بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ

راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ

مطالب مرتبط

یکی از سفرهای خاطره‌انگیز پاییزی، می‌تواند سفر به شمال ایران و به استان گلستان باشد؛ استانی که به دلیل داشتنِ شرایط اقلیمی و زیست‌محیطی مناسب، در طول تاریخ یکی از استقرارگاه‌های همیشگی بشر بوده است.

با توجه به نحوه قرار گرفتن رشته‌کوه البرز، فاصله از دریای خزر (کاسپین)، وجود بیابان‌های جنوبی کشور ترکمنستان در شمال این استان، وزش باد و شرایط دیگر، استان گلستان -سرزمین طلای سفید- از نظر اقلیمی به سه بخش آب و هوایی معتدل گرم و بارانی با زمستان‌هایی ملایم، صحرایی و بیابانی گرم و خشک با بارندگی کم تقسیم می‌شود.

این استان میهمانپذیر، اقوام مختلفی همچون ترکمن‌ها، فارس‌ها، سیستانی‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، مازندرانی‌ها و قزاق‌ها را در دل خود سکنی داده است.

از میان شهرهای زیبای استان گلستان، به سراغ شهر تاریخی گرگان می‌رویم. بدون تردید، با کسب اطلاعات در مورد این شهر تاریخی و کهن، چنان شیفته سفر به آن خواهید شد که در نخستین فرصت، کوله‌بار سفرتان را می‌بندید و با نگاهی به برنامه‌های سفر از مرکز استان محل زندگیتان به گرگان که در اپلیکیشن و سایت ایران پلنر ارائه شده است، عازم این شهر می‌شوید.

گرگان، مرکز استان گلستان است که در مقاطع مختلف تاریخی، جرجان و استرآباد نامیده می‌شد و در دوره حکومت اشکانیان نیز، به آن هیرکانیا می‌گفتند. این شهر، زادگاه آغامحمدخان قاجار بوده و پایتخت خانوادگی حکومت قاجار محسوب می‌شد. گرگان با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خود و همچنین، هتل‌ها و میهمانپذیرها و مراکز اقامتی، در تمام طول سال پذیرای گردشگران و مسافرانی است که این شهر را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب کرده‌اند.

اکنون، به طور اجمالی بخشی از جاذبه‌های گردشگری این شهر را معرفی می‌کنیم.

 

جنگل ناهارخوران - جنگل زیبا و سرسبز ناهارخوران که در این روزهای پاییزی، به رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز در آمده و خیال‌انگیزتر از پیش شده، به تنهایی به تفرجگاهی رؤیایی برای مسافران تبدیل شده است. کوهنوردان بسیاری نیز، برای رسیدن به سفیدچشمه، از کوه‌های غرب و جنوب غربی میدان ناهارخوران صعود می‌کنند.

جنگل و روستای توسکستان - با گذر از جاده پر پیچ و خم و زیبای توسکستان، به روستای توسکستان می‌رسیم. تماشای آبشار صخره‌ای این روستا و گوش کردن به صدای جوش و خروش دل‌انگیز آب، خستگی روزمرگی‌ها را از ذهن و جانمان می‌زداید. جنگل‌ سرسبز توسکستان، از این روستا آغاز می‌شود و تا بام گلستان -جهان‌نما- ادامه پیدا می‌کند و درختان توسکا، جای خود را به درخت‌های ارس می‌دهند.

پارک جنگلی قرق - این پارک جنگلی، زیستگاه بزرگ‌ترین گوزن بومی ایران است و در 24 کیلومتری شرق شهر گرگان قرار گرفته است. این پارک همچنین، رویشگاه گیاهانی مثل انجیلی، ممرز، بلوط، نمدار، توسکای قشلاقی، افرا و غیره است. راه‌اندازی پارک جنگلی قرق، در سال 1348 خورشیدی توسط مرحوم حسین سعیدی آشتیانی طراحی شد و عملیات اجرایی آن، در سال 1350 خورشیدی آغاز شد.

پارک جنگلی النگدره - در حدود 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان و در مسیر جاده ناهارخوران، پارکی به زیبایی بهشت به استقبالمان می‌آید؛ پارکی با درختان انبوه که به‌خصوص در فصل پاییز، با رنگ‌های مسحورکننده خود، آدمی را به ساعت‌ها ماندن در جنگل و غرق شدن در اینهمه زیبایی تشویق می‌کند. قدم زدن در کنار درختان توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار، انجیلی، ممرز و رسیدن به رودخانه خروشان و اندکی نشستن و گوش کردن به موسیقی گوشنواز رود خروشان، لذتی وصف‌نشدنی خواهد داشت.

روستای زیارت - در 7 کیلومتری جنوب جاده ناهارخوران، در دره رودخانه خاصه‌رود، روستای زیبای زیارت را می‌بینیم که چشمه آبگرم آن، تنها چشمه آبگرم استان گلستان است و خاصیت درمانی دارد.

خانه امیر لطیفی - کنار مسجد جامع شهر گرگان، خانه‌ای قاجاری را می‌بینیم که به خانه امیر لطیفی شهرت دارد. این بنای دو طبقه، با معماری زیبای خود، به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است. امروزه این عمارت، به موزه صنایع‌دستی تغییر کاربری داده و در حقیقت، نخستین موزه صنایع‌دستی استان گلستان است.

بقعه امامزاده نور - در محله سرچشمه شهر گرگان، آرامگاه امامزاده اسحاق بن جعفر -برادر تنی امام رضا (ع)- قرار دارد که ساختمانی آجری و کثیرالاضلاع است. داخل این بنا، صندوق چوبین منبت‌کاری‌شده‌ای دیده می‌شود که مربوط به قرن ششم هجری قمری است.

بازار سنتی نعلبندان - این بازار، در محله نعلبندان قرار دارد و قلب تپنده شهر است. در روزگاران گذشته، فضای بزرگی در محیط این بازار بوده که کاروانیان، اسب‌هایشان را آنجا نعل می‌زدند. این بازار، بزرگ‌ترین بازار روباز شمال کشور است. در حاشیه این بازار کهن، می‌توانیم آثار تاریخی زیبایی مثل تکیه‌ها، کاروانسراها، حمام، مدرسه و مساجد را ببینیم.

خانه تقوی‌ها - در دوره قاجار، خانه‌ای توسط حاج میرزا محمد تقی تقوی ساخته شد که امروزه، به یکی از جاذبه‌های گردشگری گرگان تبدیل شده است؛ عمارتی وسیع که چندین حیاط اصلی و فرعی دارد. آشنایی با معماری این عمارت اعیانی، تجربه کم‌نظیری خواهد بود.

آرامگاه استاد محمدرضا لطفی - در محله سبزه‌مشهد شهر گرگان، آرامگاه استاد بداهه‌نوازی و قلندر موسیقی سنتی ایران قرار دارد؛ موسیقیدانی چیره‌دست و آهنگسازی خبره به نام استاد محمدرضا لطفی. وی علاوه بر نواختن تار و ستار، در کمانچه‌نوازی، دف‌‌‌نوازی و سنتور‌نوازی نیز مهارت داشت.

خانه شیرنگی‌ها - در محله سرچشمه شهر گرگان، عمارتی را می‌بینیم که مربوط به دوره پهلوی اول است و امروزه، کاربری اداری دارد. آشنایی با این عمارت، خالی از لطف نیست.

دریاچه سد وشمگیر - در محلی به نام سنگرسوار، در 62 کیلومتری شمال شرقی گرگان و روی رودخانه خروشان گرگان، سدی به نام وشمگیر قرار دارد که با دریاچه زیبای خود، به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است؛ وشمگیر، نام یکی از حکمرانان سده چهارم هجری قمری است.

 

اینها، فقط بخش کوچکی از جاذبه‌های دیدنی شهر گرگان هستند که با مراجعه به سایت و اپلیکیشن ایران پلنر، می‌توانید اطلاعات بیشتر و کامل‌تری را در مورد جاذبه‌های گردشگری این شهر به دست بیاورید. علاوه بر این، یکی از مواردی که پیش‌زمینه مهیا شدن برای هر سفر است، کسب اطلاعات در مورد هتل‌ها و اقامتگا‌های شهر مقصد است. بنابراین، با همراهی ایران پلنر، بیش از پیش برای سفر رفتن آماده شوید.

 

 

سفرتان به گرگان، پر از خاطرات خوش و رنگارنگ

 

راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ
راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ
راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ
راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ
راهنمای سفری پاییزی به گرگان؛ شهر طبیعت رنگارنگ
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات:
فرید Ghasemi
1397/2/3 02:04
بخصوص النگدره توو پاییز
0 نفر پاسخ داده اند
فرید Ghasemi
1397/2/3 02:04
گرگان شهر عالیههههه
0 نفر پاسخ داده اند