بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خبرهای 30 آبان 96: از بی‌بی گردی تا آسبادهای جهانی

خبرهای 30 آبان 96: از بی‌بی گردی تا آسبادهای جهانی

مطالب مرتبط

30 آبان 1396 خبرهای گردشگری بیش از همه به خبرهای خوب منتهی می‌شد؛ از خبر میراث شدن بی‌بی گردی گرفته تا مرمت خانه سیمین و جلال و به راه افتادن موزه‌هایی جدید در کشور. با ایران پلنر همراه باشید.

 

بی‌بی‌گردی میراث ناملموس شد

خراسان جنوبی سال‌هاست که آیین زیبایی به نامِ بی‌بی‌گری را در شهرستان قاینات برگزار می‌کند و حالا خبر این است که این مراسم 21 آبان‌ماه 96 در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، بی‌بی‌گردی از آن دست آیین‌های نوروزی است که هر ساله 12 فروردین‌ماه در بخش خضری دشت بیاض از شهرستان قاین و روستاهایی مانند بسکاباد و کارشک برگزار می‌شود.

بی‌بی گردی در واقع آیینی برای برآوردن حاجت و سلامتی است. مسن‌ترین زن اجراکننده اصلی آن است و زنان و دختران زیادی هم در آن نقش دارند. در روز آیین این زنان تکه چوبی را بر میدارند و با پنبه‌ای که بر سر آن می‌زنند چراغ درست می‌کنند و برای برآورده شدن نیازها و حاجت‌هایشان شمع روشن می‌کنند. بعد از این کار نوبت به بی‌بی می‌رسد؛ همگی به خانه او می‌روند و بی‌بی که خشتی خام درست کرده شمع‌ها را از زنان می‌گیرد و با ذکر صلوات آن‌ها را در گلِ فرو می‌کند. شمعِ خاموش شده برای زنان نشان خوشحالی و از بین رفتن سختی‌ها و دردهاست و حالا وقت آن‌ است که شیرینی به هم تعارف کنند.

 

این خانه تاریخی کارگاه می‌شود

خانه معروف طوفان در جهرم قرار است به کارگاهی برای تولید و نمایشگاهی برای نمایش صنایع دستی تغییر کاربری دهد.

خانه طوفان سال 87 بود که بنا بر وصیت جلال طوفان به میراث فرهنگی استان فارس اهدا شد. جلال طوفان سال 1289 بود که در جهرم متولد شد و در سال‌های 31-32 روزنامه‌‎ای هفتگی را به نامِ "طوفان جنوب" راه انداخت.

خانه طوفان که به دوره پهلوی اول برمی‌گردد و سال‌هاست یک جاذبه‌ گردشگری است، به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی فارس، این خانه که حالا در دست مرمت قرار داردريا، پس از مرمت به کارگاه تولیدی و نمایشگاهی با کاربری صنایع دستی و هنرهای سنتی تبدیل می‌شود.

 

موزه‌های به رنگ‌وبوی نفت برپا می‌شوند

دفتر موزه‌ها و اسناد صنعت نفت 4 سال پیش تصمیم گرفت تا مرمت، ثبت، نمایش وتجهیزات به جا مانده از فعالیت‌های شرکت پخش نفت و گاز را در دستور کارش قرار دهد و حالا قرار است بر این اساس شهرهای خوزستان، آبادان، مسجدسلیمان، سبزوار، تهران و کرمان موزه نفت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، اولین موزه نفت در آبادان با عنوان "بنزین‌خانه" که اولین جایگاه سوخت کشور نیز بود به بهره‌برداری رسید.

حالا در کنار آغاز مرمت و تجهیز موزه نفت در شهر سبزوار، سومین موزه به نامِ "باغ موزه کرمان" در دست مرمت است. باغ موزه کرمان در واقع عمارت باقی مانده از دوره زندیه به نام باغ آقا است.

 

خانه سیمین و جلال با چند میلیارد مرمت می‌شود؟

 خانه موزه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد افتتاح خواهد شد؛ افتتاحی که پیش از هر چیز نیاز به مرمت دارد و این مرمت 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش تابناک، خانه سیمین و جلال، سال 1393 توسط شهرداری تهران خریداری شد و به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در حال مرمت و بازسازی است. این خانه سال 83 با شماره 11466 در فهرست میراث ملی ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران گفته منتظریم تا معاونت اجتماعی شهرداری تهران، نسبت به سیاست‌های بهره‌برداری و موضوع‌های اجرایی ابلاغیه صادر کند و پس از ابلاغیه تغییراتی در برنامه‌های محتوایی خانه سیمین و جلال انجام شود تا بتواند در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

جعفری می‌گوید با توجه به فرسودگی‌های زیاد این خانه و عمر بالای 150 سالِ آن، موظف به رعایت اصولی بودیم که نیازمند هزینه‌ای دو میلیاردی است و این خانه نیازمند مصالح خاصی است که در بازار وجود ندارد و باید آن‌ها را خودمان تولید کنیم.

منزل مسکونی جلال آل احمد و سیمین دانشور مساحتی 420 متر مربعی، زیربنای 250 مترمربعی و 2 طبقه دارد. این خانه در منطقه یک شهرداری تهران، خیابان دزاشیب، بن بست ارض قرار دارد.

 

آسبادهای شرق ایران جهانی می‌شوند

آسبادهای ایرانی در فهرست پیشنهادی ایران برای ثبت در آثار میراث جهانی قرار گرفته‌اند و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی این آسبادها در آینده در فهرست جهانی قرار خواهند گرفت.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آسبادهای ایرانی که به شماره 6192 در فهرست پیشنهادی ایران برای میراث جهانی یونسکو هستند از شگفتی‌های معماری ایرانی هستند.

آسبادهای ایرانی هم در خراسان هستند و هم در جنوب سیستان. آن‌ها با استفاده از بادهای 120 روزه و از آخر اردیبهشت تا آخر شهریور است که کار می‌کنند.

محمدعلی بزرگمهر کارشناس ارشد مرمت بناها و بافت‌های تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی، در رابطه با ویژگی و کارکرد آسبادهای شرق ایران معتقد است با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد آسبادها و خصوصیات عملکردی و زیبایی‌شناسانه، بازشناسی و در نهایت ثبت آن‌ها در فهرست میراث جهانی اهمیت بسیار پیدا می‌کند.

شهرهای مرتبط
رویدادهای مرتبط
جاذبه های مرتبط
مراکز اقامتی مرتبط
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: