بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آبانگان، جشنی برای ایزد بانوی آب ها

آبانگان، جشنی برای ایزد بانوی آب ها

ایزد بانویی جوان، بلند بالا، زیبا چهره، با بازوان سپید و اندامی برازنده، بالا پوشی زرین و پر چین از پوست سگ آبی بر تن کرده و کمربندی تنگ بر میان بسته است. کفش‌هایش در پا می‌درخشند و طوقی زرین بر گردن دارد. خود را با جواهراتی زیبا آراسته و گوشواری چهار گوش در گوش دارد و تاجی با صد ستاره هشت گوش بر سر.

او در بلند ترین طبقه آسمان جای گرفته و بر کنار هر دریاچه‌ای خانه‌ای آراسته با صد پنجره درخشان و هزار ستون خوش تراش.

گردونه‌ای دارد با چهار اسب سفید، که ابر، باران، برف و تگرگ اند و از فراز ابرهای آسمان، به فرمان اهورامزدا، نزولات خود را بر جهانیان فرو می‌ریزند.

ایزد بانو آناهیتا، آناهید و یا ناهید سرچشمه تمام آب‌های دنیا است و در کنار رودهای جاری و چشمه‌هایی جوشان، پاکی و طهارتش با آب و آبادانی آمیخته شده است.

ماه هشتم از سال شمسی، میان مهر و آذر، آبان ماه است و از آنِ اوست و روز دهم از آبان ماه، آبان روز، که جشن و سروری بر پا می‌شود در ستایش آناهیتا، این ایزد بانوی اساطیری ایران که به آن آبانگان یا آبانگاه می‌گویند.

امروز، آبانگاه است و دوشیزگانی پاکدامن در کنار رودهای جاری، در معابد آناهیتا، همانند آب که مظهر پاکی و پاک کننده آلودگی هاست، سرود پاکی و طهارت را سر می‌دهند. معابدی چون همدان، شوش و کنگاور، معابدی از این دست هستند.

ماجرای آب و مبارزه کشاورزان با طبیعت و مهارش ماجرای شگفتی است. نیاز بی اندازه به آب و کمبودش اسطوره‌هایی را در میان ایرانیان رقم زد که نشان از قداست این مایه ارزشمند است به طوری که زیباییش تا حال باقی مانده و قلم را سخت گرفتار کرده است.

ارزش و اهمیت آب، این مایه حیات به گونه‌ای بوده که ایرانیان هر گونه ناپاکی را از آب به دور می‌داشتند و هیچ گاه در آب جاری شستشو نمی‌کردند و در دوره‌هایی که جهان گرفتار بیماری‌های واگیر دار می‌شد، در ایران زمین هیچ بیماری واگیر داری شایع نشد.

از همان گذشته‌های دور بود که ایرانیان برای هر پدیده سودمندی که در زندگی نقش تعیین کننده داشت، ایزد یا فرشته‌ای قائل شدند. ایزد بانوی آب‌ها نیز آناهیتا بود که به درستی معلوم نیست کی به عرصه ظهور رسید و چه کسی آن را در حد خدایان بلند مرتبه ساخت. اما آنچه مسلم است این است که حضورش به دورانی می‌رسد که هر پدیده ایزدی داشت که نگهبان و حافظ آن باشد و از گزند و نفرین شیاطین به دور.

"....این کاخ را به خواست اهورامزدا، آناهیتا و میترا من بنا کردم. اهورامزدا، آناهیتا و میترا مرا از هر بلا بپایند و این را که بنا کردم خراب نکنند و آسیب نرسانند!.." این سنگ نوشته اردشیر دوم هخامنشی در همدان است و از نخستین سندهای حضور آناهیتا در ایران زمین محسوب می‌شود.

اما دوره شکوفایی اش به دوران اشکانیان می‌رسد که مجسمه‌های کوچک آناهیتا گسترش پیدا کرد. ساسانیان نیز مردمانی بودند که شروع قدرت خود را از معبد آناهیتای استخر آغاز کردند و با اینکه دینشان چیز دیگری بود اما آناهیتا بود که قدرت واقعی را در این دوران در دست داشت.

پس از ورود اسلام به ایران الهه آب‌ها -آناهیتا- با نماد پیروزی نیکی بر بدی‌ها جلوه گر شد و در ۱۰ آبان ماه ادامه پیدا کرد.

در منابع نوشتاری آمده: در این روز، زو پسر تهماسب با افراسیاب جنگ کرد و او را بشکست و از ملک خویش بیرون کرد و خود به شاهی رسید. به فرمان افراسیاب کاریزها و نهرهای آب ویران و پُر شدند. زو پسر تهماسب بود که مردمان را فرمان داد به کندن جوی و جاری کردن آب در آنها.

در این روز بود که خبر اسارت ضحاک به دست فریدون به هفت کشور پراکنده شد و مردم دوباره به خانه و اهل خود بازگشتند و آرامش یافتند و پیروزی خیر بر شر را جشن گرفتند.

و در عظمت این روز یاد کرده‌اند که چون مدت هشت سال در ایران باران نبارید و قحطی پیش آمد و مردم بسیار تلف شدند و بعضی مجبور به ترک شهر و دیار گردیدند، عاقبت در همین روز باران شروع به باریدن کرد. بنابراین ایرانیان آن را مبارک داشتند و عید می‌گرفتند.

از آداب روز آبانگان نیز این بود که در این روز اگر باران ببارد، آبانگاه مردان است و مردان در آب می‌روند و اگر باران نبارد، آبانگاه زنان است و ایشان در آب می‌روند و این عمل را بر خود مبارک می‌دانند.

همچنین در این روز از خدای بزرگ مرتبه و سلاطین و بزرگان حاجت خواستن و سلاح ساختن نیک و مبارک است.

امروزه ۱۰ آبان برابر با جشن آبانگان جز نامی بر زبان‌ها و خطی بر نوشته‌ها چیزی باقی نمانده است. مبارزه با طبیعت همچنان ادامه دارد و بی آبی جبری جغرافیایی است که بر سر ایرانیان نازل شده است. با استفاده درست و به جا از این مایه حیات این اسطوره را زنده نگه داریم. 

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: