بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس

پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس

مطالب مرتبط

بار سفر را می‌بندیم و برای رسیدن به روستای شهرستانک که در حدود 84 کیلومتری کلانشهر تهران قرار دارد، پا به جاده پر پیچ و خم، سرسبز و زیبای چالوس می‌گذاریم. جاده‌ای که از میان کوه‌ها راه خود را باز کرده و با گذر از کنار باغ‌های میوه و رودخانه خروشان، به بهشت‌های رنگارنگ خداآفریده می‌رسد.

پس از پشت سر گذاشتن روستاهای بسیاری که سال‌ها در میان کوه‌ها و دره‌های رشته‌کوه البرز آرام گرفته‌اند و غرق در نغمه پرندگان و خروش رودخانه هستند، به سد امیرکبیر (سد کرج) می‌رسیم؛ سدی که بین سال‌های 1337 تا آبان 1342 خورشیدی، در تنگه واریان و در منطقه خوزنکلا ساخته شده و 180 متر ارتفاع دارد.

این سد، یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه است و در دریاچه آن، علاوه بر پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال قرمز، فعالیت‌هایی مثل قایقرانی، ماهیگیری، شنا و اسکی روی آب نیز انجام می‌شود.

بهار شهرستانک با شکوفه‌های رنگارنگ و درختان توت، تابستانش با درختان پر بار گیلاس و آلبالو و سیب و هلو، پاییزش با برگ‌های زرد و نارنجی و قرمز و درختان گردو و زمستانش با درخت‌های پوشیده از برف، چهار تابلوی مسحورکننده را به گردشگران عرضه می‌کنند؛ گویی خدا بوم و سه‌پایه‌اش را هر بار در گوشه‌ای می‌گذارد و به زیبایی بی‌حد و حصر، این طبیعت را رنگ‌آمیزی می‌کند.

اما بیش از بهار و تابستان و زمستان، پاییز شهرستانک چنان است که قدم زدن در کوچه‌باغ‌های آن، نوشیدن چای زغالی، گوش کردن به آواز پرندگان و جوش و خروش رودخانه و پیچیدن صدای باد میان شاخه‌ها و برگ‌های درختان و لمس خنکای باد پاییزی، همه و همه، آدمی را وسوسه می‌کنند به ماندن در این آبادی؛ غرش آسمان و بارش نم‌نم باران و در گوشه‌ای امن نشستن و نگریستن و نگریستن و نگریستن و لذت بردن از این طبیعت بکر، بدون تردید تجربه کم‌نظیری خواهد بود.

روستای شهرستانک، از توابع آسارا، در قسمت شمال شرقی سد امیرکبیر قرار گرفته و چنان آب و هوای مطبوعی دارد که ناصرالدین‌شاه قاجار را بر آن داشت تا در سال 1295 هجری قمری، کاخی برای ییلاق و شکار و خوشگذرانی‌های خود و خاندانش در آن بسازد. اگرچه امروزه چیز زیادی از آن کاخ شاهانه دو طبقه باقی نمانده است، اما همچنان معروف‌ترین جاذبه گردشگری این روستا محسوب می‌شود.

روایت است که ناصرالدین‌شاه، مراسمی تحت عنوان مراسم آشپزی درباری را هر سال در روز مشخصی، همراه با رجال و شاهزادگان و خانواده و نزدیکانش در این کاخ برگزار می‌کرد. روایت دیگر این است که روزی شاه، مشغول استراحت کنار رودخانه بود و چای تازه‌دم می‌نوشید که ناگهان ‌سنگی بزرگ از کوه مشرف به کاخ ناصری جدا شد و پایین افتاد و پیش پای سلطان از حرکت ایستاد. ناصرالدین‌شاه هم دستور داد تا واقعه آن روز را به خط نستعلیق، روی این ‌سنگ 4 متری حک کنند. اینگونه بود که کتیبه قاجاری شهرستانک، بخشی از میراث به‌جای‌مانده از دوره قاجار شد که البته، بر اثر باد و باران نوشته‌های آن قابل خوانش نیست.

یکی از جاذبه‌های ناشناخته این روستا، قلعه دزدبند است که روی بلندترین قله کوه آبادی ساخته شده است. اگرچه قدمت این قلعه را به دوره ساسانی نسبت می‌دهند، اما اطلاعات دقیقی از پیشینه آن در دست نیست؛ از این قلعه، فقط پایه‌های اتاق‌ها و بخشی از یک اتاق باقی مانده است.

سرو اورس، یکی دیگر از جاذبه‌های این روستای خوش‌منظره است. این سرو زیبا با حدود 15 متر ارتفاع، بر بلندای تپه‌ای قرار گرفته و تقریباً 2800 سال از عمرش می‌گذرد. محلی‌ها، به آن هُرس، هرست، هورست، پیر تودار و پیرو می‌گویند. این درخت، از درختان حفاظت‌شده به شمار می‌آید که قطع کردن آن ممنوع است. سرو اورس نوعی صمغ تولید می‌کند که برای بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نشستن در کنار رودخانه شهرستانک که از چشمه گله‌گیله سرچشمه می‌گیرد و گوش کردن به موسیقی گوشنواز آب، روح و جانمان را صیقل می‌دهد و دست‌کم برای چند ساعت ما را از روزمرگی‌ها و ناهنجاری‌های روزگار دور می‌کند.

در کنار تمام جاذبه‌های این روستا و این منطقه، شرقی‌غربی بودن روستای کوهستانی شهرستانک این امکان را به گردشگران می‌دهد که طلوع تا غروب خورشید را به وضوح به تماشا بنشینند. پس معطل نکنید و به پیشنهاد ایران پلنر، راهی جاده چالوس بشوید تا در پاییز دل‌انگیز شهرستانک، خاطره‌ای خوش را به خودتان هدیه بدهید.

 

 

پاییزتان آکنده از چکامه‌های شورانگیز پاییزی

پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
پاییز هزار رنگ شهرستانک؛ بهشتی در دل جاده چالوس
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: