بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟

پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟

پاساژها امروز فقط جایی برای خرید نیستند. پاساژها حالا فضاهایی هستند برای قدم زدن، قرارها و دیدارهای دخترانه و زنانه، نمایشِ خود، آشنایی‌ها و برقراری روابط اجتماعی. از همه‌مهم‌تر پاساژهای امروز ایران که معروف‌ترین و پررفت‌وآمدترین آن‌ها خیابان‌های باریک و پهن تهران را گرفته‌اند، جایی هستند برای تفریح و گردش. تهران‌گردی، حالا چه به سبکِ ساکنین تهران و چه در قالب گردشگرهایی که به تهران می‌آیند، پاساژگردی را سال‌هاست به یکی از گزینه‌هایش بدل کرده‌است. پاساژهای تهران حالا هم تعدادی از آن‌ها هستند که در دور اول پاساژسازی ساخته شدند و حسی نوستالژیک دارند و هم تعدادِ دیگری که در همین چندسال اخیر به زندگی مردم راه پیدا کرده‌اند و علاوه بر مراکز خرید بودن، هم جنبه لوکس‌بودن دارند، هم جایی برای غذاخوردن هستند و هم جایی برای تفریح.  با ایران پلنر همراه باشید.

 

"پاساژهای امروز بخش جدایی‌ناپذیری از هویت شهری هستند. اساسِ نفس خرید در جامعه مدرن امری تفریحی شده و ابعادی مثلِ چانه‌زدن، قدم‌زدن، صحبت کردن با دوستان و یافتن دوستان جدید پیدا کرده است”.  این بخشی از تعریف عباس کاظمی _جامعه‌شناس_ از پاساژگردی را شامل می‌شود.

 

بیش از دو دهه است که پاساژها در ایران گسترش پیدا کرده‌‍‌اند. از اواخر سال‌های دهه هفتاد جایگاه‌ مال‌ها و مراکز خرید بزرگ جدی‌تر شد، تا جایی که آن‌ها نقش بخشی از هویت شهر را به خود گرفتند. این فضاهای تازه شکل‌یافته شهری در اوایل دهه 80 آنقدر جذابیت، تازگی و موضوعیت داشت که تصویر آن در بسیاری مسائل فرهنگی و اجتماعی دیگر هم دیده شد؛ مثلا فیلم بوتیک ساخته حمید نعمت‌الله (1382) یکی از فیلم‌هایی است که موضوعش در یک پاساژ تعریف می‌شد.

به مرور زمان این فضاها تلاش کردند تا از مرکز تجاریِ صرف بودن دربیایند و مراکز تفریحی-ورزشی-فرهنگی نیز باشند. آن‌ها به مرور به خود عمومیت بخشیدند و توانستند بیش از پیش رشد کنند. امروز کمتر کسی است که پاساژ کوروش غرب، پاساژ پالادیوم شمال و تیراژه 2 شرق تهران را نشناسد. هرچند که این ادعایی بیراه است اگر بگوییم این فضاها توانسته‌اند افراد مختلف جامعه را جذب کنند (چرا که اقشار پایین اجتماعی کمتر توان حضور در این فضاها را دارند)، اما امروز پاساژها فضایی برای حضور مردم مختلفی از جامعه برای گردش، گردشگری و تفریح‌اند.

 

از پاساژهای دیروز تا پاساژهای امروز

پاساژهای امروزی هرچند در دنباله ساخت همان پاساژهای 10-20 سال پیش به وجود آمدند، اما می‌توان گفت تفاوت‌های زیادی با پاساژهای قدیمی‌تر دارند. پاساژهای قدیمی‌تر شاید بخش زیادی از احساس نوستالژیک ما نسبت به خرید در مکانی نو و جدید را تشکیل دهند.

بد نیست با هم نگاهی پاساژهای نوستالژیک و پاساژهای جدید تهران بیاندازیم.

 

نوستالژیک‎ها

پاساژ پلاسکو:

ساختمان پلاسکو و ساختمان آلومینیوم، اولین برج‌های ایرانی بودند که به گسترش بازار در ایران کمک کردند. پلاسکو از این رو این اولین ساختمان مدرن و مرتفه تهران، قدیمی‌ترین پاساژ ایران است که در 1342 ساخته شد و سالیان سال مردمِ زیادی به دنبال اجناس مختلف و البته ارزان‌قیمت به پلاسکو رفت‌وآمد می‌کردند. پلاسکو اما 30 دی ماه 1395 بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت و از آن جز تلی خاک چیزی نماند.

 

پاساژ صفویه

پاساژ یا بازارچه صفویه از قدیمی‌ترین مراکز خرید تهران است و قدمتش به پهلوی دوم می‌رسد. این پاساژ که در خیابان ولیعصر تهران روبری پارک ملت قرار گرفته در 1347 ساخته شد. معماری این بازارچه از معماری بازارچه بلند اصفهان الگو گرفته شده و درون آن پر از کاشی‌کاری‌ها و زیبایی‌های هنر ایرانی است. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشیم تماشای این فضا خود لذت‌بخش است.

 

پاساژ گلستان

پاساژ گلستان، از قدیمی‌ترین فضاهای خرید و پاساژگردی مردم شهرک غرب تهران است که هنوز هم رونقش را حفظ کرده است. معماری این فضا و حیاط سرسبزش که فضایی تفریحی به حساب می‌آید از رازهای ماندگاری آن هستند. کافه‌ها، برندهای معروف جهانی و فودکورت‌های پاساژ گلستان که کم‌کم به آن اضافه شدند نیز طرفداران آن را بیش از پیش کرده است.

 

پاساژ ایران‌زمین

برای مردم منطقه 2 تهران پاساژ ایران‌زمین یکی از بهترین انتخاب‌هاست. این پاساژ از 1355 تا 1357 ساخته شد، 21 سال سابقه دارد و از مراکز مدرن خرید در تهران به شمار می‌آید. نقش برجسته‌هایی با تصاویری از معماری ایرانی و طبیعت یکی از جذابیت‌های این پاساژ است.

 

پاساژ قائم تجریش

کمتر کسی است که پاساژ یا بازار قائم تجریش را نشناسد. بازار 6 طبقه قائم با طبقاتی تفکیک شده به طلا، زنانه فروشی، کفش فروشی، نقاشی و غیره از قدیم تا امروز از شلوغ‌ترین مراکز خرید شمال شهر تهران است. همچنین حضور رستوران، فست‌فود، کافی‌شاپ و بوفه پاساژ قائم را بدل به فضای دائمی خرید مردم زیادی کرده است.

 

پاساژ نصر

در نزدیکی و امتداد یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پل‌ها و محلات تهران، پاساژی به نام پاساژ نصر وجود دارد که نیازهای مردم غرب تهران را برآورده می‌کند. پاساژ نصر هم بخش بازارچه سنتی دارد و هم غیر سنتی. رستوران، کافی‌نت و کافی‌شاپ از دیگر امکانات پاساژ نصر است.

 

پاساژ شانزلیزه

شانزلیزه آنقدر معروف است که نیاز به معرفی ندارد. این پاساژ با این نام فرانسوی از پیش از انقلاب تا کنون جایی برای خرید لباس و دیگر وسایل مجلسی زنانه بوده است. گره خوردن شانزلیزه به خاطرات قدیمی زنان ایرانی، قیمت مناسب آن نسبت به مراکز خرید لباس مجلسی در ایران و پویایی و نشاطش باعث شده تا شانزلیزه هنوز هم مردم زیادی را به خود جذب کند.

 

پاساژ رضا

در وصف این پاساژ 5 طبقه همین بس که در کنار بازار بزرگ تهران و خیابان 15 خرداد، یکی از پرترددترین خیابان‌های شهر، واقع شده‌است. پاساژ رضا در 1380 آغاز به کار کرد و تخمین زده می‌شود روزانه 2500 تا 7000 نفر در آن رفت‌وآمد می‌کنند. پاساژ رضا را همچنین یکی از بنگاه‌های بزرگ کارآفرینی در تهران می‌دانند، چرا که 2000 نفر در آن مشغول به فعالیت‌اند.

 

پاساژ سپید

فلکه اول تهران‌پارس سال‌هاست که در ضلع شمالی‌اش میزبان مردم این محله است. مجتمع تجاری سپید تمامی اصناف تامین‌کننده پوشاک، طلا، ساعت، کریستال، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم تزیینی، خدمات کامپیوتری، شهر کتاب و غیره را در خود جا داده. همچنین وجود 3 تالار پذیرایی و یک فودکورت، پاساژ سپید را به فضایی خانوادگی به خصوص برای روزهای تعطیل تبدیل کرده است.

 

پاساژ آسمان ونک

مجتمع اداری تجاری آسمان ونک که در یکی از کلیدی‌ترین خیابان‌های این منطقه یعنی خیابان ونک و در مسیر بزرگراه‌هایی مانند کردستان و حقانی و خیابان ولیعصر واقع شده، یکی از ممتازترین پروژه‌های مطرح تجاری است.

 

پاساژ میلاد نور:

پاساژ میلاد نور شب‌ها از دور ساختمان شیشه‌ای و روشن است که مردم زیادی را وسوسه خواهد کرد پا به آن بگذارند. میلاد نور از مراکز خرید مشهور شهرک غرب تهران است. میلاد نور مه 11 طبقه دارد در تمام طبقاتش اهداف تجاری را دنبال می‌کند و از قدیم جایی برای گشت‌وگذارهای مردم غرب تهران بوده است.

 

پاساژهای جدید

پاساژ سام‌سنتر:

در ابتدای خیابان فرشته مجتمع لوکسی قرار گرفته به نام سام‌سنتر. این مجتمع 9 طبقه دارد و برترین و گران‌ترین برندهای خارجی و ایرانی در آن جمع شده‌اند. اولین فروشگاهِ برند معروف مون‌بلان در در این پاساژ بود که به راه افتاد. البته بخشِ فروشگاهی این پاساژ با برندهای معروف جهانی تنها در دو طبقه اول قرار گرفته. از طبقه سوم تا هفتم این مجتمع به پارکینگ، رستوران‌های لوکس و انواع غذهای ایرانی و فرنگی اختصاص یافته است.

 

پاساژ پالادیوم:

در ابتدا که پالادیوم با این نامِ به ظاهر عجیب ساخته شد کمتر کسی سراغش را می‌‌گرفت. این پاساژ که حالا سروصدای زیادی پیدا کرده در یکی از شلوغ‌ترین مناطق تهران یعنی میدان الف واقع شده است. معماری خاص این مجتمع تجاری بیش از هرچیز مورد توجه است. همچنین امکاناتی که پالادیوم دارد منجر شده تا مردم زیادی ترغیب شوند و در آن وقت‌گذرانی کنند.

 

پاساژ الماس ایران:

الماسِ ایران نام آشنایی برای مردم شمال شرق تهران است؛ پاساژی با قیمت‌های بالا و فضایی لوکس. پالادیوم مجموعی از برندهای مختلفی است که بسیاری به دنبالش هستند، همچون آدیداس، برشکا، مون‌بلان، منگو و... . در حیاط این مجموعه رستوران‌ها، فودکورت و کافی‌شاپ وجود دارد که مردم زیادی می‌توانند با بهره‌بردن از پارکینگ بدون سقف بزرگ این پاساژ از آن‌ها استفاده کنند.  

 

پاساژ ارگ سنتر:

ارگ تجریش با دو طبقه همکف و سه طبقه دیگر، هم سینما دارد، هم شهربازی، هم فودکورت، هم پارکینگی بزرگ و هم مغازه‌هایی مجلل برای خرید مردم شمال شهر تهران. خیابان ملک که بالای میدان تجریش قرار دارد، به همین‌دلیل یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های آن محدوده شده‌است.

 

پاساژ کوروش:

در خیابان ستاری غرب تهران مجتمعی تجاری با 500 واحد قرار گرفته که یکی از شلوغ‌ترین مراکز خرید تهران است. این مرز خرید علاوه بر تجاری‌بودن، عنوانِ مجتمع فرهنگی را نیز به دلیل وجود بزرگترین پردیس سینمایی کشور یدک می‌کشد. کوروش جایی برای حضور مدرترین مرکز تفریحی-سرگرمی به نام ژوپیتر نیز هست. کافی‌شاپ‌، فودکورت و رستوران نیز، چنانچه در همه پاساژهای جدید تهران وجود دارند، در پاساژ کوروش نیز دیده می‌شود.

 

تیراژه 1

تیراژه 1 که در اتوبان اشرفی اصفهانی در غرب تهران قرار گرفته نیز از مراکز مدرن و مجهز خرید در تهران است. طبقات مختلف این پاساژ نیز همچون دیگر پاساژهای امروزی هم رستوران و کافی‌شاپ دارد، هم محلِ بازی و هم مرکز خرید. اصناف مبلمان، آرایشی بهداشتی، کفش و پوشاک، ساعت، صنایع چرمی، وسایل صوتی و تصویری، عینک و غیره در تیراژه 1 حضور دارند.

 

تیراژه 2

تیراژه 2 نیز ساختاری شبیه به تیراژه 1 دارد، با این تفاوت که اگر تیراژه 1 در اتوبان اشرفی اصفهانی که در شمال غرب تهران است قرار گرفته، تیراژه 2 در شرق تهران و در خیابان مدنی قرار دارد و حضورش در این سال‎‌ها هم ترافیک منطقه را چندبرابر کرده و هم توانسته مردم آن منطقه را برای خرید و تفریح به خود جذب کند. کسانی که دنبال برندهای ترکیه‌ای، فودکورت، وسایل خانه و خریدهای روزانه و البته گذران زمان هستند این پاساژ را انتخاب می‌کنند.

 

این‌ها تنها بخشی از اسامی متنوع و بی‌شمار پاساژ‌های شهر تهران است که هرکدام به نوبه خود برای مردمی جذاب هم هستند. این در حالی است که ساخت پاساژ در این تعداد در تهران به دلیل عوامل مختلفی و به غلط انجام شده است. همچنین پاساژگردی در ایران به گفته جامعه‌شناسان جایگزینی برای کمبودهای دیگر اجتماعی است. با همه این‌ها پاساژگردی امروز به یکی از رفتارهای تفریحی انسان ایرانی بدل گشته است.

پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
پاساژگردی در تهران: نوستالژیک یا مدرن و لوکس؟
شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: