بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آیین بی‌بی‌گردی، در فهرست میراث ناملموس کشورمان ثبت شد

آیین بی‌بی‌گردی، در فهرست میراث ناملموس کشورمان ثبت شد

یکی از آیین‌های نوروزی که جزئی از فرهنگ مردمان پاکدل خراسان جنوبی است، مراسم بی‌بی‌گردی است که به بهانه برآورده شدن حاجت‌ها و سلامتی، و با هدف استقبال از فصل زیبای بهار و همچنین، به گردش بردن سالخوردگان برگزار می‌شود؛ این رسم، در برخی از روستاهای این استان، دوازدهم فروردین و در برخی دیگر، سیزدهم فروردین برپا می‌شود.

برگزارکننده این سنت، مسن‌ترین زن خوشبخت روستا و محله است که بی‌بی خوانده می‌شود. زنان و دختران دیگر هم، بدین صورت در این مراسم شرکت می‌کنند که از ابتدای صبح، در خانه‌هایشان نانی محلی می‌پزند که به آن پتیر بی‌بی‌گرد می‌گویند. سپس، ساعت 2 بعدازظهر، این زنان و دختران به وسیله تکه‌ای چوب (حدود 20 سانتیمتر) و پنبه یا پشمِ شمع، فتیله یا مشعل کوچکی درست می‌کنند و برای برآورده شدن حاجت‌ها و آرزوهایشان آن را روشن می‌کنند؛ معمولاً، هر خانواده نخستین شمع را به نیت سلامتی و فرج امام زمان (عج) روشن می‌کند.

پس از آن، زنان و دختران دسته‌جمعی به سوی خانه بی‌بی می‌روند. بی‌بی، فتیله‌ها را از زنان و دختران می‌گیرد و با ذکر صلوات و دعا برای تمام کسانی که در این مراسم حاضر شده‌اند، آنها را در گِل‌ روی خشت خامی که از قبل تهیه کرده است، می‌گذارد.

سپس، بی‌بی‌ خشت حاوی فتیله‌ها را بالای سرش می‌گیرد و زنان و دختران در پی او، با شور و سرور و شادی از روستا خارج می‌شوند و در اطراف چاهی جمع شده و فتیله‌های سوخته را همراه با خشت، به نیت از بین رفتن و دور شدن سختی‌ها و بلایا و غم‌ها و غصه‌ها داخل چاه می‌اندازند و برای یکدیگر دعا می‌کنند و شیرینی و پتیر بی‌بی‌گرد می‌خورند.

این آیین، با قدمتی بیش از 100 سال، بیست و یکم آبان هزار و سیصد و نود و شش خورشیدی، در فهرست میراث ناملموس کشورمان ثبت شد.

 

 

منبع عکس‌ها: خبرگزاری صدا و سیما

آیین بی‌بی‌گردی، در فهرست میراث ناملموس کشورمان ثبت شد
آیین بی‌بی‌گردی، در فهرست میراث ناملموس کشورمان ثبت شد
شهرهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: