بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بر دیوار های شهر چه می گذرد؟

بر دیوار های شهر چه می گذرد؟

تا به حال شده از کنار دیوار بلند بالایی رد شوید و نقاشی‌های عجیب و غریبش نگاهتان را درگیر کند؟ یا دیوارهایی که در خارج از شهر، از نظرها به دور است و نوشته‌هایی نا خوانا دارد؟ نقاشی‌هایی که شاید در نگاه اول انفجار رنگ‌ها و تنوع رنگین کمانی اش توجهمان را جلب کند و سپس مفهوم دور و درازش فکرمان را مشغول.

گاهی هم نقاشی‌هایی را می‌بینیم که همان موقع معنای خود را به ما منتقل می‌کنند و بعضی دیگرشان نیز صرفاً به منظور زیبایی محیط اند. زمانی هم کاشی‌هایی را می‌بینیم که آبی و قرمز و زردشان حال خوبی به ما می‌دهند و چهره غبار آلود دیوارهای شهر را دلنشین کرده‌اند. دیوارهایی هم هستند که مهربانی از سر تا پایشان می بارد... با ایران پلنر در این متن همراه باشید.

 

هنرهای دیواری شهری کدامند؟

بر دیوارهای شهر یا در وسعت بزرگ‌تر کشور، هنرهایی شکل گرفته که هر کدام غرض و مقصود خود را در پی دارند. شاید سابقه این نگاشتن و نقش زدن بر دیوارها به دوران‌های خیلی دور برسد زمانی که غارها و سنگ‌های اطرافش فضای هنرنمایی نیاکانمان بود. اکنون نیز، هر دیوار به نوبه خود فقط یک دیوار نیست، جزئی از بنا و یا ساختمان محسوب می‌شود که توسط عده‌ای آشنا یا غریبه زیباسازی می‌شوند و راه ارتباط میان جامعه و معماری و هنر محسوب می‌شوند.

 

-نقاشی‌های دولتی یا زیباسازی شهرداری

نقاشی‌هایی که در گوشه و کنار شهر به وفور دیده می‌شوند، توسط سازمان زیباسازی شهرداری‌ها و یا متولیان خاص خود انجام می‌گیرند. در این نقاشی‌ها هنرمندان و نقاشان بسیاری نقش دارند. این نقاشی‌ها گاهی دیوارنگاره‌های مقاومت اند و چهره یا پیکر یک شهید، جنگ تحمیلی و یا شخصیت‌های ملی و مذهبی را به نمایش می‌گذارند و یا صرفاً به منظور زیباسازی صورت می‌گیرند و منظره‌ای از باغ برین را زنده می‌کنند. خط نوشته و مضمون‌های آموزشی هم نوعی دیگر از این هنرهای دیواری محسوب می‌شوند.

نقاشی سیمرغ عطار و هفت پیکر نظامی در میدان و خیابان ولیعصر و نقش‌های واقعه عاشورا و مینیاتورهای استاد فرشچیان تصویرگر بخشی از تاریخ و ادبیات کشورمان اند که فضای شهری را دلنشین کرده‌اند.

 

-نقاشی‌های مردمی

این نقاشی‌ها یا به قصد تبلیغات است و یا نوعی نقاشی است به نام نقاشی گرافیتی. این کلمه برگرفته از واژه‌ای ایتالیایی است به نام گرافیتو. نقاشی‌های گرافیتی که با نام بنکسی (Banksy) هنرمند بریتانیایی گره خورده است، از دهه ۸۰، بعد از به وجود آمدن موسیقی رپ فارسی در ایران به وجود آمد و ابتدا در تهران و سپس به مشهد، تبریز، کاشان و سایر شهرها انتقال پیدا کرد. این نقاشی‌های شهری و خیابانی نوعی زبان اعتراض جوانان و گروه‌های سیاسی است که وجهی رمزی دارد. به باور برخی (تنها) نام مستعاری برای فردی بود که اولین بار این هنر را بر دیوارهای تهران نقش زد. در کاشان رضا ریوتر (Rioter)، در شیراز (Amin Graf) و همچنین در شهرهای دیگر نام‌های مستعار گرافیتست ها بر دیوارها جلوه گر است. "نفیر"، "قلم دار"، "اف‌امگ، "تن‌ها" و "بلک هند" نمونه‌ای دیگر از امضاهای نقاشی‌های گرافیتی است.

این نقاشی‌ها را بر قسمتی از دیوارهای شهرک اکباتان، در زمین بسکتبالی در نزدیکی پارک قیطریه، شمال غربی تهران و دیوارهای دور افتاده خارج شهرها می‌توان یافت. بیشتر این نقاشی‌ها که با اسپری یا رنگ پاش کشیده می‌شوند، پس از مدتی توسط شهرداری‌ها پاک می‌شوند.

 

-کاشی کاری

این هنر با طرح لاله اسکندری و بدون اشاره صریحی به مسائل سیاسی و مذهبی شروع و گسترش پیدا کرد و دیوارهای بتونی و سیه چرده زیرگذر و پل‌ها را نگارین و جذاب کرد. قطعات نامنظم سنگ، کاشی و سفال که گاهی با نقاشی ترکیب شده، طرح‌های ساده یا اسلیمی را نظم داد و زینت بخش فضای شهری شد.

پروژه کاشی شکسته آسمان پر ستاره در زیرگذر تقاطع بزرگراه حکیم و کردستان، دیوارهای اتوبان همت و پل ستاری نمونه‌ای از هنر زیبای کاشی کاری این هنرمند است. 

بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
بر دیوار های شهر چه می گذرد؟
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: