بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تاریخچه گیاهخواری در ایران؛ مقابله با اهریمن

تاریخچه گیاهخواری در ایران؛ مقابله با اهریمن

این همه جانِ گرامی بستانیم، که چه؟
 

نفرین تو ای مزدا به كسانی باد كه از تعلیمات خود مردم را از كردار نیك منحرف می‌سازند، كسانی كه گاو را با فریاد شادمانی قربان می‌كنند، این است آن كسی كه كلام مقدس را ننگین ساخته و چراگاهان را ویران می‌سازد... (اوستا - گاثاهای اشو زرتشت - هات 32 - بند 12)

 

گیاهخواری این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌ و جمعیت گیاهخوران و آن‌هایی که به کُشتار حیوانات برای تبدیل شدن به غذا معترض‌اند، در حال بیش‌تر شدن است. گیاهخواری شاید امروز یکی از اشکال غذاخوردن و یا رژیم غذایی باشد اما در گذشته و در میان انسان‌های دوره باستان راهی برای پاکی، انسانیت، سلامت و حتی دور شدن شیاطین بوده است و از طرفی هیچ‌گاه در دنیا مانند امروز ذبحِ گسترده حیوانات برای غذا انجام نمی‌شد و در بیش‌تر جغرافیای زمین دانه‌ها، مغزها، میوه‌ها و گیاهان بودند که خوراک اصلی مردم را تشکیل می‌دادند. با ایران‌پلنر همراه باشید.

کالین اسپنسر(Colin Spencer) نویسنده کتاب تاریخ گیاهخواری (A History of Vegetarianism) می‌گوید  اجداد انسان‌نمای ما در دوره 24 میلیون ساله تکاملشان، 5.1 میلیون سال را رژیم غذایی گیاهی مطلق داشته‌اند.

گذشته از این تاریخچه، رهبران مختلف در تاریخ همواره بر مهربانی و شفقت با حیوانات تاکید داشتند. فیثاغورث و سقراط در یونان، لائو در چین و زرتشت در ایران از جمله کسانی بودند که شفقت با حیوانات را لازمه انسانیت و وجدان می‌دانستند.

کشورها و فرهنگ‌های شرقی پیش از غرب بر گیاه‌خواری تاکید کردند، تاریخ گیاهی در فرهنگ‌های شرقی به 2500 سال پیش برمی‌گردد؛ هنگامی‌که ادیان شرقی‌ای مانند بوداییسم شکل گرفتند و بودا اولین قانونش را چنین اعلام کرد: «نکشید... بامحبت باشید و سیر دایرۀ تکامل جانوران را خراب نکنید.»

همچنین در کتاب "مانو" از قدیمی‌ترین کتاب‌های هندی آمده است: "کسی که اجازه می‌دهد، کسی که حیوانی را می‌کشد، کسی که حیوان ذبح شده را می‌فروشد، کسی که آن حیوان را می‌پزد و کسی که گوشتش را تقسیم می‌کند، همه قاتل هستند و طبق قانون کارما باید کفاره پس ‌دهند."

بودا و ماهاویر از کسانی بودند که در دوره زندگی‌اشان به عنوان معلمان اخلاق شروع به سخن گفتن از رژیم‌های غذایی بدون گوشت کردند. واژه گیاهخوار (Vegetarian) در سال 1850 خلق شد و به زبان فرهنگ‌های مختلف اضافه شد. تولستوی، آلکات، بسانت، بایرون، شوپنهاور، شا و غیره از چهره‌های متفکر، هنرمند و شناخته‌ شده‌ای هستند که در نشرِ این واژ] نقش داشتند.

شاگردان بودا و ماهاویر بنا بر استنادهای تاریخی از اولین طرفدارن حقوق حیوانات و گیاهخواری بودند، جنبش‌هایی که پایه آن‌ها باور به مکتب آهیسما –مکتبی هندی- بود. این مکتب معتقد بود که باید خشونت علیه مخلوقات را کنار کذاشت.

 

پیشینه گیاهخواری در ایران

گیاهخواری در ایران نیز، مانند دیگر فرهنگ‌های شرقی پیش از این‌ها مورد توجه بوده است. کتاب‌هایی آیینی کهن ایرانی ردپایی از تقبیح گوشتخواری وجود دارد مثلا آن‌که بنا بر منابع گفته می‌شود که در دوره استیلای بابلیان خوراک مردمان میوه‌های درختی، روییدنی‌های زمنی و شیر جانوران بود.

در عهد عتیق از گوشتخواری بابلیان به زشتی یاده شده است. دانیال از پادشاه بابل می‌خواهد که بگذارد آن‌های غذای بابلیان را نخورند و همان آب و بقولات را بخورند.

همچنین بنا بر برخی گفته‌ها چهاردهم دی یا پانزدهم تیر جشنی به نام سیر سور در ایران کهن برپا می‌شده که آن را جشن گیاهخواری می‌نامند.

گذشته از کتاب‌های آیینی، شاهنامه که روایتی ادبی از تاریخ است چندین‌جا در کتابش به خوراک ایرانی‌ها که بیش‌تر میوه، روییدنی‌ها، سبزیجات، غلات، دانه‌ها و غیره بوده اشاه کرده است. در بخش‌هایی از شاهنامه حکیم فردوسی آمده است:

فراوان نبود آن‌زمان پرورش

که کمتر بد از کُشتنی‌ها خورِش

جز از رستنی‌ها نخوردند چیز

ز هرچ از زمین سر برآورد نیز

 

شاعران دیگری همچون مولوی نیز گه‌گاه در اشعارشان به نکشتن و نخوردن حیوانات اشاره کرده‌اند. حتی در میان شاهران معاصر نیز ردپایی از این موضوع می‌بینیم، مثلا آن‌جا که شهریار سروده:

قاتلِ مرغ و خروسیم یکیمان کمتر

این همه جانِ گرامی بستانیم، که چه؟

 

با اینکه با گذر زمان گیاهخواری در میان ایرانی‌ها، پیرو سبک زندگی کهن و آیین‌ها، کمتر شد اما موج اخیر گیاهخواری در ایران، که بیش‌تر از آن‌که متاثر از فرهنگ باستانی ایرانی باشد متاثر از شیوه‌های نوین تغذیه در غرب است، بار دیگر بر این شیوه از تغذیه تاکید کرده و توانسته طرفداران زیادی هم پیدا کند.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: