بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

نگاهی به اخبار روز گردشگری: 23 آبان‌ماه 1396

نگاهی به اخبار روز گردشگری: 23 آبان‌ماه 1396

بیش‌ترین اخبار گردشگری 23 آبان‌ماه 96، مربوط به زلزله شدیدی بود که 21 آبان، شهرهای غربی ایران را لرزاند. تخریب بناهای فرهنگی و تاریخی در پی زمین‌لرزه از مهم‌ترین اخبار روز ایران هم بود. با ایران پلنر همراه باشید.

 

هزینه مرمت بناهای تاریخی-فرهنگی زلزله‌زده غرب کشور چقدر است؟

زلزله شب یکشنبه، 21 آبان، 12 بنای تاریخی را دچار آسیب کرد. کاروان‌سرای قصر شیرین، ریج منیژه، عمارت خسرو، مسجد عبدالله‌بن عمر، قلعه یزدگرد، قلعه داوران، قلعه والی، موزه باستان‌شناسی و کاخ فلاحتی، قلعه کنجانچم، قلعه پوراشرف، قلعه میرغلام به گفته مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه بناهای آسیب‌دیده شده در این زلزله بوده‌اند.

جلیل بالایی در گفتگو با ایسنا گفته عمده‌ترین تخریب‌ مربوط به کاروانسرای قصر شیرین است که متاسفانه یکی از دیوارهای تاریخی‌اش به طول 20 متر با ضخامت 80 سانتی‌متر و ارتفاع هشت‌متر نیاز به بازسازی دارد.

بالایی با اشاره به برآوردهایی که شده اعلام کرده که برای مرمت بناهای آسیب‌دیده قصر شیرین، سرپل ذهاب و دالاهو، 850 میلیون تومان نیاز است.

عبدالمالک شنبه‌زاده –مدیر میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام نیز گفت: در حال حاضر اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان برای رفع خطر بناهای آسیب‌دیده برآورد شده است.  

 

لکه فرهنگی اصفهان کجاست؟

سال‌هاست ساختمانی که دومین کارخانه ریسندگی اصفهان بود و به عنوان یکی از اولین بناهایی با معماری صنعتی در ایران شناخته می‌شود، در مرکز بافت شهری اصفهان رها شده‌ است. تصمیم‌گیری برای "ساختمان ریسباف" یکی از اخبار مهم گردشگری امروز بود.

بنابر گزارش ایسنا، بازآفرینی شهری یکی از راهکارها برای نجات این کارخانه و بناهای همانندش بود. وزارت راه درصدد آمد تا کارخانه ریسباف را بخرد و مالک شود و بعد از چندین سال رایزنی با بانک ملی، توانست این بنای تاریخی را در اختیار بگیرد و حالا با راه‌اندازی شورای راهبردی و حضور مشاوران خارجی در این مکان، قصد ایجاد فضایی فرهنگی برای استفاده مردم شهر اصفهان را دارد.

سال 81 میراث فرهنگی کارخانه ریسباف اصفهان را در فهرست آثار ملی ثبت کرد و با این وجود مالک بنا که بانک ملی بود از بیشتر فضا استفاده‌ای نکرد، تا اینکه خریداری و انتقال مالکیت آن از بانک ملی به وزارت راه و شهرسازی رسید و حالا قرار است کارخانه ریسباف با ایده اندیشه ایران شهری نجات پیدا کند.

«اندیشه‌ ایران شهری» یعنی توجه به کیفیت زندگی در شهرها به جای کمی‌گرایی و بازگشت به ارزش‌های تاریخی و هویتی شهرها با توجه وزیر راه منجر به تغییر رویکردها شد و شرکت عمران و بهسازی نیز با مدیریت جدید، سیاست‌ها را در همان جهت تغییر داد. بنابراین در نخستین اقدام، کارخانه ریسباف نجات پیدا کرد و قرار شد بعد از حفاظت و احیا به عنوان یک نقطه کانونی و مهم در اختیار مردم قرار گیرد.

 

مرنجاب از بی‌توجهی رنج می‌برد

مرنجاب سال‌های زیادی است که گردشگران زیادی را جذب می‌کند. این منطقه کویری پوشش گیاهی غنی، تنوع گونه‌های جانوری و طبیعتی جذاب دارد. اما آیا کسی هم از رنج‌های مرنجاب خبر دارد؟

 

مرنجان به دلیل نزدیکی و در دسترس بودن، امنیت بالا و اعتدال دمای هوا طرفداران زیادی دارد، اما به گفته حسین آرامی، عضو شورای شهر آران و بیدگل- با گذشت بیش از ۱۵ سال از شروع به کار منطقه مرنجاب و مرمت اولیه کاروانسرا به عنوان منطقه گردشگری، هنوز در نقطه صفر رشد است.

تلاش‌های برای بازسازی کاروانسرای مرنجاب از سال 67 و دور اول شورای شهر آغاز شد اما هنوز مرنجاب آن‌طور که باید توسعه پیدا نکرده است.

کارشناسان معتقدند واگذار نکردن این منطقه به بخش خصوص و قبول مسئولیت جاده آران و بیدگل به مرنجاب توسط نهادهای ذی‌ربط در حالی که این مسیر باید به شکل خاکی باقی بماند از دلایل عدم توسعه کویر است.

جاده مرنجاب از مسیرهای پرحادثه کشور به شمار می‌آید اما هیچ نهادی ساخت جاده را قبول نمی‌کند و هیچ متولی‌ای برای آن پیدا نمی‌شود.

حسین نجارزاده، فعال گردشگری کویر می‌گوید: کویر مرنجاب از بی برنامگی و عدم مدیریت واحد می‌رنجد و مسئولان مرتبط با گردشگری شهرستان و فرمانداری باید خواهان حل این معضل باشند که فعلا چنین چیزی هویدا نیست و تز فکری دوستان حوزه گردشگری شهرستان این است که کویر مرنجاب در این وضعیت بماند.

شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: