بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

گرم‌ترین نقطه کره زمین؛ منطقه‌ای شبیه به سطح کره ماه

گرم‌ترین نقطه کره زمین؛ منطقه‌ای شبیه به سطح کره ماه

آیا می‌دانید گرم‌ترین نقطه کره زمین کجاست؟

شاید نخستین جوابی که به ذهنتان خطور کند، جایی در قاره افریقا باشد. حتی اگر کسی به شما بگوید که مثلاً منطقه‌ای در افریقا یا صحرای نوادا گرم‌ترین نقطه کره زمین است، بی چون و چرا می‌پذیرید.

برخی، دره مرگ (Death Valley) در امریکا را با دمای 56.7 درجه سانتیگراد و برخی دیگر، شهر العزیزیه در شمال غربی لیبی را با دمای 58 درجه سانتیگراد، گرم‌ترین نقطه زمین می‌دانند؛ عده‌ای نیز منطقه‌ای در الجزایر را رکورددار این موضوع می‌دانند. اما با توجه به رقابت تنگاتنگ در باب این قضیه، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که دشت گندم بریان در بیابان لوت، گرم‌ترین نقطه کره زمین است.

این دشت که پوشیده از سنگ‌های بازالتی سیاه‌ رنگ است، دمایی معادل با 71 درجه سانتیگراد دارد و در 83 کیلومتری مرکز استان کرمان و شرق رودخانه شور (کال شور) قرار گرفته است. به گفته محلی‌ها، در برخی از روزهای تابستان، دمای هوا در این منطقه، حتی به 90 درجه هم می‌رسد. بنابراین، این منطقه فاقد هرگونه حیات است؛ سنگ‌های سیاه رنگ دشت گندم بریان، منطقه را شبیه به سطح کره ماه کرده‌اند.

نکته جالب اینکه، درست در 50 کیلومتری دشت گندم بریان، ییلاقی خوش آب و هوا به نام ده‌بکردی قرار دارد که از معروف‌ترین ییلاقات منطقه است؛ ییلاق سرسبز ده‌بکردی، پر است از درختان گردو و بادام و صنوبر.

برای رسیدن به دشت گندم بریان که محلی‌ها به آن گندم برشته یا ریگ سوخته می‌گویند، از جاده شهداد به سمت نهبندان می‌رویم. حدود 40 کیلومتر پس از شهداد، مسیر خاکی 40 کیلومتری ناهمواری شروع می‌شود که ابتدا، راه مشخصی ندارد. کمی که جلوتر برویم، رد چرخ‌های خودروهایی که پیش از ما این راه را طی کرده‌اند، مسیرمان را مشخص می‌کنند.

برای سفر به دشت گندم بریان، بدون تردید می‌بایست نیمه دوم سال را انتخاب کنید و همچنین، صبح زود راهی منطقه شوید. یادتان باشد که این منطقه به دلیل دور بودن از مناطق شهری و روستایی، عدم آنتن‌دهی تلفن همراه و ناشناخته بودن آن، فاقد فاکتورهای لازم و ایمن برای گردشگری است. بنابراین، ضمن همراه داشتن تجهیزات کامل، از راهنمای محلی کاربلد کمک بگیرید.

 

 

سفرتان بی‌خطر و پر از زیبایی

گرم‌ترین نقطه کره زمین؛ منطقه‌ای شبیه به سطح کره ماه
گرم‌ترین نقطه کره زمین؛ منطقه‌ای شبیه به سطح کره ماه
گرم‌ترین نقطه کره زمین؛ منطقه‌ای شبیه به سطح کره ماه
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: