بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

وقتی پیتر کربر ایران را از ما بهتر می‌شناسد!

وقتی پیتر کربر ایران را از ما بهتر می‌شناسد!

کارمند بازنشسته‌ سفارت آلمان در ایران، اخیرا کتابی را درباره ایران منتشر کرده که نوعی راهنمای سفر به ایران است. پیتر کِربر در این کتاب از جاذبه‌های جدید و بکر ایرانی‌ای گفته که در کتاب‌های دیگر راهنمای سفر به آن اشاره‌ نشده بود. کتاب کربر و توجه او به "سوباتان" در هفته اخیر یکی از مورد توجه‌ترین اخبار گردشگری بود. با ایران پلنر همراه باشید.

 

کتاب ایران سرزمینی با فرهنگ هزاران ساله چه می‌گوید؟

نام کتاب پیتر کربر «ایران سرزمینی با فرهنگ هزاران ساله» (Peter Kerber: Iran – Islamischer Staat mit jahrtausendealter Kultur. Berlin, Trescher Verlag 2010.) است. کتاب کربر تلاش کرده تا تمام نقاط گردشگری ایران را شناسایی کند. این کتاب 550 صفحه‌ای، نه تنها برای جهانگردان آلمانی‌زبان که  برای خودِ ایرانی‌ها هم کتابی کاربردی و البته جذاب به دلیل تصاویر زیبایی از ایران است.

اما همه کتاب محدود به متن و تصاویری بدیع نشده، کتاب کربر 29 نقشه شهر در یک صفحه کتاب و 14 نقشه راه و مسیر و موقعیت جغارفیایی از آثار باستانی را در خود جای داده است. نقشه‌هایی از زیربنای بناهایی همچون مسجد شیخ صفی اردبیلی، بیشاپور، بیستون، قلعه حسن‌لو، نقش رستم، تخت سلیمان، تخت جمشید و غیره یک راهنمای خوبِ تاریخی و جغرافیایی از ایران را ارائه می‌دهد.

همچنین  اطلاعات دقیقی که کربر از شهرها، روستاها، قبال کوچ‌نشین، ترمینال‌های اتوبوس و فرودگاه، شماره تلفن و آدرس هتل‌ها و رستوران‌های مناسب و دیگر اطلاعات سفر داده خود اتفاقی تازه و نو حتی در میان کتاب‌های گردشگری ایرانی است.

کربر حتی از آثار باستانی دورافتاده هم نگذشته و تلاش کرده تا آن‌ها را نیز تا حد ممکن معرف کند.

تنها صد صفحه از کتاب شامل اطلاعاتی عمومی جغرافیا، آب‌وهوا، طبیعت، دنیای وحش، اقتصاد، دین، جامعه و فرهنگ و هنر ایران اختصاص دارد و 40 صفحه دیگر کتاب نیز از آغاره‌های دیرین تا امروز با یک جدول تاریخی سخن می‌گوید.

کتاب جامع و خواندنی کربر تنها بخشی از آرزوی محقق‌شده اوست؛ پیتر کربر همواره تلاش کرده تا تمام آن‌چه دیده بوده است را به تصویر دربیاورد.

بد نیست بدانیم که این نویسنده کتابش را به عکاسی ایرانی و شناخته‌شده به نام عباس جعفری تقدیم کرده‌است. عباس جعفری که همراه و همسفر کربر در بسیاری از سفرهایش به نقاظ مختلف ایران بود، در سک سفر در سال 2009 به نپال، وقتی برای کایاک سواری (قایق‌سواری) روی یک رودخانه خروشان رفت دیگر بازنگشت و ناپدید شد. تقدیم‌نامه کربر به عباس جعفری ادای دِینی به عکاس سرشناس حوزه گردشگری بوده است.

 

درباره پیتر کربر

پیتر کربر (Peter Kerber) سال 1938 متولد شد. وقتی 14 سال داشت از طریق دو کتاب سفرنامه‌ای به‌نام "در مسیر هند" نوشته سون هدین (Sven Hedin) و کتاب دیگری به نامِ "از میان کویرهای ایران" نوشته آلفونس گابریل (Alfons Gabriel) با ایران آشنا شد.

کربر پس از دوره‌ای زندگی‌اش که کتابدار بود، به عرصه اقتصاد و تجارت وارد شد و نمایندگی یک شرکت صنعتی آلمانی را در ایران بر عهده گرفت. این اتفاق برای کربر همان اتفاقی بود که او را به علایق کودکی و همیشگی‌اش وصل می‌کرد.

کربر که 8 سال به عنوان کارمند سفارت آلمان در ایران کار می‌کرد، تمام نقاط گردشگری ایران را نیز همزمان شناسایی کرد و در دوران بازنشستگی‌اش در 72 سالگی، در شهر برلین کتاب راهنمای گردشگری ایران را نوشت. دقت این گردشگر در معرفی طبیعت، فرهنگ و مردم ایران، آن‌هم از طریق ابزاری همچون نقشه و عکس ستودنی است.

 

کتاب پیتر کربر می‌تواند راهنمای سفری باشد برای گردشگران ایرانی تا شاید آن‌ها نیز زمانی بتوانند ایران را دقیق و علمی هم به خود، هم به جهانیان معرفی کنند.

وقتی پیتر کربر ایران را از ما بهتر می‌شناسد!
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: