بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در جزیره زیبای قشم

با سفر به جزیره زیبای قشم و در فاصله 90 کیلومتری جنوب غربی آن، کوه گنبدی شکلی را می‌بینیم که به کوه نمکدان معروف است و از سنگ‌های آذرین، رسوبات و نمک انباشته شده است؛ در گذشته‌های بسیار دور، این نمک‌ها به صورت یک‌لایه بودند که به مرور زمان روی هم انباشته شده و به دلیل وزن حجمی کم، سنگ‌ها را کنار زده و به سمت بالا آمده‌اند.

استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های بلورین و مرمرین درون غار، به علاوه آب اشباع‌شده از نمک که کف غار جاری است، غار نمکدان را به اثری تاریخی‌طبیعی تبدیل کرده‌اند؛ رطوبت هوای جزیره و در پیِ آن، چکیدن آب اشباع‌شده از نمک بر قندیل‌ها، شکل آنها را پیوسته تغییر می‌دهد.

از دیگر جذابیت‌های این غار، دریاچه‌ای به عمق یک متر در فاصله حدودیِ 160 متری و تالاری در فاصله حدودیِ 670 متری از دهانه غار است. همچنین، آبی که درون غار نمکدان جریان دارد، پس از حل کردن نمک در خود، به بیرون از غار می‌آید و مقابل دهانه، حوضچه طبیعی سفید رنگی را به وجود می‌آورد که همچون آینه، منعکس‌کننده نمای بیرونی این غار زیباست.

اما سوال اصلی این است که آیا حقیقتاً غار نمکدان، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است؟

آنچه گفته می‌شود، پیش از این، غار سدوم (Sodom) در فلسطین با طول 5685 متر، رکورددار این عنوان بوده است که با تحقیقات زمین‌شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک، مشخص شده که غار نمکدان در جزیره قشم، با طول بیش از 6400 متر، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است.

اما آنچه اهمیت دارد، پذیرفتن یا نپذیرفتن این رکورد از دید جهانیان نیست. بلکه باید بدانیم که چون بلورهای شیشه‌ای نمک شکننده هستند و کم‌کم از بین می‌روند، حفاظت از این غار و غارهای مشابه که جزو پدیده‌های منحصر‌به‌فرد در علم زمین‌شناسی هستند، بسیار اهمیت دارد و باید اجرایی شود.

طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در جزیره زیبای قشم
طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در جزیره زیبای قشم
طولانی‌ترین غار نمکی جهان، در جزیره زیبای قشم
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: