیک‌ها که این جشن را "سو این" می‌گفتند، معتقد بودند در این روز روح تمام جانداران و طبیعت به سمت جهان بعد از هستی حرکت می‌کند. آن‌ها شعله‌هایی بزرگ در این روز برپا می‌کردند، لباس‌هایی عجیب با پوست حیوانات می‌پوشیدند، چهره‌اشان را رنگ‌آمیزی می‌کردند و گاه زنان لباس مردان و مردان لباس زنان را به تن می‌کردند. همه این‌کارها برای این بود که تا نظم را بر هم زنند و از تسخیر روحشان توسط ارواح جلوگیری کنند.

پس از رواج مسيحيت در قلمروی که مردمان سلتيک در آن می زيستند به مرور رهبران مذهبی و سياسی اين جوامع سعی کردند تمام رسوم دوران بت پرستی را با مسيحيت انطباق داده و يا آنها را منسوخ کنند.

بعد از رواج مسیحیت در سلتیک، رهبران مذهبی تلاش کردند آیین‌هایی مثل "سو این" را نابود کنند و همه‌چیز را با مسیحیت انطباق دهند. هالووین اما خیلی زود به فرهنگ‌ها و مرزهای دیگر راه پیدا کرد. مهاجران اسکاتلندی و ایرلندیِ آمریکای شمالی از جمله مردمی بودند که هالووین را به کشورهای دیگر گسترش دادند.

هالووین با پایه‌های جشنی مذهبی از قرن نهم به بعد مرسوم شد و مسیحیان در این روز که برابر با اول نوامبر است جشنی برپا می‌کنند که قبل از جشنی به‌نامِ All Saints Day، جشنی به افتخار مسیحیان، است.

هالووین اما فقط به مسیحیان و کشورهای اروپایی و آمریکایی محدود نشده، که بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز آن را با نمادی از کدو حلوایی برگزار می‌کنند. اما شباهت هالووین به آیین ایرانی چهارشنبه سوری چیست؟

 

شباهت‌های دو آیین هالووین و چهارشنبه‌سوری

فارغ از پیشینه‌ هالووین نقطه اشتراک جشن هالووین و چهارشنبه‌سوری را در چند مورد می‌دانند:

1. آتش هالووین و آتش چهارشنبه‌سوری؛ در جشن هالووین مردم کشورهای اسکاندیناوی آتش روشن می‌کنند و دور آن می‌نشینند و آرزو می‌کنند. راندن ارواح دلیل دیگر روشن‌کردن آتش در هالووین است. در چهارشنبه‌سوری نیز ایرانی‌ها آتش روشن می‌کنند؛ برای به در کردن بیماری‌ها و بدی‌ها از خود و روشن کردن جهان. بردن خاکستر به پشت‌بام خانه در هالووین، موضوع دیگری است که برخی معتقدند به منسکی در چهارشنبه‌سوری شبیه است.

2. گرفتن خوراکی از در خانه‌ها در هالووین و قاشق‌زنی در چهارشنبه‌سوری؛ یکی از آداب هالووین Trick-or-treating نام دارد و بر این اساس است که مردم و به خصوص کودکان با پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب به در خانه‌ دیگران می‌روند و طلب شیرینی و آجیل و غیره می‌کنند؛ رسمی که در واقع بازسازی رسم کمک ثرتمندان بعه فقرا در روز تمام مقدسین است. در چهارشنبه‌سوری این رسم قاشق‌زنی نام دارد که مردم با علامتِ کوبیدن قاشق به ظرف، از خانه دیگران خوراکی می‌‌گیرند.

3. ترقه‌بازی هالووین و ترقه‌بازی چهارشنبه‌سوری؛ در هالووین وسایل محترقه وجود دارد و تفریحاتی با آن انجام می‌شود. در ایران نیز هرچند ترقه‌بازی انجام می‌شود و برخی به اشتباه آن را جزئی از آیین چهارشنبه‌سوری می‌دانند، اما ترقه‌بازی اخیرا به این آیین افزوده شده‌است.

4. تقویم هالووین و تقویم چهارشنبه‌سوری؛ جشن هالووین درواقع مقدمه‌ای برای جشن بزرگتر برای میلاد مسیح است و چهارشنبه‌سوری در ایران مقدمه‌ای است بر عید نوروز.

 

با وجود این شباهت‌ها باید ببینیم قیاس دو آیین که یکی از غرب برخاسته و یکی از شرق، قیاسی درست است و آیا به‌خاطر شباهت چند مورد می‌توان قرابتی میان دو آیین ایجاد کرد؟ هنوز پاسخ روشنی برای این سئوال نداریم. هرچه هست، هالووین از راه رسیده و ایرانی‌ها همانطور که علاقه دارند کریسمس و ولنتاین را برگزار کنند، خودشان را برای شبی هالووینی آماده می‌کنند... این در‌حالی است که آیین‌های ایرانی هنوز نیاز به احیا شدن دارند تا جامعه و فرهنگ ایرانی را هم احیا کنند.

 

 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: