بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سفر با سالمندان؛ سفری از جنس خاطرات خوش

سفر با سالمندان؛ سفری از جنس خاطرات خوش

طبق تحقیقات دانشمندان، اثبات شده است که سفر، موجب ترشح دوپامین توسط سلول‌های عصبی می‌شود و دوپامین، از بروز بیماری‌هایی مثل پارکینسون جلوگیری می‌کند. همچنین، با رفتن به سفر که خود، نوعی شرکت در فعالیت‌های اجتماعی محسوب می‌شود، مغز افراد از ابتلا به آلزایمر مصون می‌ماند.

آنچه در اینجا به آن خواهیم پرداخت، سفر سالمندان و همراهی با آنهاست. یادمان باشد که سفر، خودباوری را در تمام انسان‌ها و به‌خصوص افراد سالخورده ارتقا داده و امید به زندگی را در آنها افزایش می‌دهد. در نگاه نخست، سفر با سالمندان دشوار به نظر می‌رسد. اما با توجه به اینکه بهترین سرگرمی در دوره کهنسالی، رفتن به سفرهای تفریحی و زیارتی است، به راحتی می‌توانید با رعایت حتی چند مورد از موارد زیر، سفر با سالمندان را به خاطره‌ای خوش تبدیل کنید.

 

در سفر با سالمندان، حواستان باشد که:

 1. مدارک شناسایی خود را همراه داشته باشند.
 2. برخی از شماره تلفن‌های ضروری را در تلفن همراهشان ذخیره کنند؛ به‌خصوص، شماره تلفن مرکز اورژانس.
 3. در صورت ابتلا به بیماری خاص، داروها، نسخه پزشکی و دفترچه بیمه‌شان را داخل کیف‌دستی یا در جایی بگذارند که دسترسی به آنها به سهولت انجام شود.
 4. کفش راحت بپوشند.
 5. جعبه کمک‌های اولیه را همراه داشته باشند.
 6. حتماً آب معدنی همراهشان باشد و آب‌هایی را که از کیفیتشان اطمینان ندارند بجوشانند.
 7. غذای سبک همراه داشته باشند که در صورت گرسنه شدن، مجبور به رجوع به رستوران‌های غیر استاندارد بین راه نشوید؛ دستگاه گوارش در سنین کهنسالی بسیار حساس و آسیب‌پذیر است.
 8. برای جلوگیری از مبتلا شدن به اسهال و بیماری‌های گوارشی، میوه‌هایی را همراه ببرند که پوستشان به راحتی کنده می‌شود.
 9. در صورت سفر جاده‌ای، برای پیشگیری از لخته شدن خون در دست‌ها و پاهای افراد سالمند، هر دو ساعت یک بار توقف کنید تا کمی قدم بزنند و با مشکلات عروقی مواجه نشوند؛ در سفر با هواپیما و قطار و اتوبوس نیز، می‌توانند مشکل قدم زدن را به راحتی حل کنند.
 10. در صورتت داشتنِ عینک، عصا، سمعک یا دندان مصنوعی، فراموش نکنند که هم آنها را همراهشان ببرند و هم اینکه،در جایی جا نگذارند.
 11. لباس کافی همراه داشته باشند.
 12. در هر نوع سفری، استراحت کافی داشته باشند و بیش از حد خودشان را خسته نکنند.
 13. تا حد ممکن، سبک سفر کنند و از چمدان‌های چرخدار استفاده کنند.
 14. در صورت ابتلا به دیابت، سندل‌های پلاستیکی نپوشند. چون ممکن است کوچک‌ترین زخم، منجر به عفونت قارچی شود؛ پابرهنه روی شن یا ماسه نیز قدم نزنید.
 15. برای خوابیدن در وسیله نقلیه متکای سفری هلالی شکل را برای خوابیدن در وسیله نقلیه همراه داشته باشید.
 16. سالمندانی که به تازگی سکته کرده‌اند، افرادی که فشار خون بالا یا نارسایی قلبی دارند، کسانی که جراحی قلب باز کرده‌اند و افراد مبتلا به ترومبوفلبیت، نباید با هواپیما سفر کنند.
 17. سالمندان نباید به مکان‌های بسیار سرد یا بسیار گرم سفر کنند. چون گرمای شدید، موجب کاهش آب بدن و افزایش ضربان قلب می‌شود و سرمای شدید، موجب افزایش فشار خون.

 

با یادآوری این نکته که مسافرت، یکی از نیازهای اساسی انسان‌هاست و در سلامت روان و نشاط آنها نقش اساسی دارد، رعایت این چند نکته، در سلامت روان ساخوردگان بسیار اهمیت دارد:

 • مقصد سفر را با انتخاب سالمندان انتخاب کنید.
 • اگر فرد سالمند به آلزایمر مبتلاست، او را به زادگاهش ببرید و حین قدم زدن، از او بخواهید که خاطرات روزهای گذشته را برایتان تعریف کند.
 • طی سفر، هرگز سالمندان را تنها نگذارید.
 • برای مسافرت، طوری برنامه‌ریزی کنید که افراد سالمندی که همراهتان هستند خسته نشوند.
 • در صورت اقامت در هتل‌ها، از پیش مطمئن شوید که هتل آسانسور داشته باشند.
 • اگر سالمندان برای رفتن به مکانی برای بازدید توانایی کافی و لازم را ندارند، هرگز به آنها نگویید که برای انجام آن ناتوان هستند. بلکه اینطور وانمود کنید که برنامه بهتری دارید یا اعلام کنید که خودتان علاقه‌ای به دیدن آن محل ندارید.
 • منعطف باشید و در برابر حرکات کند سالمندان یا خسته شدن آنها، صبور باشید؛ خودتان را به جای آنها بگذارید و یادتان باشد که حرکات کند آنها و ضعفشان، به عمد نیست.
 • حتی اگر در مواردی با آنها تفاهم ندارید، سعی کنید حق انتخاب را به آنها بدهید.
 • پیش از زدن هر حرفی، روحیات آنها را در نظر بگیرید.
 • در انجام امور به آنها کمک کنید، اما رفتارتان تحکم‌آمیز یا از سر ترحم نباشد. چون برای آنها، استقلالشان بسیار اهمیت دارد. پس اجازه بدهید که خودشان از شما کمک بخواهند.

 

به شما اطمینان می‌دهیم که با رعایت این شرایط، مسافرت با سالمندان به اندازه مسافرت با همسالانتان لذتبخش خواهد بود. پس همین امروز، تصمیم بگیرید که سفر را به سالمندان اطرافتان هدیه بدهید.

سفر با سالمندان؛ سفری از جنس خاطرات خوش
سفر با سالمندان؛ سفری از جنس خاطرات خوش
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: