بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سفارتی که

سفارتی که "بود"، موزه‌ای که "هست"

«صبح امروز گروهی که در جمع تظاهرکنندگان مراسم دانشگاه شرکت داشتند و از خیابان طالقانی عازم دانشگاه بودند، جلو سفارت آمریکا شروع به دادن شعارهای ضدامپریالیستی کردند و از بالای در و دیوار سفارت خود را به محوطه سفارت رساندند و آنجا را اشغال کردند. این جریان در ساعت ۱۱ صبح امروز اتفاق افتاد و گروهی که وارد سفارتخانه شده‌اند بین ۱۵ تا ۳۰ نفر هستند». (روزنامه کیهان/ 13 آبان 1358)

 

ایران‌پلنر | 13 آبان 1358 (4 نوامبر 1979) است. باران شروع به باریدن کرده‌است. یکی تصویر امام خمینی را در دست گرفته و دیگری بازوبند رهبر انقلاب را بسته است. تند و تیز، یکی پس از دیگری دیوار سفارت را بالا می‌روند. آن‌ها جمعی از دانشجویانی هستند که هم به مناسبت سالروز کشتار دانش‌آموزان توسط رژیم شاه در یک‌سال پیش و هم به دلیل خشمِ از شاه که بعد از مدتی سرگردانی به آمریکا رفت، به سراغ سفارت آمریکا می‌روند و چیزی نمی‌گذرد که خبری کوتاه و حیرت‌آور در جهان می‌پیچد: "دانشجویان  سفارت آمریکا را در ایران اشغال کردند".

در آن روز دیپلمات‌هایی که در سفارت بودند توسط دانشجویان به اسارت گرفته و با چشم بسته به محلی دیگر فرستاده شدند. ایرانیانی که در سفارت ارباب رجوع یا کارمند بودند کمی بعد آزاد شدند. یکی از دانشجویان در گفتگو با روزنامه‌ها گفته بود: ما به عنوان اعتراض به سیاست آمریکا اینجا را اشغال کرده‌ایم و این تحصن ادامه خواهد داشت.

14 آبان 1358 روزنامه‌های ایران و جهان پر شد از خبر تسخیر سفارت آمریکا؛ اتفاقی که شروع جدی‌ای بر قطع روابط دو کشور ایران و آمریکا بود. دانشجویان، رهبر انقلاب و پیروان انقلاب اما دلایل محکم و البته زیادی را برای این اتفاق برمی‌شمردند؛ اعتراض به پذیرش شاه توسط آمریکا، اعتراض به دولت بازرگان، شناسایی جاسوسان آمریکا در ایران، تلافی کودتای 28 مرداد سال 1332، پایان‌دادن به سلطه‌جویی‌های آمریکا در ایران و غیره بخشی از این دلایل بودند.

این دلایل از طرف بسیاری از مردم و رهبر تاییدشده بود. امام خمینی فردای آن روز، این رفتار دانشجویان را تایید می‌کند و می‎گوید: "امروز در ایران باز انقلاب است." سیداحمدخمینی هم که در محل حضور یافته بود با این جمله که "تمام مردم ایران از عمل دانشجویان پشتیبانی می‌کنند"، از این رفتار حمایت کرد و چیزی نگذشت که تسخیر سفارت آمریکا به "تسخیر لانه جاسوسی" تغییر نام داد و ماندگار شد. هرچند که قرار بود تسخیر سفارت آمریکا عملی محدود به زمان باشد اما 444 روز طول کشید.

 

سرنوشت امروزِ سفارت آمریکا

حالا، بعد از گذشت نزدیک به 40 سال، ساختمان این سفارت در ایران تبدیل به موزه‌ 13 آبان؛ مکانی برای بازدید عموم و به خصوص دانش‌آموزان و دانشجویان شده‌است. این موزه را امروز نمادی از پیروزی بر شیطان بزرگ می‌دانند.

موزه 13 آبان ساختمانی بسیار بزرگ در حیاطی بزرگ است که در مرکز تهران و یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران قرار دارد. دیوارهای این سفارت‌خانه در خیابان طالقانی مملوء از تصاویری است که تاریخ تسخیرش را به خوبی به یاد می‌آورد. وقتی وارد این موزه شوید، با پلاکاردهایی ضدآمریکایی و ضداسراییلی روبرو می‌شوید و مجسمه بازسازی‌شده کوچکی به‌عنوان نمادی از شر را خواهید دید. بر روی دیوارهای داخلی نیز تصاویری ضدامپرسالیستی نقش بسته‌اند

اما مهم‌ترین بخش این موزه، از آنِ ساختمان سابق سفارت آمریکا است. در این ساختمان چندین نماشگاه از اسناد محرمانه، تلگرام‌ها، دستگاه‌های جاسوسی، دستگاه‌های شنود و گزارش‌هایی برای سازمان سیا وجود دارد. برخی وسایل دیپلمات‌های آمریکایی نیز هنوز در این موزه وجود دارند.

امروز مصادف با 13 آبان، این موزه محل رفت‌‌وآمد دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی است که توسط مدرسه یا دانشگاه به اینجا می‌آیند. تماشای این موزه می‌تواند برگی از تاریخ انقلاب اسلامی را به ما نشان دهد.

سفارتی که
سفارتی که
سفارتی که
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: