بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

زندگی در شبِ تهران؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

زندگی در شبِ تهران؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

مطالب مرتبط

شب‌ها تهران سوت‌وکور است؛ از بالا تا پایین، خیابان‌های کج و راستِ شهر در سکوتی ممتد فرو می‌روند، چه می‌خواهد محله‌های بلورسازی و نواب باشد، چه علی‌آباد و چه نیاوران. شب‌ها تهران به خوابی عمیق فرو می‌رود، حال آن‌که کلان‌شهرهای دنیا شب‌ها هم جایی برای حیات و روزمرگی‌اند. زندگی در شب چرا در تهران وجود ندارد؟ چرا مدت‌هاست نمی‌شود نیمه‌شبی بیرون زد و زمان را در کافه‌ها و خیابان‌ها، پارک‌ها و کوه‌ها و موزه‌ها و نمایشگاه‌ها گذراند؟ برای جستجوی زندگی در شب‌های تهران، با ایران پلنر همراه باشید.

 

از قرن نوزدهم میلادی به بعد نظم انقلاب صنعتی زندگی مردم زیادی را در بر گرفت و همه‌چیز به زمان کار محدود شد. این روند اما به مرور در شهرهای بزرگ و توسعه‌یافته تغییر کرد و استفاده از آخر هفته‌ها و تعطیلات رسمی برای گردش و تفریح شهری تنها شکل ممکنِ برای زندگی مدرن باقی نماند. با ایده‌های جدید مدیریت شهری زندگی در شب‌های یک شهر جای خودش را در میان مردم باز کرد.

زندگی در شب در بیش‌تر کلان‌شهرهای دنیا اتفاقِ رایج شهری است. امروز زندگی شبانه (Night Life) اتفاقی معمول در بسیاری از شهرهای پیشرفته دنیاست و خدمات شهری در فضاهایی که امکانش هست 24 ساعته حاضر هستند.

اتهران اما، با وجود این‌که ویژگی‌های بارز یک کلان‌شهر را دارد، زندگی شبانه را جز در روزهای خاصی اجرایی نکرده است. این در حالی است که شهرهایی مانند شیراز، کیش و اصفهان در چندسال اخیر تلاش کرده‌اند تا Night Life را در شهرشان اجرا کنند؛ جریانی که تهران از آن عقب است.

زندگی شبانه از سویی برای حیات شهری، خصوصا کلان‌شهر تهران لازم و مفید هم هست. ناصر فکوهی –انسان‌شناس- می‌گوید "زندگی شبانه تهران بدل به زندگی‌ای کنترل‌نشده و وحشی شده‌است، حال آن‌که اگر شهر شب‌هایی آزاد را جایگزین زندگی شبانه ممنوعه کنیم، می‌توان امنیت و کیفیت را در شهر به مراتب بیش‌تر کرد.

جدا از این، کمکِ زندگی در شب به اقتصاد، کمک قابل توجهی است. مثلا زندگی شبانه در سانفرانسیسکو نشان داد که صنعت شبانه این شهر 60 هزار نفر را شاغل کرده است.

 

شبانه‌های تهران چه‌زمانی و کجاست؟

شبانه‌های تهران داستان متفاوتی دارد. تهران از سویی شب‌ها خواب است، از سویی بیدار؛ وقتی خواب است که مغازه‌ها و مراکز خریدش به اجبار تعطیل می‌شوند و وقتی بیدار است که تعداد محدودی از مردم شهر می‌دانند کجا می‌توانند گردشی شبانه کنند. به طور کلی در تهران، ساعت از 10 و 11 شب که بگذرد، شهر کم‌کم دندان به دهان می‌گیرد و آرام در انتظار فردا می‌نشیند. شاید این‌سو و آن‌سو گه‌گاه کسی چایی بفروشد، جگرکی به راه انداخته باشد و یا تا دیروقت آوازِ "لبو... لبو دارم" سر بدهد، اما همین‌ها نیز دیری نمی‌پاید.

آخر هفته‌های تهران کمی‌ متفاوت‌تر است و مردم تا 12 شب و گاهی هم تا 1 بامداد را به گردش، پرسه‌زنی و استفاده از خدمات شهری مشغولند. حضور تهرانی‌ها تا دیروقت در خیابان سی‌تیر نمونه خوبی از فضای زندگی در شب برای ماه‌های اخیر است؛ خیابانی پر از کافه و دیدنی  که مردم را برای حضور تا دیروقت در آن قانع می‌کند. شمال شهر تهران، جایی مانند پارک قیطریه و محله‌های قدیمی‌ای مانند پیروزی نیز تا ساعاتی از شب زندگی را جاری نگه می‌دارند.

با این حال، بیش‌ترین روزها برای زندگی در شب تهران را، ماه رمضان دارد. در این ماه خصوصا اگر در روزهای بلند سال باشد، مردم زیادی بعد از اذان مغرب به مراکز تفریحی می‌آیند و در شب‌های مذهبی اَحیا نیز این زندگی شبانه به مراتب طولانی‌تر هم خواهد شد.

از این‌ها که بگذریم، تهران شهرِ شب نیست. نمایندگان شورای شهر سال‌هاست که در بحث درباره جاری‌کردن زندگی شبانه در تهران از کمبود زمینه‌های لازم برای این کار سخن می‌گویند و معقتدند تا زمانی که شرایط و امکانات لازم برای زندگی شبانه در تهران فراهم نشود، تهران نخواهد توانست یک شهرِ شب شود.

این در حالی است که برخی از کارشناسان این را تنها یک توجیه می‌دانند. آن‌ها بر این باورند که تجربه یک‌ماهه تهران در ماه رمضان برای زندگی شبانه، تجربه موفقی است و نشان‌دهنده وجود زمینه برای شهر شب بودن این شهر. به اعتقاد آن‌ها داشتن تهرانی 24 ساعته هم نیازمند تنوع در گردشگری است و هم کمک‌کننده به آن. با 24 ساعته شدن تهران، گردشگری این شهر که سال‌هاست بیش‌ از هر چیز، نوعی گردشگری عبوری است، زنده خواهد شد.

با این‌حال می‌توان روزهایی را تصور کرد که چراغ کلان‌شهر تهران در نیمه شب روشن باشد؛ مردمی در پارک‌ها قدم بزنند، زنانی در کافه‌ها نشسته باشند و یا مردانی پرسه‌زنان کوچه‌‌ها و خیابان‌ها را گز کنند.  زندگی شبانه تهران، پنجره‌‌ای است به سمتِ گردشگری شبانه.

زندگی در شبِ تهران؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
زندگی در شبِ تهران؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: